دوره‌‌های آموزشی رایج ‌رشته برق در آموزشگاه‌‌ها

رایج ‌ترین دوره‌ های آموزشی رشته برق در آموزشگاه‌ ها

تاریخ انتشار

5 بهمن 1401

تعداد مشاهده

306 نفر

دوره‌‌های آموزشی رایج ‌رشته برق در آموزشگاه‌‌ها

دوره‌ های آموزشی رایج رشته برق در آموزشگاه‌ ها. |  امروزه، یکی از روش ‌های کاربردی برای ورود به بازار کار و یا ارتقای مهارت و دانش فنی، شرکت در دوره ‌های آموزشی در آموزشگاه‌ ها است. رشته ‌ی برق نیز با داشتن چهار گرایش اصلی قدرت، الکترونیک، کنترل و مخابرات شامل دوره ‌های آموزشی بسیار زیادی است. که شرکت در برخی از آن‌ ها می ‌تواند روش خوبی برای ورود به بازار کار و کسب درآمد بیشتر به شمار رود. در ادامه، به برخی از رایج ‌ترین و کاربردی‌ ترین دوره ‌های آموزشی رشته برق برگزار شده در آموزشگاه ‌ها و اهمیت آن‌ ها خواهیم پرداخت.

 

 

 

برای دریافت بسته راه اندازی کسب و کار برقی با صفر ریال سرمایه، اطلاعات خود را وارد کنید

 

دوره رله و حفاظت

رله و حفاظت از جمله دوره‌ های آموزشی رشته برق برای مهندسان رشته برق، گرایش قدرت است. البته، دانشجویان گرایش ‌های دیگر رشته ‌ی برق (الکترونیک، کنترل و مخابرات) که در زمینه ‌ی طراحی، بهره ‌برداری، تعمیر و نگهداری، تست و راه ‌اندازی و پیمانکاری در شرکت ‌های اجرایی فعالیت دارند نیز می‌ توانند در این دوره ‌ها شرکت نمایند. به طور معمول، دوره‌ رله و حفاظت به چهار بخش تقسیم می ‌شود: (1) طراحی حفاظت (برای مهندسان مشاور)، (2) تهیه Setting Table (برای مهندسان مشاور و پیمانکاران)، (3) Config و Data Entry رله‌ ها (برای پیمانکاران نصب و و راه ‌اندازی و تابلو سازی) و (4) تست رله (برای رلیاژکاران). این دوره‌ ی آموزشی شامل آموزش در زمینه ‌های مختلفی از جمله تجهیز موتور، ترانسفورماتور، خطوط انتقال و پست ‌های HV است.

 

دوره تابلو های الکتریکی

دوره تابلو های الکتریکی با هدف آشنایی مهندسان برق گرایش ‌های مختلف با تابلو الکتریکی و تجهیزات آن از نظر مکانیکی و الکتریکی برگزار می‌ شود. این دوره‌ های آموزشی رشته برق عمدتاً برای مهندسان مشاور و تابلو سازان تدوین شده‌اند. که شامل آشنایی با انواع کلید های قدرت، کنتاکتور ها، رله‌ های حفاظتی و همچنین بررسی مکانیکی تابلو ها از جمله فیکس یا کشویی بودن آن ‌ها، رنگ آن‌ ها، ضخامت ورق تابلو ها و غیره است. در دوره تابلو های الکتریکی، علاوه بر آشنایی با تجهیزات، نقشه‌کشی با استفاده از نرم افزار EPLAN و شبیه ‌سازی شبکه با استفاده از نرم افزار ETAP نیز آموزش داده می ‌شود.

 

 

دوره تاسیسات الکتریکی

دوره تاسیسات الکتریکی یکی از دوره‌ های رایج و محبوب رشته ‌ی برق محسوب می ‌شود که دانشجویان تازه فارغ‌ التحصیل بسیاری زیادی را جذب خود می ‌کند. این دوره‌ ی آموزشی با هدف بالا بردن دانش و تجربه ‌ی مهندسان در صنعت برق برگزار می ‌گردد. علاقمندان به این دوره‌ ی آموزشی، پس از اتمام دوره و دریافت مدرک معتبر، توانایی لازم برای طراحی انواع پروژه ‌های ساختمانی، نیمه صنعتی و صنعتی را پیدا می‌ کنند. گاهی اوقات نیز بسیاری از فراگیران با حفظ ارتباط خود با اساتید برگزار کننده ‌ی دوره ‌های آموزشی رشته برق و تاسیسات الکتریکی وارد بازار کار می ‌شوند. لازم به ذکر است که این دوره، پیش نیاز دوره ‌های تخصصی دیگر رشته ‌ی برق از جمله حفاظت و رله، تابلو های الکتریکی و طراحی پلنت ‌های صنعتی به شمار می ‌رود.

