مراحل استخدام یک مهندس برق در یک سازمان دولتی

مراحل استخدام

تاریخ انتشار

1401/11/09

تعداد مشاهده

343 نفر

در این مطلب شما را با انواع مراحل استخدام یک مهندس برق در یک سازمان دولتی آشنا می کنیم. موفقیت در یک آزمون استخدامی آرزوی بسیاری از داوطلبان و دانش آموختگان رشته مهندسی برق خواهد بود. اگر شما فارغ التحصیل رشته برق هستید و می خواهید در یک سازمان دولتی استخدام شوید باید با تک تک مراحل استخدامی در سازمان های دولتی آشنا باشید. مراحل استخدام مهندس برق از شناسایی نیاز استخدامی در یک سازمان آغاز می شود و تا مرحله شروع به کار ادامه می یابد.

 

 

وقتی از مراحل استخدام یک مهندس برق صحبت می ‌کنیم، منظورمان فرآیندی است که طی آن، یک شرکت، سازمان یا حتی استارتاپ اقدام به جذب نیروی متخصص جدید می‌ کند. مراحل استخدام مهندس برق به هیچ عنوان ساده و کوتاه نیست؛ اگر این چنین بود، بسیاری از شرکت ‌ها و سازمان‌ ها آن را به سرعت انجام می‌ دادند. به همین دلیل است که در اکثر شرکت‌ ها و سازمان‌ ها، واحدی به نام منابع انسانی وجود دارد. واحد منابع انسانی همواره در تلاش است که مراحل استخدام نیروی کاری جدید را به بهترین نحو و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

مراحل استخدام مهندس برق در سازمان دولتی یک فرآیند چند مرحله‌ ای است که نیاز به اجرای سلسله ‌مراتبی دارد. در این مطلب، نگاهی بر مراحل استخدام مهندس برق در یک سازمان دولتی خواهیم داشت.

 

برای دریافت بسته راه اندازی کسب و کار برقی با صفر ریال سرمایه، اطلاعات خود را وارد کنید

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

 

فرآیند استخدام چیست؟

فرآیند استخدام از چندین مرحله‌ ی سلسله‌ مراتبی به منظور یافتن کاندید‌های مناسب، دسته ‌بندی آن‌ ها و در نهایت جذب بهترین ‌ها تشکیل شده است. این فرآیند بسته به نوع شرکت یا سازمان تغییر می‌ کند. معمولاً استخدام نیروی کاری جدید توسط واحد منابع انسانی هر شرکت یا سازمان صورت می‌ گیرد؛ با این وجود، برخی از شرکت‌ ها نیز برای این کار از شرکت ‌های واسط که با نام آژانس‌ های استعدادیابی یا آژانس ‌های کاریابی شناخته می ‌شوند، کمک می ‌گیرند.

همان طور که گفته شد، مراحل استخدام مهندس برق در شرکت یا سازمان متفاوت است و واحد منابع انسانی این مراحل را بر اساس نیاز ها و ضروریات شرکت یا سازمان خود تنظیم می‌ کنند. مهم‌ ترین نکته در فرآیند استخدام، جذب نیروی کاری متخصص و درجه‌ ی یک است. در نتیجه، واحد منابع انسانی هر شرکت باید با انتخاب بهترین مراحل استخدامی، برترین افراد را گزینش کرده و به یک شرکت یا سازمان اضافه نماید.

دقیقاً به همین دلیل است که فرآیند استخدام یک فرآیند تک مرحله‌ ای و محدود به درج آگهی استخدام در وبسایت ‌های استخدامی یا روزنامه ‌ها و دریافت رزومه‌ ی تعداد زیادی متقاضی نیست. درج آگهی استخدام به واحد منابع انسانی کمک می ‌کند تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن با بهترین نیروی کار و کارشناسان آشنایی پیدا کنند اما به منظور پیدا کردن بهترین کاندید ها برای شغل مورد نظر حتماً به مراحل گزینشی دیگری نیز نیاز است. در ادامه، مهم ‌ترین مراحل استخدام مهندس برق در یک سازمان دولتی را به ترتیب معرفی کرده و این مراحل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

مراحل مختلف استخدام مهندس برق

اکنون که با تعریف کلی فرآیند استخدام آشنا شدید، زمان آن است که مراحل مختلف این فرآیند را معرفی کنیم. همان طور که قبلاً  گفته شد، مدیران ارشد هر شرکت یا سازمان طبق نیاز ها و ضروریاتی که در شرکت احساس می‌ شود، این مراحل را تغییر می ‌دهند. اکثر مدیران ارشد قبل از شروع فرآیند استخدام، فلوچارتی از مراحل مورد نیاز را تهیه می‌ کنند و طبق این فلوچارت در مسیر درست استخدام بهترین نیروی کار قرار می ‌گیرند. به طور معمول، فرآیند استخدام در سازمان‌ های دولتی و شرکت‌ های نیمه‌ دولتی شامل مراحل بیشتری نسبت به شرکت ‌های خصوصی است. در ادامه، برخی از مهم ‌ترین مراحل استخدام مهندس برق در یک سازمان دولتی را معرفی خواهیم کرد.

