معرفی و بررسی چند نوع وبینار و شرح مزیت های برگزاری وبینار

تاریخ انتشار

21 تیر 1400

تعداد مشاهده

246 نفر

معرفی و بررسی چند نوع وبینار و شرح مزیت های برگزاری وبینار

یکی از بهترین راه های درآمدزایی برای مهندسین برق استفاده از وبینار و سایت برقی است. وبینار یک رویداد آنلاین اینترنتی، زنده و 2 طرفه است که در یک زمان مشخص برگزار می‌ گردد. اگر بخواهیم تعریفی ساده از وبینار ارائه ‌دهیم، باید بگوییم که وبینار یک کلاس آموزشی آنلاین است که به صورت لایو و زنده برگزار می گردد.

برگزاری وبینار به این شکل است که در آغاز، یک تاریخ و ساعت مشخص برای برگزاری رویداد تعیین می گردد و سپس در زمان مقرر مدرس و مخاطبان در محیط وبینار بصورت آنلاین حاضر می گردند. بعد از آنلاین‌ شدن تدریس کننده و کاربران، تدریس کننده کنفرانس خود را شروع میکند و از طریق شیوه ‌های مختلف مانند صدا، تصویر، فیلم و نوشته اطلاعات مورد نیاز را با کاربران به اشتراک می‌گذارد و سپس کاربران اگر پرسشی داشته ‌باشند یا بخواهند حرفی بزنند، از طریق نوشتن متن، یا به اشتراک ‌گذاری صدا و تصویر و فیلم میتوانند با مدرس ارتباط برقرار نمایند.

این روزها و بخاطر شیوع پاندومی کرونا، برگزاری وبینارها خیلی رواج پیدا کرده ‌است. ولی علاوه بر پاندومی کرونا، برگزاری یک رویداد در قالب وبینار، مزایایی نسبت به برگزاری حضوری یک رویداد دارد. اگر بخواهیم به مزایای وبینار اشاره‌ کنیم، میتوانیم موارد زیر را عنوان کنیم.

1-مزایای وبینار

1-1دسترسی سریع به وبینار

مخصوصا اگر در شهر بزرگی زندگی میکنید، گاهی اوقات برای حضور در یک رویداد امکان دارد ساعت‌ها در مسیر رفت و برگشت باشید. ولی زمانیکه رویدادی در قالب وبینار برگزار می گردد، بدون نیاز به خروج از خانه می‌توانید در رویداد مربوطه شرکت نمایید. از این رو، شرکت در وبینار علاوه بر صرفه جویی در زمان، از نظر صرفه جویی در هزینه (رفت و برگشت) نیز خیلی به صرفه است.

1-2ارتباط مستقیم با تدریس ‌کننده

زنده برگزار شدن وبینار و ارتباط مستقیم با مدرس این امکان را ایجاد می‌کند که فرد شرکت ‌کننده در هر لحظه ‌ای که احساس نیاز نمود، ابهامات ذهنی ‌اش را از شخص مدرس سوال کند.

1-3قابلیت ذخیره وبینار

برخی اوقات زمان مشخص ‌شده برای برگزاری رویداد برای فرد مناسب نیست و نمی‌تواند در آن لحظه در وبینار حاضر باشید. یکی از مزایای وبینار اینست که میتوان آن را ذخیره نمود و بعدا در فرصت مناسب به تماشای آن پرداخت.

1-4شرکت در وبینار آسان است

یکی از نقاط قوت انواع وبینار اینست که با دستگاه‌های مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی می‌توان در وبینار شرکت‌ نمود.

احتمالا خیلی از افراد تصور کنند که برای شرکت در انواع وبینار نیاز به یک اینترنت پرسرعت است و شاید با اینترنت سیم کارت نتوان بخوبی در این رویدادها شرکت نمود، ولی باید توجه ‌داشت که با یک اینترنت متوسط هم می‌توان براحتی در وبینار شرکت‌ نمود، پس جای هیچگونه نگرانی نیست. بصورت کلی اگر سرعت اینترنت به پنجاه کیلوبایت بر ثانیه برسد، فرد براحتی میتواند در وبینار حضور فعالی داشته‌ باشد.

