بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق-اکادمی مهندس کریمی

تاریخ انتشار

1401/09/23

تعداد مشاهده

423 نفر

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق در این مقاله معرفی شده است. برای موفقیت و قبولی در آزمون نظام مهندسی برق، نیاز به کتاب های کمک آموزشی جامع است که بتواند به داوطلبان برای موفقیت در آزمون کمک کند. با توجه به اینکه آزمون نظام مهندسی جروه باز است، ارزش و تاثیر کتاب در آن بسیار است. در این مقاله، معیارهای بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق معرفی می شود.

 

فایل صوتی مقاله زیر را در اینجا بشنوید :

1) ویژگی های بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق

1-1) تاکتیک پذیری

آزمون نظام مهندسی برق منابع متنوع و مختلفی دارد و هر تیپ از منابع اصول و نحوه مطالعه خاصی دارد، پس کتاب آزمون نظام مهندسی برق نیز باید متناسب با ماهیت و اهمیت منبع مورد نظر تالیف شود. به عنوان مثال، اصول مطالعه مبحث 13 با مبحث 3 کاملا متفاوت است.

 

 

برای دریافت بسته آموزشی رایگان آزمون نظام مهندسی برق فرم زیر را پر کنید 

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

1-2) طبقه بندی

یکی از مهمترین ویژگی های بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق، طبقه بندی موضوعی مفاهیم است، یعنی مطالب به صورت موضوعی دسته بندی شده و سوال مربوط به هر موضوع دقیقا در همان جا ارائه شود. چنین طبقه بندی باعث می شود که اولا در حین مطالعه، کاملا عمیق و دقیق یاد گرفته شود و در ثانی در جلسه آزمون جزوه باز نیز یافتن مطالب بسیار سریع و دقیق باشد.

1-3) پوشش سوالات

حتما بایستی کتاب آزمون نظام مهندسی برق برای اینکه ویژگی بهترین را داشته باشد، باید کل سوالات آزمون نظام مهندسی برق را از اولین دوره تا آخرین دوره، پوشش دهد. هر چند، فضای طرح سوال نسبت به سال های ابتدایی که آزمون برگزار می شد بسیار فرق کرده و منابع آزمون نیز، هم ویرایش شده و هم منابع جدید به آن اضافه شده اما باز هم برخی نکات و سوالات وجود دارد که بسیار کاربردی و تاثیر گذار است.

1-4) تفکیک

آزمون در سه صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا برگزار می شود که بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق، کتابیست که هم به صورت تفکیک شده برای هر سه صلاحیت به صورت مجزا باشد و هم برای داوطلبی که مایل به شرکت همزمان است، در داخل کتاب، سوالات هر صلاحیت را تفکیک شده داشته باشد.

1-5) به روز شده

طرح سوالات آزمون در هر دوره دستخوش تغییر می شود و از طرف دیگر، منابع اصلی آزمون نیز هر چند سال یک بار به روز رسانی شده و ویرایش جدیدی از آن ها منتشر می شود، پس یکی از ویژگی های بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق، به روزرسانی آنهاست.

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق - ویژگی ها

2) کتاب منابع تخصصی

2-1) معرفی منابع

دو مبحث بسیار مهم و کلیدی که در دسته بندی این مقاله جز منابع اصلی و تخصصی قرار می گیرد:

 • مبحث سيزدهم (طرح و اجراي تاسيسات برقي ساختمانها): ویرایش سال 95 (طراحی-نظارت)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌ برقي): ویرایش سال 92 (طراحی-نظارت)

2-2) مشخصه های این منابع

تعداد پرسش هایی که از مبحث سیزدهم مطرح می شود بیش از مبحث پانزدهم بوده و معمولا این نسبت حدود ۵برابر می باشد، البته باید توجه داشت که مبحث 15 مقررات ملی ساختمان در مقایسه با مبحث 13، حجم بسیار کمتری دارد.

panel

2-3) بهترین کتاب

برای خرید بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق برای منابع تخصصی، سه نکته کلیدی را باید مدنظر داشت:

الف) بخش هایی از این دو مبحث هستند که دارای اهمیت ویژه می باشند که باید با جزییات و دقت بیشتری مطالعه شود؛ این بخش ها عبارتند از:

مبحث 13: فصل 5، پیوست 1، فصل 7 و فصل 9

مبحث 15: بخش 15-2-6، بخش 15-2-2 و 15-1-2

مطالب این بخش ها باید به صورت طبقه بندی شده مطالعه شود.

