صفر تا صد شغل مهندسی برق الکترونیک

تاریخ انتشار

20 مرداد 1400

تعداد مشاهده

256 نفر

صفر تا صد شغل مهندسی برق الکترونیک

یکی از گرایشات مهم و کارآمد بازار کار رشته برق، گرایش برق الکترونیک است. ما در این مقاله به صفر تا صد شغل مهندسی برق الکترونیک می پردازیم. این رشته (برق الکترونیک) بعنوان پایه و اساس همه گرایشات برقی محسوب می گردد. البته امروزه شغل مهندسی برق الکترونیک نیز به علت گسترده شدن به گرایشات مختلفی مثل الکترونیک هواپیمایی، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک مدار مجتمع، الکترونیک افزاره ‌های میکرو نانو الکتریک و الکترونیک دیجیتال تبدیل گردیده که در هر کدام به ارائه یکی از مباحث تخصصی حوزه الکترونیک پرداخته می‌ شود. به علت حرفه‌ای و تخصصی بودن رشته مهندسی برق الکترونیک، اکثر سازمان‌ ها و اداره ها تنها افرادی را استخدام می نمایند که تحصیل کرده در رشته مهندسی برق در گرایش الکترونیک باشند.

1- اطلاعات اولیه و معرفی مهندسی برق الکترونیک

اگر بخواهیم به ساده ‌ترین شکل ممکن رشته برق الکترونیک را تعریف نماییم، می‌ توانیم بگوییم در رشته مهندسی برق الکترونیک، مهندسان مدارهای الکتریکی موجود در دستگاه‌ های الکترونیکی مثل، موبایل، لوازم خانگی برقی، لپ‌تاپ و … را معرفی، تشریح و تعمیر می‌ کنند.

کسی که در رشته برق الکترونیک تحصیل می‌ کند، در مدت زمان تحصیل خود، با اصول مختلف طراحی مدارهای الکتریکی آشنا می‌ شود. قابل ذکر است، مهندسان الکترونیک علاوه بر آموزش طراحی مدارهای الکترونیک، نحوه و چگونگی کار کردن مدارهای را نیز یاد می گیردند.

بصورت کلی می ‌توان گفت، همه وسایل الکترونیکی موجود در جهان که بسیاری از آن ‌ها در اطراف ما نیز وجود دارد، توسط مهندسان برق الکترونیک طراحی و ساخته شده‌اند.

1-1- هدف مهندسی برق الکترونیک چیست؟

با توجه به تعاریف و توضیحاتی که در بالا درباره گرایش برق الکترونیک داده شد، می ‌توان گفت، هدف اصلی از رشته مهندسی برق الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها است. این رشته جز یکی از مشاغلی بشمار می ‌رود، که دارای آینده شغلی روشنی است و بازار کار خوب و متنوعی در پیش راه افرادی است، که در مسیر مهندسی الکترونیک قدم بر می ‌دارند است.

2-1- بازار و مشتری هدف مهندسی برق الکترونیک

یک مهندس برق الکترونیک هیچوقت بیکار نمی ‌ماند، شاید این پرسش در ذهن شما پیش آید، که چرا؟ اگر  به اطراف خودتان نگاه کنید، هر وسيله ‌ای كه مشاهده می کنید به نوعی با برق کار می‌ کند و به پريز برق متصل می‌ گردد، از يخچال، تلويزيون، كامپيوتر، لپتاپ و … گرفته تا ماشين دستگاه ‌های پيچيده همه‌ی این دستگاه ‌ها با برق كار می ‌كنند. ولی پرسشی كه در اینجا پيش می‌آید این است، که آیا همه این وسایلی که در بالا نام برده شد، مربوط به مهندس برق الکترونیک است؟ در جواب این پرسش می ‌توان گفت قسمت قابل توجه و بسیاری از موارد به الكترونيك مربوط ميشود، مثلاً دستگاه يخچال فريز را در نظر بگيريد اين دستگاه از همكاری چند مهندس بوجود مي آید. الكترونيك، تأسيسات، مكانيك و … درست است فقط به الكترونيك مربوط نمی‌ شود، ولی بخش خیلی زیادی از آن را  مهندس برق انجام می‌ دهد. مانند اندازه‌گيری دما، خاموش و روشن كردن موتور و … البته امروزه با پيشرفت زياد تكنولوژی برق و الكترونيك كاربرد اين رشته از قبل خیلی بيشتر شده است. بعنوان نمونه، مسواك اگر ببينيد اخیرا مسواك‌ های الكترونيكی هم به بازار وارد شده است يا مثلاً در ماشين (خودرو) بیش از هر بخش ديگری از الکترونیک  استفاده می‌ شود حتي با توليد ماشین های هيبريدی (بنزينی ـ برقی) می ‌توان گفت خودروهای نسل آينده الكترونيكی هستند.

