10 دستور برای موفقیت آزمون نظام مهندسی برق

موفقیت در آزمون نظام مهندسی برق

تاریخ انتشار

1400/12/14

تعداد مشاهده

382 نفر

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی، 10 دستور برای موفقیت آزمون نظام مهندسی برق بیان شده است

10 دستور برای موفقیت آزمون نظام مهندسی برق

دپارتمان آزمونهای تخصصی آکادمی مهندس کریمی| در این مقاله فوق العاده، 10 دستور برای قبولی در آزمون نظام مهندسی برق ارایه می گردد که قطعا با مطالعه و عمل به آن، داوطلبان میتوانند احتمال قبولی خود در این آزمون را تا حد زیادی افزایش دهند. حتما تا انتها این مقاله را مطالعه نمایید.

 

دستور ۱. پول ندهید

در آزمون نظام مهندسی برق رایگان و بدون هزینه میتوانید قبول گردید، برای این منظور 3 محصول رایگان را گام به گام استفاده نمایید:

گام اول. اطلاع از فضای آزمون: حتما توصیه می گردد که ابتدا اطلاعات جامعی درباره آزمون نظام مهندسی برق، از آمادگی برای آزمون تا درآمدزایی از پروانه نظام مهندسی برق، کسب نمایید که همه این اطلاعات در «کتاب سبز نظام مهندسی برق» (کلیک کنید) بصورت ساختاریافته و هدفمند گرداوری گردیده است.

گام دوم. آموزش مطالب: در گام دوم، باید مهم ترین و اصلی ترین مفاهیم آزمون تفهیم گردد که این مهم با استفاده رایگان از «بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق» (کلیک نمایید) که شامل کتاب تمام رنگی، فیلم آموزشی و رفع اشکال تلگرامی است.

گام سوم. تست زنی: گام نهایی تست زنی است که باید پرسش های سال اخیر با دقت حل گردد تا داوطلب بصورت کامل به نحوه طرح پرسش ها و چگونگی پاسخ‌دهی به این پرسش ها با دانلود رایگان «پاسخ تشریحی سوالات نظام مهندسی برق» (کلیک کنید) مسلط گردند.

 

دستور ۲. الان شروع کنيد

داوطلبان زيادي را ديده ام که فقط و فقط بخاطر اين که شروع مطالعه براي قبولي در آزمون را به فردا موکول کرده اند، از قبولی بازمانده اند. يکي از اصلي ترين علل عدم موفقيت داوطلبان آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي تاخير در استارت براي مطالعه آزمون است. غالب داوطلبان منتظر اعلام ثبت نام آزمون هستند و پس از ثبت نام آغاز به مطالعه مي نمایند. با توجه به اين که  فاصله بين ثبت نام تا آزمون حدود 2 ماه بوده و اکثر داوطلبان سال هاست که از درس و دانشگاه فاصله گرفته اند، بنابراين تا ذهن و بدن داوطلب آماده آزمون سختي، مثل آزمون نظام مهندسي شود، زمان از دست ميرود. داوطلبي که تصميم به قبولي در آزمون نظام مهندسي دارد بايد همين امروز، براي آزمون مطالعه هدف‌مند و برنامه ريزي شده انجام دهد.