ب) سایر بخش های نیز قابلیت طرح سوال را دارند و نباید به راحتی از آن ها گذشت اما به اندازه بخش های گفته شده مهم نیستند. برای این بخش ها، توصیه می شود که از «کلیدواژه» استفاده شود.

ج) برخی از پرسش های آزمون نظام مهندسی برق، زیر مجموعه مبحث 13 و 15 هستند اما در این دو منبع جزییات این پرسش ها به صورت کامل تشریح نشده است، این گروه از پرسش ها سخت ترین تیپ سوالات هستند و برای پاسخ داده به آنها بایستی پرسش های مشابهی که در سال های قبل طرح شده را استخراج کرده و به صورت کامل به آنها مسلط شد.

 

 

 برای دریافت کلاس افلاین رایگان فرم زیر را پر کنید 

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

3) کتاب منابع عمومی

3-1) معرفی منابع

این منابع شامل 9 منبع زیر است:

 • نظام نامه اصول اخلاق حرفه ای: طراحی-نظارت
 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن: طراحی-نظارت
 • مبحث اول (تعاریف): طراحی-نظارت
 • بحث دوم (نظامات اداري): طراحی-نظارت
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق): طراحی-نظارت
 • مبحث دوازدهم (ايمني و حفاظت كار در حين اجرا): فقط نظارت
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئي در مصرف انرژي): طراحی-نظارت
 • مبحث بيست و يکم (پدافند غيرعامل): طراحی-نظارت
 • مبحث بيست و دوم (مراقبت و نگهداري از ساختمانها): طراحی-نظارت

3-2) مشخصه های این منابع

این منابع همانطور که از نامشان پیداست، بین تمامی رشته های آزمون نظام مهندسی (عمران، معماری، مکانیک، برق، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک) مشترک بوده و قطعا متن این مباحث، سرفصل آزمون برق نبوده و از این رو، مطالعه کل صفحات این منابع (بیش از 800 صفحه) اشتباه است. حدود پانزده درصد پرسش های آزمون نظام مهندسی برق را اختصاص می دهند. ساده ترین تیپ پرسش های آزمون، همین سوالات منابع عمومی هستند.

3-3) بهترین کتاب

دو اصل مهم برای تهیه بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق برای منابع عمومی:

الف) خلاصه نویسی: گفته شده که این منابع بین رشته های مختلف آزمون نظام مهندسی مشترک است، پس بهترین کتاب باید قسمتهای برقی این منابع را با پرسش های طبقه بندی شده، در بر داشته باشد.

ب) کلیدواژه: بعد از خلاصه سازی، راهکار بعدی استفاده از کتاب کلیدواژه است که مهمترین کلمات این مباحث به صورت بهینه و هدفمند استخراج شده و از آن در جلسه آزمون نظام مهندسی برق استفاده شود.

4) کتاب منابع فرعی

4-1) معرفی منابع

 • کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث 13): طراحی-نظارت
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور: طراحی-نظارت

4-2) مشخصه های این منابع

حدود ۱۰٪ سوالات آزمون، مربوط به منابع فرعی است. نشریه 110 در آزمون نظارت و راهنمای مبحث 13، در آزمون طراحی اهمیت ویژه ای دارد. هرچند از تمام صفحات این منابع (بیش از 1500 صفحه) امکان طرح سوال وجود دارد، اما نیاز به مطالعه تمامی صفحات نیست.

4-3) بهترین کتاب

برای داشتن بهترین کتاب برای این منابع، دو ویژگی مهم را مدنظر قرار داشته باشید:

الف) خلاصه نویسی: این منابع دارای حجم بسیار بالایی بوده که قسمت هایی از آن که قبلا در آزمون مطرح شده، دارای اهمیت بشتری است . داوطلب باید با استخراج این بخش را همراه با پرسش ها به صورت طبقه بندی شده مطالعه کند.