وبینار در انواع مختلفی برگزار می گردد که هدف از برگزاری هر یک از آنها متفاوت است. در ادامه به معرفی و بررسی انواع وبینار می‌پردازیم.

2-با انواع وبینار آشنا شوید

2-1وبینار آموزشی

 نخستین نوع از انواع وبینار که در این نوشته می خواهیم معرفی‌ کنیم، وبینار آموزشی است. هدف از برگزاری وبینار آموزشی، آموزش ‌دادن به کاربران در یک حوزه و زمینه تخصصی است. وبینارها در شرایط فعلی یکی از بهترین بسترهای آموزشی محسوب می گردند. در وبینارهای آموزشی و با توجه به موضوع اسلایدها و فیلم‌های مختلفی آماده می گردد تا بیشترین تاثیر گذاری را روی کاربران داشته ‌باشد و میزان کارآمدی وبینار به حداکثر برسد.

 2-2وبینار معرفی یک محصول جدید

وبینار معرفی یک محصول جدید یکی از انواع وبینار است که امروزه استفاده و استقبال بسیاری از آن می گردد. فردی که یک محصول جدید دارد و میخواهد آن را به مخاطبانش عرضه‌ کند، استفاده از وبینار فرصت مناسبی در اختیار او قرار میدهد. استفاده از وبینار به فرد این امکان را میدهد که محصول را به بهترین شکل معرفی‌ نماید، توضیحات لازم را به مخاطبانش ارائه‌ دهد و در صورت پیش‌ آمد، می‌تواند بصورت آنلاین به پرسش های مخاطبانش پاسخ ‌دهد.

استفاده از وبینار برای معرفی محصول، این فرصت را فراهم میکند که کاربران آنلاین و مجازی را به مشتری‌های حقیقی تبدیل کنید. هم چنین به شما اجازه می‌دهد تا بازخورد مخاطبان نسبت به محصول را متوجه‌ گردید و در صورت صلاحدید، تغییرات لازم را در محصول ایجاد نمایید.

2-3آموزش افراد تحت فرمان

اگر شما جزو کسانی هستید که یک تیم از افراد را هدایت می نمایید، استفاده از وبینار یک ابزار ارتباطی بسیار قوی برایتان محسوب خواهد شد. وبینار این امکان را به وجود می آورد که بصورت مجازی به افراد تحت نظارت خود آموزش دهید. این امر می‌تواند برای تجارت فرد خیلی سودمند باشد. البته نباید از برگزاری جلسات بصورت فیزیکی غافل‌ گردید اما در شرایط کنونی و با توجه به شیوع پاندومی کرونا توصیه می‌ گردد، جلسات اینچنینی در قالب وبینار برگزار گردد و فقط در موارد ضروری، این جلسات آموزشی بصورت حضوری برگزار گردد.

2-4حفظ مشتریهای قبلی و کسب مشتریهای جدید

یکی از هدف هایی که در انواع وبینارها دنبال می گردد، به دست آوردن کاربران جدید است. برگزاری وبینار علاوه بر این که می‌تواند کاربران قبلی را حفظ نماید، در به دست آوردن کاربران جدید هم می‌تواند موثر باشد. روابطی که در طول برگزاری یک وبینار با مخاطبین ایجاد می‌ گردد، در جذب آنها خیلی مفید و موثر است. برگزاری وبینار، فرصت مناسبی برای معرفی محصولات به مشتری های جدید و تبدیل‌ کردن آنها به مشتریان حقیقی است. هم چنین وبینار فرصتی مناسب برای فرد و کاربران است تا ارتباط نزدیکی با یک دیگر داشته ‌باشند و به همه پرسش های یک دیگر جواب دهند.

