اصول مطالعه آزمون نظام مهندسی برق

تاریخ آخرین به روزرسانی
1403/03/20
تعداد مشاهده
451 نفر

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی، اصول مطالعه آزمون نظام مهندسی برق، برای آگاهی داوطلبان در این مقاله آمده است

یکی از مهم ترین اصولی که داوطلبان آزمون نظام مهندسی برق برای قبولی در این آزمون بدانند، روش مطالعه این آزمون سخت است. در این مقاله، این اصول بصورت کامل تشریح گردیده است. طبق این اساس ابتدا ویژگی منابع کمک آموزشی و المانهای موثر در دوره معرفی شده و در نهایت جدول زمان بدی مطالعه ارایه گردیده است.

 

قبولی رایگان

برای موفقیت در آزمون نیاز به صرف هزینه نیست و داوطلبان میتوانند بصورت کاملا رایگان در این آزمون موفق گردند. برای این منظور میتوانند با کلیک روی «بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق» یک پکیج فوق العاده شامل فیلم آموزشی، کتاب تمام رنگی و رفع اشکال آنلاین را اخذ نمایید. هر چند استفاده از «پاسخ تشریحی سوالات نظام مهندسی برق» نیز خیلی مفید است.

ویژگی منابع کمک آموزشی

ویژگی منابع کمک آموزشی

قبولی در آزمون نظام مهندسی برق، صرفا با اکتفا به مباحث و منابع اصلی کار خیلی سختی است و داوطلبان نیاز مبرم به منابع کمک آموزشی برای موفقیت دارند، در این بخش، 4 ویژگی اصلی این منابع بصورت کامل معرفی می گردد.

پرسش های سالهای قبل: سوال محور بودن منابع آموزشی یک اصل خیلی مهم است چرا که با حل سوالات سالهای قبل میتوان به 3 نکته مهم رسید:

  • قسمتهای مهم و پرسوال منابع
  • تیپ و سلیقه طراحی پرسش ها
  • شناسایی مفاهیمی که جزییات آن بصورت کامل در مباحث و منابع معرفی شده وجود ندارد

طبقه بندی: قطع به یقین، یکی از اصلیترین فاکتورهای سنجش کیفیت هر منبع کمک آموزشی، طبقه بندی مفاهیم است، نباید رویه مطالعه اینگونه باشد که داوطلب مجموعه مطالبی را مطالعه نموده و پس از اتمام آن سراغ حل سوالات آزمون برود. تست زنی باید در ابتدا با هدف آموزش و نه سنجش، باید هر مطلبی که مطالعه می گردد، سوال مربوط به آن دقیقا در همان جا حل و یاد گرفته شود، چنین رویه ای 2 تا تاثیر مهم دارد:

  • یادگیری عمیق و کاملا مفهومی
  • پیدا کردن سریع مفهوم و سوال آن در جلسه آزمون

دسته بندی: آزمونهای طراحی و نظارت از نظر منابع تفاوت چندانی (به جز مبحث دوازده) ندارند، تفاوت این 2 آزمون بیشتر در نحوه طرح پرسش ها است، پرسش های طراحی بیشتر جنبه محاساباتی داشته و پرسش های نظارت بیشتر جنبه بهره برداری و تئوری. پس حتما از منابعی استفاده کنید که سوالات را دسته بندی و پرسش هر صلاحیت را مشخص کرده باشد.

آموزش مستقیم: با توجه به این که پرسش های آزمون بیشتر مفهوم و کاربردی بوده و مفاهیم آن قبلا در دروس دانشگاهی مطرح نگردیده، پس داوطلبان بشدت نیاز به آموزش مستقیم از طریق فیلم و کلاس، به ویژه برای مباحث 13 و 15، را دارند.

المانهای موثر در دوره مطالعه

المانهای موثر در دوره مطالعه

در این بخش، 4 فاکتور مهم که روی مدت زمان لازم برای مطالعه و آمادگی داوطلب تاثیر دارد را مرور میکنیم؛

بیس علمی: خیلی مهم است که داوطلب چقدر مطالب دانشگاهی را با چه کیفیتی یاد گرفته و تسلط دارد.

تجربه عملی: با توجه به این که این آزمون برای ورود به حرفه مهندسی بوده و تلاش میشود که پرسش های آن جنبه کاربردی داشته باشد، داوطلبان با تجربه عملی، به ویژه در زمینه تاسیسات برقی، خیلی موفق تر هستند.

تعداد دفعات آزمون: با هر بار آزمون، داوطلبان تجربه و دید مناسبی به آزمون پیدا کرده و واقع بینانه تر میتوانند برای آزمون برنامه ریزی کنند.

میزان تمرکز: خیلی مهم است که مطالعه ای که داوطلب انجام می دهد چقدر با تمرکز و دقیق باشد، کیفی و عمیق بودن مطالعه از مدت زمان آن خیلی موثرتر است.

سال های فارغ التحصیلی: هر چقدر داوطلب با درس و مطالعه فاصله داشته باشد، طبیعتا مدت زمان بیشتری را ارتباط با مفاهیم و آمادگی ذهنی و جسمی برای آموزش لازم دارد.

 

جدول زمان بندی مطالعه

در جدول زیر، مدت زمان پیشنهادی و حدودی برای مطالعه موفق در آزمون نظام مهندسی برق ارائه گردیده است، تاکید می گردد که این جدول کاملا تخمینی بوده و قابل تعمیم به همه داوطلبان نیست. المانهای موثر که در بخش قبلی گفته شد، تاثیر مستیقمی روی این جدول دارد.

 

جدول: زمان پیشنهادی برای مطالعه

ماههای مانده تا آزمون حداقل تعداد دقایق در روز شیب افزایش ماهانه تقسیم بندی مطالعه
منابع تخصصی و سنوات قبل منابع فرعی و متفرقه مرور جمع بندی+کلیدواژه
حداقل6 ماه 60 5% نیمه اول یک چهارم دوره یک ماه 15 روز
5 ماه 90 10% 3 ماه 1 ماه 20 روز 10 روز
4 ماه 120 20% 70 روز 20 روز 20 روز 10 روز
3 ماه 150 25% 45 روز 20 روز 18 روز 7 روز
2 ماه 180 40% 35 روز 10 روز 8 روز 7 روز
1 ماه 240 27 روز مرور نکات کلیدی و تمرکز کمتر به سوالات 3 روز

 

تمامی مطالب این مقاله از «کتاب سبز نظام مهندسی برق» تالیف «مهندس محمد کریمی» از «انتشارات خانه کتاب مهندسین» بوده و هر گونه استفاده از آن صرفا با اجازه کتبی از این انتشارات مجاز است.

 

 

بیشتر بخوانید:

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی برق

معیارها ارایه کننده گارانتی آزمون نظام مهندسی برق

درآمدزایی از پروانه نظام مهندسی برق

شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!