دستور ۲. الان شروع کنيد

دستور ۳. واقع بين باشيد

بسياري از داوطلبان تنها «تصور مي نمایند» که به مفاهيم نظام مهندسي تسلط دارند! واقعيت اين که موضوعات زيرمجموعه آزمون نظام مهندسي، جز سرفصلهاي اصلي هيچ درس خاص دانشگاهي نبوده و منابع کاملا منحصربفردي دارد. از اين رو، داوطلب نياز به آموزش عميق مفاهيم داشته و صرف خودآموزي (از طريق کتاب و جزوه) براي انتقال مطالب و مسائل سخت اين آزمون کافي نيست. برخلاف آزمونهاي تحصيلات تکميلي که در آن هدف بررسي صلاحيت علمي داوطلب براي عبور از يک فضاي علمي به فضاي علمي در سطح بالاتر است، آزمون نظام مهندسي، امتحاني براي ورود به فضاي فني و تخصصي بوده و نياز به فهم عميق مفاهيم حرفه اي و شغلي دارد. در همين راستا، داوطلباني هستند که به تصور اين که در دوره قبل امتياز خوبي گرفته و تنها با 1 يا 2 نمره از قبولي بازمانده اند، فکر ميکنند که بي نياز از آموزش هستند و صرفا با مرور مجدد قطعا قبول خواهند شد. از اين‌رو، نياز به آزمون مستقيم و بي واسطه توسط يک مدرس مجرب است. در این جا 2 پیشنهاد برای داوطلبان ارائه می گردد. استفاده از فیلم آمادگی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و گروه تلگرامی رفع اشکال آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی است که در آنها تلاش شده با هزینه خیلی کم تر و کیفیت خیلی بالاتر، فضای کامل تدرس و امکان رفع اشکال و پاسخ به سوالات فراهم آید.

 

دستور 4. هدفمند مطالعه کنيد

تا به حال بازيکنان فوتبال را ديده ايد که بيش تر از همه دويده اند ولی نفع خاصي براي تيم نداشته اند؟ برخي داوطلب با استفاده از محصولات آمادگي آزمون نظام مهندسي غيرهدف‌مند دقيقا همين وضعيت را دارند؛ بيشتر زحمت مي کشند و کم تر نتيجه ميگيرند. براساس تحقيق اختصاصي انجام شده، بیش از یک سوم پرسش های هر آزمون مشابه و با الگوي سوالات سال‌های قبل است. پس تسلط به مسائل سنوات قبل، کليد قبولي در آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي محسوب مي گردد. محصولات آموزش نظام مهندسي بايد در کنار همه ويژگي مثبت خود، 2 اصل مهم داشته باشد: اول اين که همه سوالات از نخستین دوره را شامل باشد. درست هست که غالب پرسش ها بر مبناي آزمونهاي 3 سال اخير مطرح مي گردند، ولی هستند سوالاتی که عينا يا ساده آزمون پانزده سال قبل بوده اند. دومين اصل، طبقه بندي سوالاهاست. روندي که انتشاراتي مانند قلم چي با مبنا قرار دادن آن تحولي در آمادگي کنکور ايجاد کرد. مشابه همين روند در محصولات آموزشي معرفي شده رعايت شده است. در غالب منابع آمادگي آزمون نظام مهندسي منتشر گردیده، ابتدا توضيحاتي درباره موضوع مورد نظر داده شده و شايد 1 يا 2 پرسش حل گردد و در پایان فصل يا حتي کتاب مجزاي ديگر، پاسخ تشريحي آزمون ها ارائه مي گردد. اين روند، اولا منجر به فهم عميق داوطلب نشده و در ثاني در آزمون که داوطلب خواهان پيدا کرده سوال مشابه در آزمونهاي قبل است به مشکل بر ميخورد. در حالت طبقه بندي شده، پس از ارائه درس و نکات کليدي، سوال مربوطه به همان بخش در همان جا ارائه مي گردد.

 

دستور 5. عمومی رو بچسب

تلاش کنيد که با کم ترين وقت و انرژي، بيش ترين نتيجه ممکن را بگيريد. براساس بررسی انجام شده در آزمونهاي طراحي و نظارت تنها حدود پانزده درصد، سهم منابع عمومي (شامل مباحث 1، 2، 3، 12، 19، 21، 22 و قانون نظام مهندسی) بوده که حجم حدود هشتصد صفحه دارند، با مطالعه قسمتهای برقی این منابع و استفاده از کلیدواژه به‌راحتی میتوانید به همه سوالات پاسخ دهید.