 

دوره کنترل و ابزار دقیق

ابزار دقیق در واقع زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون است و شامل ابزار آلاتی همچون المان‌ های اندازه‌گیری فشار، دما، سطح و جریان و همچنین طراحی تجهیزاتی نظیر کنترل ولو، شیر اطمینان، اریفیس پلیت و ترموول است. دوره کنترل و ابزار دقیق یک دوره آموزشی مناسب برای علاقمندان به مبحث کنترل و ابزار دقیق به شمار می‌ رود و دانشجویان رشته‌ ی برق، گرایش کنترل، قدرتو الکتریک م ی‌توانند در این دوره ‌ی آموزشی شرکت نمایند. افرادی که در دوره کنترل و ابزار دقیق شرکت می ‌کنند، می‌ توانند پس از تکمیل دوره و دریافت مدرک مربوطه، به راحتی در حوزه‌ ی طراحی المان‌ های مذکور فعالیت داشته باشند

 

دوره روشنایی و نور پردازی

در سال‌ های اخیر، استفاده از مهندسی در زمینه‌ ی روشنایی و علم نور پردازی بسیار افزایش یافته است. متاسفانه، تحصیلات آکادمیک برای این رشته در ایران وجود ندارد اما علاقمندان می‌ توانند در دوره ‌های روشنایی و نور پردازی برگزار شده در آموزشگاه ‌های تخصصی رشته برق شرکت نمایند. این دوره‌ ی آموزشی شامل اصول مهندسی روشنایی و طراحی روشنایی، نکات فنی و تجربی در طراحی روشنایی داخلی با استفاده از نرم افزار DIALUX، آشنایی با منابع روشنایی در فضای صنعتی، روشنایی اضطراری، طراحی روشنایی تونل، آشنایی با نرم افزار DIALUX evo، طراحی روشنایی خیابان، طراحی سیستم‌ های کنترل هوشمند روشنایی (LMS)، تکنیک ‌های نور پردازی و سبک ‌های مختلف آن، روشنایی ورزشگاه‌ ها و محوطه‌ ها و غیره است. علاقمندان به حوزه‌ی روشنایی می ‌توانند با شرکت در دوره روشنایی و نور پردازی با نحوه ‌ی گرفتن پروژه‌ های روشنایی و انجام آن‌ ها نیز آشنا شوند و حتی از برخی نمایشگاه ‌های تجهیزات روشنایی بازدید نمایند.

 

دوره طراحی الکتریکال شبکه ‌های صنعتی با ETAP (پلنت ‌های صنعتی)

طراحی یک پلنت صنعتی به دلیل پیچیدگی، علاوه بر دانش فنی به آشنایی با نرم افزار های طراحی نیز نیاز دارد. دوره طراحی پلنت‌ های صنعتی، علاقمندان به حوزه‌ ی طراحی، بهره ‌برداری، تعمیرات و نگهداری و مهندسی مشاور را با اصول و روش ‌های طراحی آشنا می ‌کند و استفاده از نرم افزار ETAP برای تحلیل نرم افزاری را آموزش می‌ دهد. این دوره ‌ی آموزشی به علاقمندان کمک می‌ کند تا طی یک مدت زمان کوتاه با اصول و معیار های طراحی، سایزینگ تجهیزات، اتصال کوتاه، پخش بار، موتور استارتینگ، پایداری هارمونیک ‌ها و حفاظت آشنایی پیدا کنند.

 

دوره طراحی پست ‌های فشار قوی

طراحی پست ‌های فشار قوی یکی از دوره‌ های کاربردی برای مهندسین برق، گرایش قدرت به شمار می ‌رود. این دوره های آموزشی رشته برق شامل سه بخش اصلی است: (1) فشار قوی، (2) فشار ضعیف، و (3) کنترل. در هر بخش، مباحث مرتبط با طراحی مدارک پایه، محاسبات، تجهیزات و طراحی مدارک جزئیات به صورت جامع و کامل توضیح داده می‌ شوند. انتظار می‌ رود که علاقمندان پس از تکمیل دوره و دریافت مدرک مربوطه بتوانند به عنوان طراح ماهر در شرکت ‌های پیمانکاری و مشاوره در زمینه پست‌ های فشار قوی شروع به کار نمایند.

