شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق

شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق- اکادمی کریمی

تاریخ انتشار

15 آذر 1400

تعداد مشاهده

396 نفر

شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی، شرایط موفقیت نظام مهندسی برق ، در این مقاله توضیح داده شده است. موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق یکی از آرزوهای هر مهندس برقی است که با قبولی در آن و دریافت پروانه نظام مهندسی، میتواند وارد بازار کار بزرگ تاسیسات برقی ساختمانها گردد. آزمون نظام مهندسی برق بصورت جزوه باز برگزار می گردد، شصت پرسش داشته و برای قبولی در آن کافی است داوطلب نمره پنجاه درصد را کسب کند. قبولی در این آزمون شرایط خاص خود را داشته که در این مقاله، شرایط موفقیت قطعی در این آزمون بصورت کامل و جامع توضیح داده خواهد شد.

منابع آزمون نظام مهندسی برق، شامل مباحث 1، 2، 3، 12، 13، 15، 19، 21 و 22، قانون نظام مهندسی، اخلاق حرفه ای، نشریه 110 (جلدهای 1 و 2) و راهنمای طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمانها (تالیف مرحوم موسسیان) است.بسیاری از داوطلبان تصور میکنند که با روخوانی از مبحث یک تا آخر و سپس تست زنی از روی آزمونها (مثلا از سال هشتاد و سه تاکنون) میتوانند در آزمون موفق گردند، در حالی که اولا بسیاری از مطالب برای رشته تاسیسات برقی نبوده و ثانیا بخش مربوط به برق نیز اساسا دارای اهمیت یکسان نیستند.

 

تمرکز روی منابع تخصصی

1) تمرکز روی منابع تخصصی

معرفی: 2 مبحث 13 و 15 منابع اصلی و تخصصی آزمون نظام مهندسی برق برای 2 صلاحیت طراحی و نظارت بوده و بین سی تا پنجاه درصد سوالات آزمون این 2 منبع مطرح می گردد. هم چنین تعداد قابل از سوالات، به ویژه در آزمون طراحی، پرسش هایی هستند که زیر مجموعه این 2 مبحث محسوب می گردند ولی جزییات آنها در این 2 مبحث ارائه نشده است.

اشتباه رایج: داوطلبان بسیاری تصور میکنند که میتوانند با روخوانی این 2 مبحث (به ویژه مبحث 13) به کل پرسش های آن پاسخ دهند، در حالی که این گونه نیست چرا که اولا مفاهیم آن عمیق بوده و از هر بند آن پرسش های خیلی متنوعی طرح می گردد و ثانیا بسیاری از پرسش ها، سخت و تاثیرگذار اساسا در داخل این مباحث تشریح نشده است.

راه‌کار پیشنهادی: 2 راه‌کار پیشنهادی برای این 2 منبع عبارت هستند از:

اول. تسلط به متن مباحث: آموزش تصویری و مفهومی این 2 مبحث سپس حل طبقه بندی سوال ها.

دوم. آموزش مفاهیم خارج از مباحث: بررسی همه سوال های سالهای قبل، استخراج درس‌نامه های این سوالات از منابع مختلف و حل تشریحی و طبقه بندی شده پرسش های هر بحث.

 برای دریافت بسته های آموزشی رایگان فرم زیر را پر کنید 

 

2) اهمیت ویژه به منابع فرعی

معرفی:  مطالعه منابع فرعی یکی دیگر از شرایط موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق است ، منابع فرعی شامل 2 منبع جلدهای 1 و 2 نشریه 110 و راهنمای مبحث سیزده هستند که در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی از پرسش ها، از این 2 منبع مطرح شده و این روند کاملا صعودی است. حدود ده سوال آزمون از اینها طرح می گردد.

اشتباه رایج: داوطلبان یا تلاش میکنند کل متن این منابع را مطالعه کنند که دارای حجم خیلی زیادی (بیش از 1500 صفحه) بوده و هم این‌که این منابع آزمون محور نوشته نشده اند یا این‌که میخواهند صرفا با استفاده از کلمه یابی (کلیدواژه) به پرسش ها پاسخ دهند که در آزمون پاسخ دادن به همه سوال ها از طریق تقریبا غیرممکن است.