 

دستور 6. بي خيال نشويد

به هيچ عنوان سوالات مطرح شده از کتاب راهنمای طراحی و اجرای تاسیسات برقی (راهنمای مبحث سیزده) تالیف آقای موسسیان و جلدهای اول و دوم نشریه 110، که ما آن را مراجع فرعي مي ناميم، غافل نگردید. هر چند بايد قبول کرد که اين منابع داراي حجم خیلی بالا (حدود 1500 صفحه) و عدم سازماندهي مناسب براي پاسخ‎گوئي هستند. خلاصه اي از مهم ترين بخش اين منابع را گرداوری کرده و سپس بصورت کاملا آزمون محور، سازماندهي شده و در نهايت همه سوالاتی که از منابع تاکنون مطرح شده را بصورت طبقه بندي شده مطالعه کنید. باقی پرسش ها که احتمالا از سایر بخشهای این منابع مطرح می گردد را با کلیدواژه پاسخ دهید.

 

دستور 7. مچ طراح را بگيريد

يکي از مهم ترين مشکلات داوطلبان در عدم پاسخ‌گوئي به برخي از سوالات، بويژه مساله ها و سوالات حل کردني، عدم اطلاع از هدف طراح، ريزه کاري خاص سوال و احتمالا نکته انحرافي آن هستند. با مرور آزمون هاي ادوار مختلف ميتوان گفت که با بيان نکات مهمي که در سوال مستتر و مخفي است، به داوطلب براي حل مساله کمک زيادي مي شود. هم‌چنین از شرکت در آزمونهای آزمایشی استاندارد غافل نگردید.

 

دستور 8. جمع بندي کنيد

واقعا خیلی عجيب است که داوطلبان در روزهاي منتهي به آزمون، مطالب يادگرفته شده را بخوبي جمع بندی نمي‌کنند. مطالب مرتبط با آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي خیلی پيچيده و نزديک به هم است و مغز شما بشدت نياز به جمع بندي و ساماندهي مطالب اندوخته را دارد. از اين رو، با حل تشریحی آزمونهای اخیر و شرکت آزمون آزمایشی همه مطالب يادگرفته خودتان را به سرعت مرور خواهيد کرد.

 

دستور 9. بهینه سازی بخوانید

ترتيب و توالي مطالب مطالعه شده، اهميت زیادی دارد. طبق سال ها تجربه در زمينه آمادگي آزمون نظام مهندسي 4 گام براي مطالعه پيشنهاد مي گردد:

  • گام 1. مطالعه مهم ترین مباحث 13 و 15 همراه با سوالات سنوات قبل
  • گام 2. مطالعه منابع فرعي
  • گام 3. مطالعه منابع عمومی
  • گام 4. جمع بندي و تمرین با کلیدواژه

 

دستور 10. زمان بندي کنيد

بحث مديريت زمان در جلسه آزمون خیلی مهم است. داوطلبان زيادي صرفا به علت کمبود زمان و عدم پاسخ به چند سوال از قبولي بازمانده اند. با توجه به اين که تعداد منابع آزمون زياد بوده و نياز به کتابها و جزوات کمک آموزشي نيز هست، گاهي داوطلبان تا بیست کتاب را همراه خود به جلسه آزمون مي برند. وقتي طبق توالي سوالات، کتاب هاي متناسب با آن برداشته و مطالعه ميکنيم، عملا نوعي کلافگي و سردرگمي ایجاد مي گردد. مثلا سوال اول آزمون، از نشريه 110، سوال دوم از مبحث 13، سوال سوم از سنوات قبل و سوال چهارم از مبحث 21 است. براي هر سوال بايد، کتاب هاي مختلف را برداشت و نگاه کرد. اين رويه، همان طور که گفته شد سبب بهم خوردن رويه فکري داوطلب ميشود. پس روی مدیریت زمان در روزهای منتهی به آزمون، با تست زنی آزمونهای سال های اخیر و شرکت در آزمونهای آزمایشی، کار کنید.

 

توجه)

تمامی مطالب این مقاله از «کتاب سبز نظام مهندسی برق» تالیف «مهندس محمد کریمی» از «انتشارات خانه کتاب مهندسین» بوده و هر گونه استفاده از آن صرفا با اجازه کتبی از این انتشارات مجاز است.

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!