در ادامه می خواهیم به معرفی بهترین و برترین سایتهای ایرانی و خارجی میزبان وبینار بپردازیم.

3-بهترین سایت‌های ایرانی میزبان وبینار

در داخل کشور وبسایتهای زیادی وجود دارند که امکان برگزاری وبینار را فراهم میکنند، اگر بخواهیم چند مورد از برترین وبسایتهای وبینار داخلی را معرفی‌ کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

3-1وبینار دات آی آر (webinar.ir)

 این سایت یکی از برترین سایت‌های داخلی میزبان وبینار است. کاربران می‌توانند در این وبسایت نشست های آموزشی و کاری مختلفی را با استفاده از به روزترین امکانات آنلاین برگزار نمایند. در این وبسایت یک بخش راهنما وجود دارد که نحوه برقراری ارتباط با سمینار را به شرکت ‌کنندگان در نشست آموزش می دهد. هم چنین در بخش اخبار این وبسایت، آخرین و به روز ترین ویژگی‌ها و امکانات روز برای برگزاری یک سمینار آنلاین را به اطلاع مخاطبان میرساند. تنها نقطه ضعف این وبسایت به بخش آرشیو آن بر می‌گردد که صفحه ‌ای برای هدایت کاربر وجود ندارد.

3-2اسکای روم (skyroom.online)

 اسکای روم نیز یکی دیگر از بهترین سایت‌های داخلی میزبان برگزاری وبینار است، اسکای روم یکی از میزبانهایی است که توانسته سمینارهای مختلفی در موضوعات آموزشی را بصورت آنلاین و مخاطب بالا برگزار نماید. میزان بازدید از این وبسایت بالاست و بیش تر از webynar.ir مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. ولی طراحی سایت به شکلی است که ممکن است کاربر در یافتن مسیر خود دچار سر درگمی گردد. در این وبسایت هم مانند وبسایت پیشین امکان استفاده از آرشیو وجود ندارد.

3-3ایوند (evand.com)

 از برترین وبسایت‌های داخلی میزبان برگزاری نشست های وبینار است که در موضوعات مختلف توانسته وبینارهای مناسبی برگزار نماید. این وبسایت در زمینه‌ های مختلفی مانند برگزاری وبینار با موضوعات روز، دسترسی به آرشیو و اطلاع رسانی مناسب در مورد زمان برگزاری هر رویداد عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده ‌است. بهمین علت این وبسایت یکی از مناسب ‌ترین وبسایتها برای برگزاری وبینار محسوب می گردد.

3-4ایسمینار (eseminar.tv )

 بهترین وبسایت داخلی میزبان وبینار این وبسایت است. اگر بخواهیم به ویژگیهای مثبت این وبسایت اشاره نماییم می‌توانیم این موارد را عنوان کنیم: اهمیت به موضوعات روز، پوشش دادن موضوعات مختلف، دسترسی به آرشیو و طراحی هدایت ‌کننده سایت. در زمان استفاده از این وبسایت کاربر براحتی و با توجه به راهنمایی‌های وبسایت میتواند به بخش مورد نظرش دسترسی پیدا کند.

4-بهترین سایت ‌های خارجی میزبان وبینار

4-1 Flow

یکی از جدیدترین، قوی ‌ترین و هوشمندترین پلتفرم‌های میزبان وبینار است و کمک میکند تا وبینارها در بهترین سطح ممکن برگزار گردد. در این پلتفرم یک بخش storyboard وجود دارد که به کاربر امکان می‌دهد ستونهای محتوایی را ایجاد نماید و قبل از برگزاری وبینار آنها را بارگزاری نماید. هم چنین این امکان در اختیار فرد قرار دارد که مخاطبان مختلفی را به هر ستون متصل‌ کند. از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم میتوان به این موضوع اشاره‌ نمود، برای استفاده از این پلتفرم نیازی به دانلود آن نیست و کاربر می‌تواند بصورت آنلاین از آن استفاده‌ کند. هم چنین در زمان آغاز رویداد می‌تواند هشدار هایی مبنی بر آغاز نشست را به کاربران بفرستد.

