درآمدزایی از پروانه نظام مهندسی برق

این پروانه می‌تواند درآمدزایی خیلی خوبی برای فرد مورد نظر ایجاد کند. درآمدهای حاصل از نظام مهندسی برای فرد دارای پروانه اشتغال به 2 دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم بندی می‌گردند؛ که در این قسمت به معرفی آن ها می‌پردازیم.

تاریخ انتشار

1400/12/10

تعداد مشاهده

450 نفر

پروانه نظام مهندسی، یک پروانه اشتغال بکار خیلی معتبر برای ورود به بازار کار حرفه ای بزرگی در کشور است که با قبولی در آزمون نظام مهندسی برق می‌توان آن را دریافت کرد؛ در صورتیکه فرد دارای پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی، زمان و انرژی مناسبی را به این کار اختصاص دهد، این پروانه می‌تواند درآمدزایی خیلی خوبی برای فرد مورد نظر ایجاد کند. درآمدهای حاصل از نظام مهندسی برای فرد دارای پروانه اشتغال به 2 دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم بندی می‌گردند؛ که در این قسمت به معرفی آن ها می‌پردازیم.

برای اخذ اطلاعات کامل درباره پروانه نظام مهندسی برق روی «درآمدزایی با پروانه نظام مهندسی برق» کلیک نمایید.

برای دریافت بسته پایه بازار کار نظام مهندسی برق به صورت کاملا رایگان کافیست فرم زیر را پر کنید و وارد صفحه شوید 

 

نکته خیلی مهمی که بسیاری از داوطلبان این ازمون از آن اطلاع ندارند، امکان قبولی رایگان و بدون هزینه در این آزمون است. با استفاده از «بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق» (کلیک کنید) می‌توانید بدون 1 ریال هزینه از کتاب، فیلم و رفع اشکال آنلاین استفاده نموده و در آزمون قبول گردید و به درآمد عالی برسید.چنانچه پروانه نظام مهندسی داردید برای ورود به بازار کار نظام مهندسی برق کلیک کنید

2

۱) درآمدهای مستقیم

این درآمدها، همان درآمدهایی هستند؛ که مستقیماً به وسیله خود سازمان نظام مهندسی به حساب مهندسین واریز می‌گردد.

الف) ارجاع کار: برای کسب این درآمد، نیازی به فعالیت و تلاش خاصی برای اخذ پروژه نبوده، و براساس سهمیه و نحوه ارجاعی که قبلاً درباره آن توضیحات لازم ارائه داده شد، پروژه ها به مهندسین ارجاع می‌گردد. هیات مدیره سازمان نظام مهندسی هر استانی، هر ساله تعرفه خدمات مهندسی را برای مرکز استان تصویب و در سایت سازمان درج می‌کند. به سایر شهرستانهای استان ضریبی از این مبلغ تعلق می‌گیرد، مثلا صددرصد یا نود درصد ازاین مبلغ (که بستگی به نوع شهر از لحاظ بزرگی و کوچکی آن شهر دارد) اعمال می‌گردد.

4

جدول: تعرفه خدمات مهندسی استان تهران در سال ۱۴۰۰ (به ازای هر متر مربع بر حسب ریال)

دستمزد هر فرد بصورت زیر محاسبه می گردد که متراژ هر پروژه (بستگی به نوع پروژه و تعداد طبقات) در مبلغ هر مترمربع (طبق جدول فوق) ضرب شده که عددی به دست می‌آید. از عدد به دست آمده، معادل پنج درصد سهم سازمان و پنج درصد نیز بابت مالیات علی الحساب کسر شده؛ و الباقی به حساب مهندس واریز می‌گردد.

چند نکته خیلی مهم در رابطه با درآمد از ارجاع کار

 • این درآمد به هیچ عنوان عدد ثابت و مشخصی نداشته و تابع تعداد ساختمان‌ها و مهندسین هر شهرستان است.
 • به مهندسین پایه سه صرفاً پروژه هایی از گروههای الف و ب (براساس جدول فوق) ارجاع می‌گردد. چون عملاً تعداد ساختمان‌های زیر پنج طبقه کم است، شاید درآمد این مهندسین، بویژه در شهرهای بزرگ، کم باشد.
 • با بالا رفتن پایه، هم متراژ سهیمه و هم تعداد طبقات مجاز بالا میرود، و از این نظر، درآمد مهندسین با بالا رفتن پایه بصورت قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

ب) مجوزها: دومین منبع درآمد مستقیم برای مهندسین، مجوزهایی است که بواسطه داشتن پروانه نظام مهندسی تاسیسات برقی( طراحی و یا نظارت) می توان دریافت کرد؛ و جدا از ارجاع کار از آن درآمد کسب کرد. سازمان نظام مهندسی در هر استان در زمانهای متفاوت، دوره هایی برای اعطای برخی مجوزها با ارگان های مختلف برگزار می کند، و به مهندسین مجوزهایی برای انجام برخی امور ارائه داده میشود؛ که این نیز برای  مهندسین درآمدهایی ایجاد میکند. زمان و نحوه برگزاری این دوره ها تابع سیاست ها و برنامه های سازمان هر استان است. میزان درآمد 3 مجوز ارائه گردیده به مهندسین دارای پروانه اشتغال بکار در رشته تاسیسات برقی (طراحی و یا نظارت) بصورت رایج عبارت هستند از:

 • نصب کنتور: میزان درآمد به ازای نصب هر کنتور برق، برابر صد هزار تومان است.
 • تست ارت (با همکاری شرکت توزیع): میزان درآمد با ازای هر تست ارت، برابر پانصد هزار تومان است.
 • اعلام حریق (با همکاری شهرداری منطقه): میزان درآمد تست سیستم اعلام حریق برای هر ساختمان، معادل 1 میلیون تا 1 میلیون و پانصد هزار تومان است.

