مهندس برق در آلمان و بررسی تفاوت جاب سیکر و جاب آفر

تاریخ انتشار

6 شهریور 1400

تعداد مشاهده

187 نفر

مهندس برق در آلمان و بررسی تفاوت جاب سیکر و جاب آفر

برای اعزام مهندس برق به خارج از کشور مثلا کشور آلمان دانستن تفاوت جاب سیکر و جاب آفر لازم و ضروری است. در این مقاله، شما را با 2 روش مهاجرت یعنی جاب سیکر و جاب آفر آشنا می نماییم و تفاوتهای هریک از آنها را برای مهندسان برق شرح میدهیم. اگر قصد دارید بعنوان مهندس برق در آلمان به زندگی و کار بپردازید بهتر است این مقاله را تا پایان مطالعه فرمایید. مطالعه این مقاله برای همه مهندسان برق که میخواهند به آلمان مهاجرت کنند توصیه می گردد.

کشور آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرتی برای مهندسان برق بشمار میرود. زندگی و کار در این کشور فوق العاده است و اقتصاد قدرتمند آن سبب پایین بودن نرخ بیکاری و ارتقا سطح کیفی شرایط کار و زندگی ساکنان این کشور شده است.

پایین بودن نرخ بیکاری در کشور آلمان سبب شده است تا این کشور بدنبال جذب نیروی کار فعال از کشورهای دیگر باشد. بهمین جهت، بازارکار برای مهندسان برق خیلی گسترده و پررونق است. حتی ممکن است مهندسان برق بتوانند شغل انگلیسی زبان در بازار برق کشور آلمان در کنار سایر مشاغل مهندسی برق پیدا کنند.

 

چرا مهندسی برق در خارج ؟

1- بررسی روش های گوناگون مهاجرت به آلمان

به روشهای گوناگونی قابل انجام است ولی یکی از بهترین روشهای مهاجرت مهندس برق به کشور آلمان از طریق کار است. دریافت ویزای کار به روشهای مختلف امکان پذیر است. 2 روش محبوب و پرطرفدار مهاجرت کاری به کشور آلمان، دریافت ویزای جاب آفر (پیشنهاد شغلی) و ویزای جاب سیکر (جستجوی کاری) است.

اگر چه، هر 2 روش طبق شغل صورت میگیرند ولی شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای جاب آفر و جاب سیکر کاملاً با یک دیگر تفاوت دارند. در این مقاله، ما به معرفی کامل ویزای جاب آفر و ویزای جاب سیکر خواهیم پرداخت و سپس، تفاوت عمده این 2 روش مهاجرتی با یک دیگر را ارائه خواهیم داد.

2- ویزای پیشنهاد کاری یا جاب آفر برای مهندس برق در آلمان

جاب آفر در واقع همان پیشنهاد شغلی است که متقاضیان فرصتهای شغلی در کشور آلمان از کارفرمایان این کشور دریافت میکنند و از این طریق برای مهاجرت به آلمان اقدام می کنند. اخذ جاب آفر به مهندس برق این امکان را فراهم میکند تا اقامت موقت کشور آلمان را برای مدت زمان کوتاهی داشته باشد. مهندس برق در آلمان میتوانند با استفاده از اقامت موقتی خود به کار و زندگی در کشور آلمان بصورت قانونی ادامه دهند و در نهایت، برای اخذ بلو کارت یا اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

3- اقدام جهت دریافت جاب آفر کشور آلمان

در گام اول، متقاضیان دریافت جاب آفر کشور آلمان باید بررسی کنند که آیا شرایط لازم برای این کار را دارند یا خیر. بعبارت دیگر، اخذ جاب آفر کشور آلمان دارای شرایط خاصی است و برای همه افراد امکان پذیر نیست. تنها متقاضیان مهندس برق در آلمان میتوانند جهت اخذ جاب آفر کشور آلمان اقدام کنند که هر 4 شرط زیر را داشته باشند:

 • متقاضی باید مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه ای از موسسات معتبر کشور مبدا داشته باشد (قابل ذکر است که این مدارک حتماً باید با مدارک تحصیلی آلمان معادل سازی گردند).
 • متقاضی باید مهارت بالا یا دانش ویژه ای داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای یک پیشنهاد شغلی معتبر و کاملاً مرتبط با رشته مهندسی برق در کشور آلمان باشد.
 • مهارت یا گرایش رشته مهندسی متقاضی باید جزو مواردی باشد که کشور آلمان در آن زمینه ها با کمبود نیرو روبرو است.