راه‌کار پیشنهادی: برای پاسخ به سوال های این 2 منبع، 2 راه‌کار کاملا کاربردی پیشنهاد می گردد:

اول. اولویت بندی: از حدودا پانزده درصد از این منابع تاکنون پرسش طرح شده، پس باید قسمتهای پر سوال این منابع که تاکنون پرسش از آن مطرح شده استخراج گردیده و تمرکز روی مطالعه آن قسمتها باشد.

دوم. کلمه یابی: سایر بخشهای این منابع (هشتاد و پنج درصد باقیمانده) را با استفاده کلیدواژه میتوان پاسخ داد.

 

 بهترین کتاب برای آزمون نظام مهندسی برق را در اینجا بخوانید .(کلیک کنید)

 

3) پاسخ دادن به راحت ترین پرسشها

معرفی: مباحث 1، 2، 3، 12، 19، 21 و 22، قانون نظام مهندسی و اخلاق حرفه ای، منابع عمومی آزمون نظام مهندسی برق محسوب می گردند و ساده ترین پرسش های آزمون (بین 8 تا 10) را به خود اختصاص میدهند. پرسش ها، دقیقا و عینا در متن مباحث وجود دارد.

اشتباه رایج: خیلی از داوطلبان به این منابع توجه کافی ندارند در حالی که امتیاز پاسخ به پرسش های عمومی با سایر پرسش ها هیچ فرقی ندارد. داوطلبی که بتواند به این سوال های بسیار ساده پاسخ دهد، یک سوم راه قبولی را سپری کرده است. داوطلبان دیگری نیز کل متن مباحث را مطالعه می نمایند در حالی که حدود بیست درصد حجم این منابع برای رشته برق بوده و از سایر بخشها یه هیچ عنوان پرسش طرح نمی گردد.

راه‌کار پیشنهادی: 2 راهکار اصلی برای پاسخ به این سوال ها عبارت هستند از:

اول. خلاصه سازی: همانطور که از عنوان این دسته از منابع مشخص است، این منابع بین همه رشته های آزمون نظام مهندسی (مکانیک، عمران، معماری و …) مشترک بوده پس طبیعی است که بخشهای قابل توجهی از این منابع اساسا ربطی به رشته ندارد. بهترین راه‌کار این این است که قسمتهای برقی، طبق پرسش های طرح شده تاکنون، از این منابع استخراج شده و سپس همه پرسشها بصورت طبقه بندی شده حل گردد.

دوم. کلمه یابی: مهم‌ترین کلمات کلیدی این منابع استخراج شده و سپس در جلسه آزمون با استفاده از این کلیدواژه به پرسش هایی که با خلاصه نویسی نمیتوان پاسخ داد، جواب داده شود.

اموزش تضمینی نظام مهندسی برق

4) پیشنهادات ویژه برای منابع کمک آموزشی

با توجه به آن‌چه گفته شد، برای قبولی در آزمون نظام مهندسی برق نیاز به منابع کمک آموزشی و صرفا با تکیه بر مباحث و منابع اصلی نمیتوان قبول شد. آکادمی کسب و کار برقی مهندس محمد کریمی (mohammad-karimi.ir/nezam) کامل‌ترین مجموعه آموزشی برای آزمون نظام مهندسی برق داشته که شامل یازده جلد کتاب، سه فیلم آموزشی و پنج بسته آموزشی بوده و بسته های ویژه آزمون به این شرایط به فروش میرسد، ضمنا از آزمون اسفند نود و پنج تاکنون حداقل هفتاد درصد پرسش های آزمون با بسته طلایی قابل پاسخ‌گویی است:

گارانتی قبولی بسته طلایی آزمون نظام مهندسی برق: بازگشت وجه در صورت عدم قبولی داوطلب در آزمون نظام مهندسی

گارانتی کیفیت: بازگشت کل وجه در صورت عدم رضایت داوطلب از کیفیت بسته پس از شش روز استفاده

آپدیت رایگان: به روزرسانی رایگان بسته برای داوطلبان مردود گردیده در دوره بعد

پرداخت اقساطی: امکان خرید بسته با اقساط بلند بصورت چکی

 

 

بیشتر بخوانید

اصول مطالعه آزمون نظام مهندسی برق

معیارها ارایه کننده گارانتی آزمون نظام مهندسی برق

درآمدزایی از پروانه نظام مهندسی برق

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی برق

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!