بهتر است، نگاهی به کشور خودمان و یا دیگر کشورهای جهان بیاندازیم. بازار کار در این رشته خیلی زیاد است و آینده شغلی خیلی خوبی در پیش روی آن‌ ها خواهد بود.

3-1- تاریخچه مهندسی برق الکترونیک

از گذشته ‌های دور تا به اکنون، واژه الکترونیک در بین مردم وجود دارد. متخصصان فراوانی از گذشته تا به امروز فعالیت کرده‌اند. علم الکترونیک با گذشت زمان دست خوش تغییرات زیادی می‌ گردد. در حال حاضر، الکترونیک توانسته نفوذ خیلی زیادی در صنایع متفاوت داشته باشد. کسانی که در این حوزه فعالیت می ‌کنند، لازم و ضروری است، که بصورت کاملا تخصصی با این علم آشنا شوند. بهتر است بدانید در تاریخ جهان علم الکترونیک، تاثیر خیلی زیاد و بی مثالی را در تاریخ بشر داشته است. الکترونیک بصورت خیلی شگفت انگیزی قادر خواهد بود، با سایر علوم موجود در جهان ارتباطی مستقیم برقرار کند و در تکامل علوم دیگر تاثیر فراوانی نیز خواهد داشت.

4-1- دسته ‌بندی مهندسی برق الکترونیک

امروزه رشته برق الکترونیک خود به زیر شاخه‌ های متعددی تقسیم شده است و دارای گستردگی‌ های فراوانی است. از جمله این گرایش‌ ها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) گرایش رشته برق الکترونیک هواپیمایی

ب) گرایش رشته برق الکترونیک دیجیتال

پ) گرایش رشته برق الکترونیک و مخابرات دریایی

ت) گرایش رشته برق الکترونیک مدار مجتمع

ث) گرایش رشته برق الکترونیک افزاره ‌های میکرو نانو الکتریک

2- شرایط ورود به بازار کار در رشته مهندسی برق الکترونیک

برای این که بتوانید وارد بازار کار در رشته مهندسی برق الکترونیک گردید، بایستی یک سری ویژگی‌ ها را داشته باشید، که در ادامه به معرفی آن‌ها برای شما خواهیم پرداخت. شرایط ورود به بازار کار در رشته مهندسی الکترونیک عبارتند از:

1-2- مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ورود به بازار کار مهندسی برق الکترونیک

به علت حرفه‌ ای و تخصصی بودن رشته مهندسی برق الکترونیک، اکثر سازمان ‌ها و ادارات فقط کسانی را استخدام می‌ نمایند که تحصیل کرده در رشته مهندسی برق در گرایش الکترونیک باشند.

کسانی که در رشته مهندسی برق الکترونیک در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند، می‌ توانند وارد شغل مهندسی برق الکترونیک گردند.

2-2- دوره‌ های مورد نیاز برای ورود به بازار کار مهندسی برق الکترونیک

لازم به ذکر است، کسب مهارت و تجربه لازم و آشنایی با نرم‌افزار های مرتبط حوزه برق الکترونیک در کنار داشتن مدرک دانشگاهی، از مهمترین عوامل موثر در موفقیت هر مهندس برق الکترونیک است و شانس یافتن شغلی مناسب را بیشتر خواهد کرد. از جمله مهم‌ ترین آموزشاتی که لازم است، یک مهندس برق الکترونیک بنا به شغل مورد نظر قبل از ورود به بازار کار دوره ‌های مورد نیاز آن را ببیند، عبارت هستند از:

الف) آموزش نحوه تعمیرات وسایل الکترونیکی ساده خانگی

ب) آموزش نحوه طراحی و ساخت فیبر مدارهای الکترونیکی

پ) آموزش نحوه مونتاژ قطعات الکترونیکی بر روی بردهای مدار چاپی

ت) آموزش چگونگی نصب و راه اندازی تجهیزات ساده الکترونیکی

ث) آموزش نحوه نصب و راه ‌اندازی آنتن مرکزی برای ساختمان ‌های کوچک

ج) آموزش نحوه هدایت قسمت‌ های کوچک مونتاژ

د) آموزش نحوه کار با دستگاه ‌های اندازه‌گیری الکترونیکی

د) آموزش چگونگی خواندن نقشه ‎های الکترونیکی

ذ) آموزش طراحی و نحوه ساخت تقویت‌کننده ‌ها

ر) آشنایی کامل و جامع با سیستم ‌های متفاوت مخابرات و ارتباطات

ز) آشنایی کامل و جامع با مدارهای دیجیتالی و سخت افزار رایانه

ژ) و …..