بمنظور اطلاع از مشاغل و رشته‌های تحصیلی مورد نیاز کشور آلمان میتوانید فهرست این مشاغل که به‌صورت سالانه توسط اداره کار کشور آلمان منتشر می گردد را از سایتهای کاریابی معتبر اینترنتی به‌دست آورید و سپس جهت دریافت جاب آفر این کشور اقدام کنید.

در صورت داشتن شرایط اخذ جاب آفر کشور آلمان، متقاضی میتواند جاب آفر این کشور را با سپری کردن مراحل زیر اخذ کند:

 • در گام اول، مهندس برق واجد شرایط باید یک پیشنهاد شغلی (جاب آفر) مرتبط با تخصص و رشته تحصیلی خود از طرف کارفرمایان معتبر آلمانی دریافت کند. این مرحله را می‌توان مهم‌ترین و سخت‌ترین بخش از اخذ جاب آفر کشور آلمان دانست. به‌منظور یافتن کارفرمای آلمانی میتوانید از سایتهای کاریابی اینترنتی که در حوزه مهاجرت فعالیت میکنند، یاری بخواهید و یا اگر دوستان یا اقوامی در کشور آلمان دارید، آنها میتوانند بمنظور یافتن یک پیشنهاد شغلی مناسب و مرتبط با رشته برق برای شما جستجو کنند. مورد دوم میتواند یک روش امن و مطمئن در این فرآیند محسوب گردد.
 • بعد از آن، نوبت به مشخص کردن مدت قرارداد با کارفرما است تا بتوانید مدت جاب آفر را بطور تقریبی تعیین کنید. قابل ذکر است که امکان تمدید پیشنهاد کاری بعد از پایان مدت زمان تعیین شده آن وجود دارد.
 • در گام سوم، مهندس برق درخواست خود برای اخذ جاب آفر کشور آلمان را ارسال می کند و هم چنین، مدارک مورد نیاز را طبق دستورات ارائه شده، جمع آوری میکند.
 • در گام چهارم، وقت مصاحبه کاری برای متقاضی در نظر گرفته میشود. متقاضی باید در موعد مقرر جهت مصاحبه با کارفرمای مورد نظر حاضر گردد.
 • در پایان، متقاضی همه مراحل دریافت جاب آفر کشور آلمان را پشت سر گذاشته است و باید منتظر پاسخ کارفرما بماند.

همانطور که قبلاً اشاره گردید، مهندس برق متقاضی جاب آفر کشور آلمان در گام سوم این فرآیند باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری نماید. ارائه درست و دقیق مدارک خواسته شده از اهمیت خیلی زیادی در فرآیند دریافت جاب آفر برخوردار است. مدارک مورد نیاز برای دریافت جاب آفر کشور آلمان عبارت هستند از:

 • 2 فرم درخواست ویزا که هر 2 کاملا تکمیل شده باشند.
 • 2 عکس گذرنامه که باید براساس شرایط تعیین شده باشند.
 • پاسپورت معتبر که مدت اعتبار آن نیز باید براساس شرایط مشخص شده باشد.
 • اثبات اقامتتان با ارائه گواهی‌نامه رانندگی یا قبض و …
 • بیمه بهداشت و درمان که گواهی آن باید توسط کارفرما آلمانی برای شما ارسال گردد و تاریخش براساس شروع اشتغال شما باشد.
 • بیمه مسافرتی به آلمان
 • ارائه قرارداد کاریتان براساس شرایط اعلام شده از طرف آلمان با توضیحات مفصل و دقیق درباره  کارتان در آلمان
 • ارائه رزومه کاری و تحصیلیتان
 • ارائه و اثبات مدارک تحصیلی و فنی که دارید
 • اثبات نداشتن سابقه کیفری
 • اثبات توانایی مالی برای زندگی در آلمان
 • اثبات پرداخت هزینه اخذ ویزا

 

4- مسائل گوناگون جاب آفر کشور آلمان

هزینه اخذ ویزای کار از کشور آلمان در حدود هفتاد و پنج یورو برآورد می گردد.

4-1 هزینه دریافت جاب آفر کشور آلمان

قابل ذکر است که هزینه ماخوذه در صورت رد ویزا برگشت داده نمیشود و اگر بخواهید مجدداً درخواست جاب آفر دهید، مجددا باید هزینه مورد نظر را پرداخت کنید.

این هزینه جدا از هزینه اخذ پیشنهاد کاری است. برای اطلاعات بیشتر حتماً با مشاوران سایتهای کاریابی معتبر تماس حاصل نمایید.

4-2 مدت اعتبار ویزا و مدت زمان جاب آفر کشور آلمان

یکی دیگر از نکات خیلی مهم در فرآیند دریافت جاب آفر، مدت اعتبار ویزا است.