4-2 Webinarjam

یکی دیگر از برترین و بهترین پلتفرمها که میزبان انواع وبینار است، این وبسایت است که دارای انعطاف ‌پذیری خیلی بالاست و در آن از به روزترین تکنولوژی و با دقتی بالا استفاده می‌ گردد. در این وبسایت اتاقهای وبینار آنلاین و ایمنی با استفاده از پسورد ساخته می گردد. این پلتفرم اجازه می‌دهد تا فرد برگزار کننده وبینار با شیوه‌ های مختلفی با کاربرانش ارتباط برقرار کند مانند: گفتگوی زنده، رای ‌گیری و هم چنین یک تخته ‌سفید مجازی. در این وبسایت، وبینارها بصورت خودکار ذخیره می گردند و در هر زمانی می‌توان آنها را مشاهده‌ کرد.

4-3 Proficonf

یکی از برترین پلتفرم‌ها برای برگزاری ویدئو کنفرانس است. در این وبسایت می‌توان با کیفیت HD با مخاطبان ارتباط برقرار کرد و نشست های مختلف را برگزار کرد. این وبسایت یک نسخه رایگان دارد که دو شرکت ‌کننده میتوانند در آن شرکت کنند. نسخه پرو این پلتفرم ماهیانه دوازده دلار و نسخه پرمیوم این پلتفرم ماهیانه بیست و پنج دلار هزینه خواهد داشت.

 4-4 GoToWebinar

این پلتفرم این امکان را فراهم می‌آورد تا به راحتی بتوان برترین وبینارها را برگزار نمود. می‌توان برنامه‌ ریزی، آماده‌ سازی، اجرا و تحلیل یک وبینار را به شکلی ساده و راحت در این پلتفرم انجام‌ داد. بهمین علت، این پلتفرم یکی از بهترین سرویسهای نرم افزاری میزبان وبینار در سطح جهان محسوب می گردد.

برای آگاه‌ سازی کاربران از برگزاری وبینار می‌توانید برای آنها دعوت ‌نامه بفرستید و یا از طریق ایمیل آنها را مطلع نمایید. این پلتفرم دارای ویژگی‌های مختلف و متنوعی است که می‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب‌کند، مانند: رای ‌گیری، پرسش ها slide-in و نتایج لایو.

هم چنین در این وبسایت می‌توان وبینار را ذخیره‌ نمود و با استفاده از آن مخاطب بیشتری را جذب ‌کرد.

این پلتفرم میزبان وبینار می‌تواند همه چیزهایی که برای برگزاری وبینار، ارتقای آن، درگیر کردن مخاطبان، بررسی میزان علاقه مندی مخاطب و ایجاد گزارشات دقیق نیاز است را در اختیار فرد قرار دهد.

سخن پایانی

پاندومی کرونا سبب شده تا برگزاری بسیاری از نشست ها، رویدادها و سمینارهای آموزشی با مشکل مواجه گرد. بهمین علت، امروزه بسیاری از افراد برای برگزاری رویدادهای مختلف از پلتفرمی با نام وبینار استفاده می نمایند. وبینارها با اهداف مختلفی برگزار می گردند و دارای انواع مختلفی هستند. در این نوشته تلاش کردیم ابتدا تعریفی ساده از وبینار و مزایای آن ارائه ‌دهیم و سپس شیوه برگزاری یک وبینار را عنوان کنیم. بعد از آن به بررسی انواع وبینار پرداختیم و تصریح کردیم که در هر یک از انواع وبینار چه اهدافی دنبال می‌ گردد و در پایان نیز به معرفی برترین پلتفرم‌های میزبان وبینار در داخل و خارج از کشور پرداختیم.

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!