3

۲) درآمدهای غیرمستقیم

یکی دیگر از روشهای درآمدزایی از پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی، نیاز به فعالیت، آموزش و تلاش دارد. مهندسین زیادی از میزان درآمد نظام مهندسی گله‌مند هستند؛ که کاملاً بحق است. ولی تعداد زیادی از مهندسان در حال حاضر بصورت کاملاً حرفه ای با زمینه ای که پروانه نظام مهندسی تاسیسات برقی (طراحی و یا نظارت) برای آن ها ایجاد کرده، به درآمدزایی مشغولند. درآمدهای این بخش چند برابر درآمد مستقیم بوده، و مهندسین زیادی صرفاً با هدف استفاده از پتانسیل پروانه نظام مهندسی در این بخش، در آزمون شرکت می کنند.

الف) طراحی: بسیاری از شرکتهای حقوقی و مهندسین طراح، که توانایی و زمان لازم را برای ترسیم نقشه های تاسیسات برقی ندارند؛ طراحی خود را به مهندسین دارای پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی، که دارای تسلط کافی نسبت به نرم افزارهای اتوکد الکتریکال، دیالوکس و رِویت دارند، میسپارند. معمولاً در این گونه کارها، میزان مبلغ توافق گردیده به جهت انجام طراحی پروژه ها، فی ما بین اشخاص طراح و شرکت بصورت درصدی بوده، و در حدود پانزده الی سی درصد تعرفه سالانه است. تبحر و تسلط کافی در طراحی و محاسبه تاسیسات برقی، بویژه در مجتمعهای مسکونی و تجاری بزرگ، بیمارستان ها و …، می تواند یک شغل ثابت بصورت دورکاری با درآمدی به میزان بیش از ده میلیون تومان در ماه را برای این افراد ایجاد کند.

ب) نظارت: دفاتر فنی حقوقی نظام مهندسی، برای نظارت پروژه‌ها به مهندسین مسلط به نظارت تاسیسات برقی نیاز دارند. این دفاتر و شرکتها، بشدت بدنبال ناظرانی هستند که بصورت دائم با آن‌ها همکاری کرده؛ و نظارت پروژه‌ها را به آن ها بسپارند. معمولاً ناظران دارای پروانه پایه دو و بالاتر، و مهم تر از آن، مهندسینی که دارای دقت بالا و اطلاعات کافی از جزئیات و نحوه نظارت بر پروژه ها باشند، شانس بالایی برای جذب و اشتغال بکار در این شرکت ها را دارند؛ که سبب ایجاد درآمدی به میزان بیش از پنج میلیون تومان در ماه برای آن ها خواهد شد.

ج) کارهای اجرایی: بسیاری از مهندسین، صرفاً به علت اولاً ایجاد ارتباط با سایر مهندسین و شرکتهای حقوقی در بخش تاسیسات برقی ساختمان، و ثانیاً ایجاد ارتباط با کارفرماها و شرکتهای سازنده، با هدف اجرای پروژه‌های تاسیسات برقی، بدنبال دریافت پروانه نظام مهندسی تاسیسات برقی (طراحی و یا نظارت) هستند. معمولاً این افراد می توانند با قرارگیری در فضای کاری بزرگ و دارابودن تخصص یا داشتن همکارانی در زمینه های زیر، اجرای پروژه ها را نیز بر عهده بگیرند:

 • سیستمهای جریان ضعیف
 • سیستم ارتینگ و همبندی
 • تأسیسات برقی
 • منابع اضطراری و ایمنی

 

توجه)

تمامی مطالب این مقاله از «کتاب سبز نظام مهندسی برق» تالیف «مهندس محمد کریمی» از «انتشارات خانه کتاب مهندسین» بوده و هر گونه استفاده از آن صرفا با اجازه کتبی از این انتشارات مجاز است.

 

بیشتر بخوانید:

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی برق

معیارها ارایه کننده گارانتی آزمون نظام مهندسی برق

صول مطالعه آزمون نظام مهندسی برق

شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

8 پاسخ

 1. سلام
  بنده کاردانی برق صنعتی (الکترونیک صنعتی) فارغ‌التحصیلی سال 93
  کارشناسی الکترونیک صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم
  ایا میتونم در آزمون شرکت کنم

 2. سلام و وقت بخیر
  کسانی که مثل بنده فوق دیپلم برق -قدرت دارند راهکاری برای اخذ پروانه برایشان وجود داره ، باتشکر از شما

  1. مهندس عزیزم سلام
   باید کارشناسی برق داشته باشید

  1. مطمین و متاسفم که ویدیو را با دقت نگاه نکردید

   1. سلام من کارشناسی برق گرایش الکترونیک و کارشناسی ارشد برق گرایش مخابرات دارم برای نظارت یا طراحی برای کدومشون میتونم‌ امتحان بدم؟

    1. مهندس عزیزم سلام
     شما طراحی و نظارت می تونین امتحان بدین
     با تشکر

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!