متقاضی باید بداند که مدت اعتبار ویزایش بمدت زمان قرارداد با کارفرمای آلمانی بستگی دارد. بعنوان مثال، اگر مدت قرارداد مهندس برق در آلمان حدود سه سال باشد، اعتبار ویزای او نیز سه سال خواهد بود. البته، بعد از پایان اعتبار، متقاضی میتواند جهت تمدید ویزای خود اقدام کند. مدت زمان دریافت جاب آفر کاملاً به تعداد درخواستهایی که سفارت یا کنسولگری آلمان دریافت میکند، بستگی دارد. ولی بطور تقریبی این مدت زمان از 1 روز تا 3 ماه برآورد می گردد.

5- ویزای جاب سیکر برای مهندس برق در آلمان

اکثر متقاضیان مهاجرت به کشور آلمان علاقه مند به مهاجرت از طریق ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر هستند. بمنظور دریافت ویزای جاب سیکر، متقاضی ابتدا باید وارد خاک کشور آلمان گردند و سپس مجوز اقامت شش ماهه این کشور به متقاضی اعطا می گردد. متقاضی در اینمدت زمان باید برای یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود در کشور آلمان جستجو کند. مهندس برق متقاضی در اینمدت اگر موفق با یافتن شغل مناسب و انعقاد قرارداد با کارفرما گردید، میتواند جهت اخذ اقامت بلند مدت کاری اقدام کند. اگر شما نیز بدنبال اخذ ویزای جستجوی کاری هستید، کشور آلمان آموزشهای رایگانی را برای ساکنان خود ارائه میدهد و یک محیط امن و ساکت برای متقاضیان محسوب می گردد.

6- شرایط لازم جهت اخذ ویزای جاب سیکر

مهندس برق در آلمان برای دریافت ویزای جاب سیکر این کشور باید شرایط زیر را دارا باشند:

 •  داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق از یکی از دانشگاههای آلمان یا مدرک معادل آن از دانشگاههای خارجی (قابل ذکر است که براساس قوانین سال ۲۰۲۰ متقاضیان دارای مدرک فوق دیپلم برای برخی از مشاغل نیز پذیرفته میشوند).
 • داشتن حداقل سه سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی (اگر سابقه کار با بیمه همراه باشد، بهتر است).
 • ارائه مدارکی جهت اثبات داشتن توانایی مالی کافی برای اقامت در آلمان در بازه زمانی جست‌وجوی کار
 • ارائه مدارک پزشکی یا بیمه سفر برای تمام طول مدت اقامت در آلمان یا تا زمانی مجوز کار از یک کارفرمای آلمانی پیدا نمایید.

متقاضیانی که دارای هر 4 شرط بالا باشند، میتوانند جهت اخذ ویزای جاب سیکر کشور آلمان اقدام کنند. قابل ذکر است که داشتن مدرک زبان آلمانی جزو شرایط لازم برای دریافت ویزای جاب سیکر کشور آلمان به حساب نمی آید ولی برای یافتن شغل مورد نظر توانایی تکلم به زبان آلمانی یا مدرک معتبر خیلی اهمیت دارد.

در نتیجه، داشتن مدرک زبان آلمانی میتواند شانس متقاضی برای اخذ ویزای جاب سیکر را افزایش دهد. هم‌چنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که ویزای جاب سیکر تنها به افراد زیر چهل سال تعلق می یابد.

7- مسائل گوناگون جاب سیکر کشور آلمان

یکی از مهمترین مراحل در فرآیند دریافت ویزای جاب سیکر مهندس برق در آلمان، جمع آوری مدارک مورد نیاز است.

7-1 مدارک مورد نیاز جاب سیکر کشور آلمان

قابل ذکر است که متقاضیان قبل از ارائه مدارک حتماً باید از درستی و صحت آنها اطمینان حاصل کنند، زیرا ارائه مدارک ناقص موجب رد درخواست متقاضی می گردد. مدارک و اسناد مورد نیاز برای ویزای جاب سیکر عبارت هستند از:

 • گذرنامه معتبر (صادر شده در ده سال گذشته و حداقل دوازده ماه پس از بازبینی برنامه ریزی شده)
 • یک تصویر از صفحه داده پاسپورت شما برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان
 • عکس گذرنامه طبق مشخصات بیومتریک
 • نامه کتبی که در آن هدف از سفر و دریافت ویزای جستجوی کار آلمان و نحوه تغییر طرحهای شغلی در صورت عدم یافتن شغل مورد نظر بطور کامل و دقیق توضیح داده میشود.
 • مدرک دیپلم و مدارک دانشگاهی اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • رزومه کاری برای ویزای جستجوی کار آلمان
 • مدارک مورد نیاز برای اقامت در آلمان
 • اسناد وضعیت مالی مانند بیانیه حساب بانکی که ثابت میکند متقاضی توانایی تامین مالی خود در طول اقامت در کشور آلمان را دارد.
 • اثبات وضعیت شخصی متقاضی از قبیل گواهی تولد، گواهی ازدواج و غیره (ترجمه به زبان انگلیسی)
 • ارائه بیمه درمان