3-2- مجوزهای مورد نیاز برای ورود به بازار کار مهندسی برق الکترونیک

در خارج از کشور برای این که بتوانید به یک مهندس برق الکترونیک تبدیل گردید و بتوانید در این شغل کار کنید، باید یک سری مجوزها را در یافت نمایید، این مجوزها عبارت هستند از:

  • آمادگی و اخذ آزمون پایه مهندسی (FE)
  • آمادگی و اخذ آزمون مهندس حرفه‌ای (ProfessionalEngineer (PE) exam)

4-2-گذراندن دوره کارآموزی مرتبط برای ورود به بازار کار مهندسی برق الکترونیک

به علت اختصاصی بودن و تخصصی بودن رشته‌ های مهندسی برق، بعد از سپری کردن دروس عملی و تئوری در دانشگاه هر دانشجوی رشته برق باید دوره کارآموزی در یک شرکت معتبر بگذراند تا علاوه بر مواردی که در دانشگاه آن ‌ها را گذرانده تجربه کاری در محیط مورد نظر را کسب کند و وارد بازار کار گردد.

3- الزامات مهندسی برق الکترونیک چه مواردی است؟

هر شغلی برای این که بتوان وارد آن شد، دارای یکسری ضروریات و الزاماتی است. در بازار کار مهندسی برق الکترونیک هم این امر پابرجاست. از جمله مهم ‌ترین ملزومات در شغل مهندسی برق الکترونیک عبارت‌ هستند از:

1-3- محدوده جغرافیایی برای شغل مهندس برق الکترونیک

مهندسی برق الکترونیک جز آن دسته از مشاغلی است، که تقریبا در کل کشور و در همه نقاط چه کلان‌شهرها و چه شهرهای کوچک فرصت شغلی وجود دارد. و فرقی نمی ‌کند که در کدام محدوده جغرافیایی باشید.

2-3- محدوده سنی برای شغل مهندس برق الکترونیک

معمولا در رشته ‌های برقی به علت این که باید هر روز آپدیت باشید و از علم روز با خبر، ترجیحا شرکت‌ ها تلاش می ‌کنند از نیروهای جوان و کوشا و تلاش‌گر استفاده کنند. البته قابل ذکر است، این شغل به علت پیچیدگی ‌هایی که دارد، افراد خیلی جوان هم معمولا بکار نمی‌آیند. زیرا فردی که می ‌خواهد وارد بازار کار مهندسی برق الکترونیک گردد، بایستی تا حدودی سابقه کار (کارآموزی) گذرانده باشد و هم چنین با علم روز جلو رود. به همین علت، محدود سنی فعالیت در این شغل بین بیست و پنج تا پنجاه سال مناسب است.

3-3- محدوده جنسی برای شغل مهندس برق الکترونیک

شغل مهندسی برق الکترونیک از جمله مشاغلی در رشته برق بشمار می ‌رود، که برای خانم ‌ها نیز بازار کار وجود دارد. خانم‌ ها به علت این که در امور طراحی از آقایان قوی ‌تر هستند و ریزبین ‌تر هستند، در قسمت ‌های از رشته الکترونیک که مربوط به طراحی می گردد، خیلی موفق‌تر خواهند بود.

4-3- تجهیزات مورد نیاز برای شغل مهندس برق الکترونیک

تجهیزات مورد نظر برای رشته برق الکترونیک عبارت هستند از:

الف) اسیلوسکوپ 2 کاناله

ب) برد آزمایشگاه الکترونیک و دیجیتال

پ) سلف و خازن سنج

ت) سیگنال ژنراتور رادیویی (RF)

ث) سیگنال ژنراتور صوتی (AF)

ج) سیمیلاتور مرکز تلفن همراه تلفن

ح) فانکشن ژنراتور

د) فرکانس متر رومیزی

5-3- فضای کار برای شغل مهندس برق الکترونیک

فضای کار مهندسی برق الکترونیک متنوع است، تعدادی از آن ‌ها عبارت هستند از: (تعمیرات و کارخانه‌ های ساخت موبایل و لوازم خانگی، صنعت، شرکت ‌های طراحی، شرکت ‌های برق، سازنده ‌های لوازم الکترونیکی، طراحی و تولید ماشین آلات برقی و ….)

