فرق بین هادی نول و ارت

فرق بین هادی نول و ارت

تاریخ انتشار

1401/11/10

تعداد مشاهده

444 نفر

فرق بین هادی نول و ارت اغلب در صنعت برق، هادی حفاظتی (ارت) و هادی خنثی (نول) به  اشتباه گرفته می شوند در حالی که بین این دو هادی از لحاظ ایمنی و حفاظتی تفاوت هایی وجود دارد در این مقاله به فرق بین هادی نول و ارت می پردازیم.

هادی نول (Neutral )چیست؟فرق بین هادی نول و ارت

جریان الکتریکی تا زمانی که مسیر برگشت به منبع را نداشته باشد برقرار نمی شود. هادی نول در واقع همان سیمی است که برای ایجاد این مدار یا مسیر بسته مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت قراردادی جریان به  سیم فاز وارد و از هادی نول بر می گردد در واقع جریان خروجی از وسیله برقی را به مولد بر می‌گرداند.البته موتور سه فاز به هادی نول  نیازی ندارد چرا که خود فازها با هم اختلاف پتانسیل دارند. برای آموزش های بیشتر بسته پایه آزمون نظام مهندسی برق که به صورت رایگان می باشد مورد مطالعه قرار دهید.

منشا هادی نول

هادی نول در بارها الزامی می باشد مخصوصا جایی که بار تکفاز داریم. هادی نول را معمولا از مراکز ستاره پست و یا ترانس توزیع برق روی تیرهای برق می‌آورند و اساس بوجود آمدن هادی نول اختلاف پتانسیل کمتر می‌باشد.

هادی نول_ فرق بین هادی نول و ارت

 

سیم ارت(Earth)چیست؟

تمام تجهیزات الکتریکی ممکن است  در اثر ضربه و پوسیدگی سطح عایق دچار نشتی جریان شوند اگر این نشتی به سطح بیرونی وسایل الکتریکی منتقل شود ما به محض دست زدن به آنها دچار برق گرفتگی می­ شویم.

هادی حفاظتی_فرق بین هادی نول و ارت

 

 راه حل چیست؟

برای رفع این مشکل از سیم ارت استفاده می کنند.(اصطلاح عامیانه سیم ارت صحیح نیست به جای آن باید از اصطلاح سیم حفاظتی استفاده شود.)

چگونه سیم ارت از برق گرفتگی جلوگیری می کند؟فرق بین هادی نول و ارت

هادی حفاظتی جهت حفاظت از برق گرفتگی و آتش سوزی و ایجاد ایمنی در ساختمان هنگام نصب و کاربرد وسایل برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیم که در لوازم الکتریکی از خروجی دستگاه به زمین متصل می‌شود نقش انتقال جریان نشتی حاصل از این ملزومات به زمین را برعهده دارد.جریان برای عبور تمایل دارد مسیر با مقاومت پایین رو انتخاب کند بدن ما مقاومتش بالاست ولی سیم ارت مقاومتش پایین می باشد در نتیجه سیم ارت با انتقال نشتی جریان به چاه ارت از برق گرفتگی جلوگیری می کند.

برای تماشای بیشتر آموزش های رایگان  ابتدا روی اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی کلیک کرده و آن را دانلود و نصب کنید.

فرق بین هادی نول و ارت

از هادی حفاظتی برای حفاظت در برابر برق گرفتگی استفاده می شود و جزو هادی های برقدار محسوب نمی شود ولی هادی نول در مسیر تغذیه قرار دارد و در انتقال انرژی الکتریکی مشارکت دارد و جزو هادی های برقدار می باشد. رنگ عایق هادی حفاظتی سبز و زرد راه راه ولی هادی نول آبی می باشد وجود هادی نول اجباری ولی هادی حفاظتی اجباری نیست.( هادی حفاظتی برای برق رسانی الزامی نمی باشد اما برای حفاظت افراد و تجهیزات الزامی می باشد.) برای آموزش های بیشتر کتاب سبز نظام مهندسی برق را مورد مطالعه قرار دهید.

 

کدام گزینه صحیح است؟

الف) هادی نول برای حفاظت در برابر برق گرفتگی و هادی حفاظتی برای انتقال انرژی الکتریکی است.

ب)هادی نول برای انتقال انرژی الکتریکی و هادی حفاظتی برای حفاظت در برابر برق گرفتگی است.

ج) هادی نول  برای انتقال انرژی الکتریکی و  حفاظت در برابر برق گرفتگی است.

د) هادی حفاظتی برای حفاظت در برابر برق گرفتگی و انتقال انرژی الکتریکی است.

گزینه صحیح را کامنت کنید.

 

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!