 

دوره آموزش مطالعات شبکه ‌های تولید، انتقال و توزیع برق با نرم افزار DIGSILENT

دوره آموزش مطالعات شبکه‌ های انتقال، تولید و توزیع برق یکی از دوره‌ های آموزشی رشته برق است. که تمامی دانشجویان و فارغ‌ التحصیلان گرایش ‌های مختلف برق می‌توانند در این دوره ‌ی آموزشی شرکت نمایند. با توجه به رشد و توسعه ‌ی شبکه ‌های تولید، انتقال و توزیع نیروی برق، تسلط بر نرم افزار های مطالعات شبکه به یکی از ملزومات کارشناسان شاغل در شرکت‌ های مرتبط با نیروی برق تبدیل شده است. نرم افزار های مختلفی در این زمینه توسعه یافته‌ اند. نرم افزار DIGSILENT POWERFACTORY یکی از نرم افزار های کاربردی در زمینه ‌ی مطالعات شبکه است که در کشور ایران نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. شرکت‌ های برق منطقه‌ ای، شرکت‌ های توزیع نیروی برق و شرکت‌ های فعال در حوزه ‌ی صنایع و معادن همگی از این نرم افزار استفاده می‌ کنند.

 

دوره آموزش میکروکنترلر AVR

امروزه، میکروکنترلر ها به عنوان پردازنده ‌های ارزان قیمتی شناخته می‌ شوند که کاربرد بسیار زیادی در صنایع و تحقیقات علمی دارند. میکروکنترلر AVR یکی از پر کاربرد ترین میکروپروسسور های شناخته شده محسوب می ‌شود که با نرم افزار CODE VISION برنامه ‌نویسی شده و با نرم افزار پروتئوس شبیه‌ سازی می ‌گردد. به همین دلیل، دوره‌ آموزش میکروکنترلر AVR یکی از دوره ‌های آموزشی رشته‌ی برق، گرایش الکترونیک است که علاقمندان به کار در صنعت و همچنین شاغلین در صنعت که قصد ارتقای مهارت و دانش خود در این زمینه را دارند، می ‌توانند در این دوره ‌های آموزشی شرکت نمایند. در دوره‌ آموزش میکروکنترلر AVR همچنین دو نرم افزار CODE VISION و پروتئوس نیز آموزش داده می‌ شود.

 

دوره آموزش الکترونیک SMD

دوره آموزش الکترونیک SMD یک دوره‌ ی آموزشی برای دانشجویان رشته برق، گرایش الکترونیک و علاقمندان به این رشته به شمار می ‌رود. در این دوره‌ ی آموزشی، علاقمندان با قطعه ‌شناسی SMD و همچنین کار با ابزار های تعمیرگاهی آشنا می‌ شوند. دوره آموزش الکترونیک SMD هم برای افراد مبتدی و هم برای کسانی که تجربه‌ ی عملی در این زمینه را داشته‌ اند، کاربردی است. مهم‌ ترین بخش از این دوره ‌ی آموزشی، آشنایی علاقمندان با قطعات SMD و دیپ DIP است. به علاوه، روش اندازه ‌گیری ظرفیت قطعات نیز آموزش داده می ‌شود. این دوره‌ ی آموزشی پیش نیاز بسیاری از دوره‌ های آموزشی رشته برق دیگر از قبیل آموزش الکترونیک موبایل به شمار می‌ رود.

 

دوره آموزش برق ساختمان

آموزش برق ساختمان از جمله دوره‌ های آموزشی رشته برق رایج در آموزشگاه‌ ها برای افراد علاقمند به کار های تجربی است. این دوره برای افرادی که قصد فعالیت در حوزه‌ ی برق‌ کشی ساختمان و حتی برق کاری را دارند، کاربردی است. علاقمندان می‌ توانند با شرکت در دوره آموزش برق ساختمان، نحوه ‌ی برق کاری اصولی و درست را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرند. امروزه، ساخت و ساز ساختمان یکی از حوزه ‌های پر درآمد بازار محسوب می ‌شود و به همین دلیل، علاقمندان به این حوزه می ‌توانند با شرکت در دوره آموزش برق ساختمان و دریافت مدرک آن وارد بازار کار شوند.