 

 شناسایی نیاز استخدامی

اولین مرحله در فرآیند استخدام، شناسایی نیاز شرکت و یا سازمان دولتی است. به عبارت دیگر، قبل از شروع فرآیند استخدام، واحد منابع انسانی باید بداند که به چه موقعیت شغلی در شرکت خود نیاز دارد. پس از شناسایی این موقعیت شغلی باید وظایف آن را به طور کامل تعریف نماید. در صورتی که موقعیت شغلی مورد نظر جدید نیست و از قبل وجود داشته است، شرح وظایف آن باید بر اساس شرح شغلی آخرین فردی که در این پست فعال بوده تعریف شود زیرا این احتمال وجود دارد که در طول زمان، مسئولیت ‌های جدیدی به این موقعیت شغلی اضافه شده باشد.

 درج آگهی استخدامی

مرحله‌ ی دوم از فرآیند استخدام مهندس برق، درج آگهی از موقعیت ‌های شغلی مورد نیاز یک شرکت یا سازمان دولتی به منظور اطلاع ‌رسانی افراد واجد شرایط است. درج آگهی استخدام به روش ‌های مختلفی صورت می ‌پذیرد. امروزه، با گسترش فضای مجازی و اینترنت، اکثر شرکت ‌ها و سازمان‌ های دولتی به دنبال درج آگهی استخدامی خود در وبسایت ‌های کاریابی هستند.

لازم به ذکر است که بسیاری از آزمون ‌های ورودی سازمان ‌های دولتی توسط سازمان سنجش برگزار می ‌شوند. در نتیجه، متقاضیان می‌ توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آخرین و به‌ روزترین آزمون‌ های استخدامی شرکت ‌ها و سازمان ‌های دولتی مطلع شوند. علاوه بر این، مهندسان برق جویای کار دولتی می ‌توانند با ثبت نام در سایت‌ های کاریابی معتبر از جدیدترین آگهی‌ های استخدامی سراسر کشور و شرایط استخدام آن‌ها اطلاع یابند.

شرکت در آزمون علمی استخدامی

آزمون کتبی استخدامی سازمان‌ های دولتی، مرحله‌ ی سوم از مراحل استخدام مهندس برق است. مهندسان برق متقاضی کار در سازمان‌ های دولتی می‌ توانند جهت مطلع شدن از زمان و مکان برگزاری آزمون‌ های استخدامی به سایت سنجش مراجعه نمایند و از شرایط ثبت نام در این آزمون ‌ها را مطلع شوند.

مهندسان برق جویای کار به منظور شرکت در آزمون استخدامی مورد نظر خود باید ثبت نام کنند و مبلغی را به عنوان هزینه ‌ی شرکت در آزمون پرداخت نمایند. آزمون ‌های کتبی استخدامی اغلب برای بررسی سطح علمی کارجوبان برگزار می‌ شود. این آزمون ‌ها برای رشته ‌های مختلف منابعی را تعیین می ‌کنند که جهت اصلی سوالات آزمون را نشان می ‌دهند.

 

مهندسان برق جویای کار می ‌توانند در آگهی استخدام منتشر شده از منابع آزمون اطلاع پیدا کنند و با مطالعه‌ ی این منابع در آزمون کتبی شرکت نمایند. لازم به ذکر است که گاهی اوقات سوالات آزمون دقیقاً از این منابع انتخاب نمی ‌شوند و این منابع تنها برای راهنمایی کارجویان معرفی می‌ شوند.

 اعلام نتایج آزمون علمی استخدامی

مهندسان برق جویای کار پس از شرکت در آزمون کتبی استخدامی باید منتظر اعلام نتایج بمانند. معمولاً به دلیل حجم بالای شرکت‌ کنندگان در آزمون‌ های استخدامی سازمان‌ های دولتی، اعلام نتایج این آزمون‌ ها حدود چند ماه زمان می‌ برد و در این مدت کارجویان کاری جز انتظار از دستشان بر نمی‌ آید. پس از اعلام نتایج، کارجویان می ‌توانند مجدداً با مراجعه به سازمان سنجش از نتایج منتشر شده مطلع شوند. کارجویان در صورت قبولی در آزمون کتبی می‌ توانند به دیگر مراحل استخدام مهندس برق در سازمان‌ های دولتی ادامه دهند.