6-3- ارتباط مهندس برق الکترونیک با سایر ارگان ‌ها

مهندسان برق الکترونیک با ارگان ‌ها و سازمان‌ های متفاوتی در ارتباط مستقیم و غیر مستقیم هستند. مثلا یک مهندس برق با کلیه ارگان ‌های نظامی و یا کارخانه ‌های بزرگ و …… در ارتباط تنگاتنگی است.

4- درآمد و سرمایه مهندس برق الکترونیک

درآمد و سرمایه یک مهندس برق الکترونیک با توجه به شرایط متفاوتی فرق می‌ کند، از جمله این موارد می ‌توان به مهارت، مدرک تحصیلی، محل کار، سمت شغلی، شرکت خصوصی یا دولتی اشاره کرد.

1-4- درآمد ماهانه مهندس برق الکترونیک

در شرکت‌ های خصوصی میزان حقوق و درآمد مهندس برق الکترونیک متفاوت است. هر شرکتی با توجه به اهداف مالی، توان مالی، نوع پروژه و گستردگی آن و برخی عوامل دیگر میزان حقوق و دستمزد کارکنان خود را تعیین میکند. البته لازم به ذکر است که در بخش خصوصی عواملی مثل داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط، تخصص و مهارت بالا، آشنایی با سیستم ‌ها و نرم‌افزارهای کامیپوتری در استخدام افراد و تعیین میزان حقوق و دستمزد آنها خیلی مهم و کلیدی هستند.

یک مهندس برق الکترونیک که در بخش دولتی مشغول بکار  باشد، براساس قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می ‌کند.

2-4- عوامل موثر بر درآمد شغل مهندس برق الکترونیک

داشتن مهارت و تخصص از مهم ‌ترین و کاربردی ‌ترین موارد موفقیت شغلی محسوب می‌ شود. امروزه تعداد فارغ‎التحصیلان دانشگاهی بسیار افزایش یافته است. ولی تعداد کسانی که در حوزه مهندسی برق الکترونیک مهارت و تخصص خوبی داشته باشند، خیلی کم است. بعبارت کلی می ‌توان گفت، حتی در شرایط کنونی بازار کار نامناسب کشور، مهندس برق الکترونیک که با علاقه وارد این حوزه گردیده و مهارت و تخصص خوب و مناسبی کسب کرده باشد، براحتی می ‌تواند موقعیت‌ های شغلی بسیار مناسب همراه با درآمدی عالی را پیدا کند.

پس با صراحت می ‌توان گفت، از جمله موارد مهمی که می ‌تواند بر درآمد مهندسین برق الکترونیک موثر باشد، مهارت و تخصص آن‌ ها است.

5- رشد و آینده مهندسان برق الکترونیک

مهندسان برق الکترونیک دارای آینده خیلی روشنی هستند. هر چه رو به جلو پیش می ‌رویم و تکنولوژی و علم در جهان پیشرفت می‌ کند، سبب می ‌شود تا رشد شغلی پیش بیاید ولی به شرط داشتن مهارت کافی با توجه به رشد علم.

1-5- دغدغه اصلی مهندس برق الکترونیک در آینده شغلی

رشته برق الکترونیک یکی از رشته ‌های پرکاربردی و در عین حال تخصصی بشمار می ‌رود. از دغدغه‌ های بزرگ یک مهندس برق الکترونیک به زیاد بودن کسانی که در این رشته وارد شده‌اند و تحصیل کرده ‌اند می ‌توان اشاره کرد.

به علت زیاد بودن دست در این رشته، هر فردی که تخصص و دانش و مهارت خود را بالاتر ببرد، به موفقیت بیشتری دست خواهد یافت.

2-5- تاثیر فضای مجازی بر روی شغل مهندسی برق الکترونیک

امروزه فضای مجازی می ‌تواند تاثیرات زیادی را در موفقیت و بیشتر شدن درآمد و سرمایه افراد داشته باشد. فقط کافی است، مهارت استفاده از شبکه ‌های اجتماعی را کسب کنید و از طریق آن‌ ها کسب درآمد کنید و به کسب و کار خود رونق بخشید.

آموزشی رایگان کارشناس رسمی

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!