دوره آموزش پی ال سی (PLC)

پی ال سی (PLC) از جمله تجهیزات مهم در صنایع است که خرابی آن موجب ایجاد مشکلات بسیار زیادی می‌ شود. کار کردن با PLC کاملاً تخصصی است و به همین دلیل، افراد بسیار کمی در این حوزه فعالیت می‌ کنند. افراد علاقمند می ‌توانند در دوره‌ های آموزشی پی ال سی شرکت نمایند و پس از دریافت مدرک مربوطه به فعالیت در گروه ‌های صنعتی و تولیدی بپردازند و یا به صورت شخصی برای خود کار کنند. این دوره‌ ی آموزشی رشته ‌ی برق شامل آموزش ‌های مورد نیاز برای تعمیر و پیاده ‌سازی تابلو های PLC است .در سه سطح ساده تا پیشرفته برگزار می‌ شود. از آنجایی که بازار کار برای افراد متخصص در زمینه‌ ی PLC بسیار گسترده است. توصیه می ‌شود که علاقمندان در دوره‌ های برگزار شده در آموزشگاه ‌های تحت نظارت فنی و حرفه‌ ای شرکت نمایند و از خلا موجود در بازار به نفع خود استفاده کنند.

 

دوره هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان همچنان یک مفهوم جدید در کشور ما به شمار می ‌رود اما با توجه به رشد و گسترش فناوری ‌های مورد نیاز در این زمینه، آینده‌ ی بسیار روشنی برای افراد متخصص در حوزه ‌ی هوشمند سازی ساختمان‌ ها پیش‌بینی می‌ شود. به همین دلیل، افراد علاقمند به کار در حوزه ‌ی هوشمند سازی ساختمان می ‌توانند در دوره ‌های مربوطه شرکت کنند . پس آموزش ‌های لازم و دریافت مدرک مربوطه وارد بازار کار شوند. لازم به ذکر است که علاقمندان باید در انتخاب آموزشگاه برگزار کننده‌ی دوره هوشمند سازی ساختمان بسیار  دقت کنند تا این دوره را به صورت کاملاً عملی و با دریافت یک مدرک معتبر به پایان برسانند.

 

دوره تعمیرات موبایل

از دیگر دوره‌ های آموزشی برگزار شده در آموزشگاه‌ های فنی برق می‌توان به آموزش تخصصی تعمیرات موبایل اشاره کرد. که یکی از دوره‌ های آموزشی محبوب آموزشگاه‌ ها محسوب می‌ شود. با توجه به رشد روزافزون فناوری موبایل و گسترش استفاده از آن، مراکز خدمت ‌رسانی و تعمیرات موبایل نیز رو به افزایش هستند.  به همین دلیل، افراد بسیار زیادی جذب دوره ‌های آموزشی رشته برق و مرتبط به تعمیرات موبایل می‌ شوند. لازم به ذکر است که متخصصان این حوزه ‌ی کاری با توجه به گستردگی و تخصصی بودن کارشان از درآمد خوبی برخوردار هستند. افراد علاقمند می ‌توانند با شرکت در دوره تعمیرات موبایل، دانش و مهارت لازم در این زمینه را به صورت جامع و کامل یاد بگیرند و وارد بازار پر درآمد تعمیرات موبایل شوند. این دوره‌ ی آموزشی به دو دسته تقسیم می ‌شود: (1) تعمیرات نرم افزار و(2) تعمیرات سخت افزار. تعمیر کاران حرفه‌ ای معمولاً در هر دو زمینه با داشتن مهارت لازم فعالیت می‌ کنند.

 

دوره نصب دزدگیر ماشین

دوره نصب دزدگیر ماشین از جمله دوره‌ های تخصصی مهم آموزشگاه ‌های فنی برق محسوب می ‌شود. تعداد علاقمندان به این حوزه‌ی کاری بسیار زیاد است. در گذشته، تعمیر کاران سیستم ‌های برق خودرو در زمینه ‌ی نصب دزدگیر فعالیت می ‌کردند. اما امروزه به دلیل تخصصی شدن سیستم‌ های برقی، گسترش انواع دزدگیر ها و متقاضیان بسیار زیاد، دوره ‌های تخصصی برای نصب دزدگیر ماشین در آموزشگاه ‌ها برگزار می ‌شود. افرادی که پس از اتمام دوره ‌ی آموزشی از دانش و مهارت خوبی برخوردار باشند. می ‌توانند به راحتی وارد بازار کار شده و درآمد کسب نمایند.

 


 

مطالب مرتبط :

 بسته حرفه ای راه اندازی کسب و کار برقی 

درآمدزایی با نرم افزار revit

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!