بعد از جمع آوری مدارک و اسناد مذکور، متقاضی باید جهت دریافت ویزای جاب سیکر درخواست دهد. قابل ذکر است که ارائه مدارک تضمین کننده تعلق ویزای جاب سیکر به مهندس برق نیست. مرحله نهایی از فرآیند دریافت ویزای جاب سیکر، پر کردن فرم درخواست ویزای جاب سیکر است که متقاضیان میتوانند این فرم را از سفارت آلمان درخواست دهند.

بعد از فرستادن فرم درخواست، وقت مصاحبه با متقاضی در سفارت آلمان تعیین می گردد. در مصاحبه مشخص می گردد که آیا ویزای جاب سیکر به متقاضی تعلق خواهد گرفت یا نه. بطور معمول، وقت سفارت بین شش ماه تا دو سال به طول می انجامد. اگرچه در سالهای اخیر، 1 سال بعد از ارائه درخواست اخذ ویزای جاب سیکر به سفارت آلمان، وقت مصاحبه برای متقاضی تعیین می گردد.

7-2 مدت اعتبار ویزا و مدت زمان جاب سیکر

همانطور که گفته شد، مدت اعتبار ویزای جاب سیکر حدود شش ماه است و در اینمدت زمان فرد باید به‌دنبال یافتن شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود بگردد. در صورت یافتن شغل مورد نظر و انعقاد قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی، فرد میتواند جهت دریافت اقامت دائم کشور آلمان اقدام کند.

اگر مهندس برق در آلمان به‌مدت 4 سال در این کشور مشغول به‌کار گردد، مالیات خود در این 4 سال به دولت پرداخت کند و خلافی نکرده باشد، مجوز اقامت دائم کشور آلمان به وی اعطا می شود. متقاضی بعد از گذشت 2 سال، چنانچه با آداب و رسوم و فرهنگ آلمانی تطبیق پیدا کند، میتواند درخواست تابعیت و پاسپورت آلمانی دهد. در حقیقت، یکی از مزایای مهاجرت از طریق کار به کشور آلمان، اخذ سریع شهروندی و تابعیت این کشور است.

8-ویزای جاب سیکر و تفاوت آن با ویزای جاب آفر

ویزای جاب سیکر و ویزای جاب آفر هر 2 روشهای مهاجرت یک مهندس برق به کشور آلمان از طریق کار است. همانطور که گفته شد، در روش دریافت ویزای جاب آفر متقاضی ابتدا از طریق مکاتبه بدنبال کارفرما در کشور آلمان می شود. بعد از اخذ پیشنهاد شغلی در زمینه رشته مربوطه میتواند جهت دریافت ویزای جاب آفر کشور آلمان اقدام نماید و وارد آن کشور گردد.

در مقابل، ویزای جاب سیکر تنها یک ویزای شغلی است که اجازه ورود به کشور آلمان را به مهندس برق میدهد. به‌عبارت دیگر، داشتن ویزای شغلی به‌معنای آغاز به کار در کشور آلمان بلافاصله بعد از ورود به کشور نیست.

از طرف دیگر، فرآیند اخذ ویزای جاب آفر برای یک مهندس برق در آلمان یک فرآیند نسبتاً طولانی است زیرا متقاضی باید با کارفرمایان خیلی زیادی مکاتبه داشته باشد تا در نهایت بتواند نظر یک کارفرما را جلب کند. از طرف دیگر، یافتن یک شغل مناسب از خارج از کشور کار چندان آسانی نیست. در عوض، در صورتیکه فرد موفق به دریافت ویزای جاب آفر کشور آلمان گردد، میتواند به‌راحتی در آلمان زندگی کند و نیازی نیست نگران یافتن شغل مناسب در این کشور باشد.

یکی از مزایای ویزای جاب سیکر این است که متقاضی میتواند در مدت زمان کوتاهی وارد کشور آلمان گردد و به‌دنبال کار بگردد. اگر چه، مهندس برق در آلمان در صورت پیدا نکردن کار مناسب باید جهت تمدید ویزای کار خود اقدام کند و اگر موفق به تمدید ویزای خود نشد، مجبور به ترک کشور آلمان خواهد بود.

 

محاسبات طراحی
کلاس افلاین کارشناس رسمی تاسیسات کارخانجات
کارشناس رسمی افلاین تاسیسات ساختمان
کلاس افلاین

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!