ب) استفاده کلیدواژه: با توجه به حجم بالای این منابع، حتما باید از یک کلیدواژه استاندارد برای پاسخ به سوالات استخراج شده از قسمتهای مهمی که در بند الف توضیح داده شده استفاده کرد.

بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق

5) پیشنهاد ویژه

با توجه به مطالب فوق، بهترین کتاب آزمون نظام مهندسی برق، که تمام ویژگی های فوق را دارد در آکادمی مهندس کریمی، تالیف و منتشر کردیم. این کتاب ها علاوه بر موارد فوق، دارای کیفیت چاپ عالی بوده که برای دریافت جزییات همراه با هدیای مختلف می توانید ارتباط برقرار کنید:

سایت: mohammad-karimi.com/nezam

تماس: 02166404186-09120223724

تلگرام و اینستاگرام: @tasisat_barghi

5-1) کتاب های طراحی-نظارت (مشترک)

الف) کتاب درسنامه و پرسش‌های طبقه‌بندی شده آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی: جمع آوری تمام نکات مرتبط با مباحث 13 و 15. ارائه دهها نکته کلیدی، تفکیک سوالات طراحی و نظارت درسنامه کاربردي و بي نظير با پاسخ تشريحي تمامي مسائل و سوالات چالشي از اولين دوره (سال 76) تا آخرين دوره.

ب) کتاب تاسيسات برق پلاس: خلاصه سازي شده و سازمان دهي شده مهمترين بخش هاي کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث 13) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه 110  به صورت هدفمند با پاسخ تشريحي و طبقه بندي شده مرتبط

ج) کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی: پاسخ تشريحي ادوار اخیر آزمون های طراحی و نظارت برای مرور و جمع بندی

د) کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی: این کتاب شامل کلمات کلیدی تمام منابع آزمون است.

ه) کتاب میکرو تاسیسات برقی: در این کتاب به صورت هدفمند، کلیه مفاهیم مرتبط با آزمون نظام مهندسی برق از بین منابع عمومی (شامل قانون نظام مهندسی و مباحث 1، 2، 3، 12، 13، 15، 19، 21 و 22) همراه با پاسخ پرسش ها از اولین دوره (سال 73) تا آخرین دوره استخراج شده است.

5-2) کتاب های فقط طراحی

الف) کتاب راه آزمون نظام مهندسی برق-طراحی: آموزش کامل به همراه حل تشریحی تمامی پرسش ها به صورت طبقه شده از آذر 73 تا آخرین آزمون مطالب مبحث 13، مبحث 15، راهنمای مبحث 13 و نشریه است.

ب) کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی-طراحی: پاسخ تشریحی پرسش های آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات برقی به منظور مرور و جمع بندی

ج) کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی: در سطور بالا معرفی شد.

د) کتاب میکرو تاسیسات برقی: در سطور بالا معرفی شد.

5-3) کتاب های فقط نظارت

الف) کتاب راه آزمون نظام مهندسی برق-نظارت: آموزش کامل به همراه حل تشریحی تمامی پرسش ها به صورت طبقه شده از آذر 73 تا آخرین آزمون مطالب مبحث 13، مبحث 15، راهنمای مبحث 13 و نشریه است.

ب) کتاب تشریح پرسش های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی-نظارت: پاسخ تشریحی پرسش های آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی به منظور مرور و جمع بندی.

ج) کتاب واژگان کلیدی تاسیسات برقی: در سطور بالا معرفی شد.

د) کتاب میکرو تاسیسات برقی: در سطور بالا معرفی شد.

👌 برای مشاوره آزمون همین الان تماس بگیرید👇

☎️ 02166404186
📝 @allo_mohandes

🔗تاسیسات برقی؛ کانال نظام مهندسی برق
🆔 @tasisat_barghi

 

 


بهترین کتاب برای آزمون نظام مهندسی برق ، کتاب نظام مهندسی برق ، کتابهای آزمون نظام مهندسی برق ، جزوه نظام مهندسی برق

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!