 تحویل مدارک

مهندسان برق جویای کار پس از قبولی در آزمون‌ های کتبی استخدامی باید مدارک مورد نیاز را جهت تحویل به سازمان مربوطه تهیه نمایند. به طور معمول، فرآیند تحویل مدارک مورد نیاز در یک مدت زمان مشخص و محدود انجام می‌ شود. تحویل مدارک غالباً به صورت اینترنتی و با بارگذاری در وبسایت سازمان مورد نظر صورت می ‌پذیرد ولی گاهی اوقات نیز متقاضی باید مدارک مورد نیاز را به صورت حضوری تحویل سازمان مربوطه دهد.

مصاحبه ‌ی حضوری (تخصصی و عمومی)

مصاحبه ‌های حضوری پس از آزمون کتبی، مهم ‌ترین مرحله از فرآیند استخدام محسوب می‌ شوند. مصاحبه ‌های حضوری معمولاً در دو مرحله ‌ی تخصصی و عمومی انجام می‌ گیرند. در این مرحله، سوالات مختلفی از متقاضیان و پذیرفته ‌شدگان در آزمون‌ کتبی پرسیده می ‌شود. این سوالات، جنبه ‌های مختلفی را شامل می‌ شوند و جهت آشنایی بیشتر با کارجو، بررسی توانایی ‌های او، مذاکرات مرتبط با حقوق و دستمزد، شرایط کاری و غیره انجام می ‌گیرند.

 

گاهی اوقات نیز دو یا سه سوال تخصصی در رابطه با رشته ‌ی برق از کارجو پرسیده می ‌شود. مصاحبه ‌های حضوری غالباً بلافاصله پس از تحویل مدارک برگزار می‌ شوند. در نتیجه، کارجویان باید از هر نظر خود را برای حضور در مصاحبه‌ های حضوری آماده کنند. سوالات مطرح شده در مصاحبه‌ های تخصصی و عمومی سازمان ‌های دولتی معمولاً از یک جهت ‌گیری خاصی پیروی می‌ کنند.

به همین دلیل است که به کارجویان رشته‌ ی برق توصیه می‌ شود تا پیش از شرکت در مصاحبه‌ ی حضوری، در رابطه با رایج ‌ترین سوالات مصاحبه‌ ی شغلی اطلاعاتی کسب نمایند. کارجویان برای این کار می ‌توانند از منابع متعدد اینترنتی استفاده نمایند و با مطالعه‌ی چندین نمونه از مصاحبه‌ های حضوری با روند انجام آن‌ ها آشنایی پیدا کنند.

 اعلام نتایج مصاحبه ‌ی حضوری و تحویل مدارک گزینش

گام هفتم از مراحل استخدام مهندس برق، اعلام نتایج مصاحبه ‌ی حضوری (تخصصی و عمومی) است. در این مرحله، نام برخی از متقاضیانی که نظر مثبت مصاحبه‌ کنندگان را جلب کرده ‌اند و تمامی شرایط لازم جهت به دست آوردن موقعیت شغلی مورد نظر را دارند، اعلام می ‌شوند. اعلام نتایج مصاحبه‌ ی حضوری، دومین مرحله از حذف متقاضیان به شمار می ‌رود. فهرست اعلام شده باید خود را برای مراحل نهایی استخدامی آماده کنند. مرحله ‌ی بعدی از استخدام مهندس برق در سازمان‌ های دولتی، گزینش است. در نتیجه، پیش از آن، کارجویان باید مدارک مورد نیاز جهت گزینش را تحویل شرکت و یا سازمان دولتی مربوطه دهند. فهرست مدارک مورد نیاز متعاقباً پس از اعلام نتایج مصاحبه ‌ی حضوری به پذیرفته‌ شدگان اعلام می‌ شود و تاریخی برای تحویل آن‌ ها به سازمان مربوطه مشخص می‌ گردد.

گزینش

یکی از مهم ‌ترین مراحل استخدام مهندس برق در شرکت ‌ها و سازمان‌ های دولتی، گزینش است. اکثر سازمان ‌های دولتی به دلیل اهمیت و حساسیت موقعیت شغلی، مرحله‌ی گزینش را نیز به فرآیند استخدامی خود اضافه می ‌کنند.

گزینش اغلب شامل مصاحبه ‌ی عقیدتی و سیاسی است و پذیرفته‌ شدگان در این مرحله از نظر جنبه‌‌های غیر تخصصی مورد بررسی قرار می‌ گیرند. علاوه بر مصاحبه‌ های عقیدتی و سیاسی، تحقیقات محلی و گاهی اوقات استعلام نیز توسط واحد منابع انسانی شرکت یا سازمان دولتی مورد نظر انجام می‌ پذیرد. لازم به ذکر است که مرحله‌ ی گزینش تنها برای شرکت ‌ها و سازمان ‌های دولتی وجود دارد و جز مراحل استخدامی شرکت ‌های خصوصی به حساب نمی‌ آید.

بنابراین، در صورتی که قصد کار در یک سازمان دولتی را دارید، حتماً خود را برای مرحله ‌ی گزینش آماده کنید. پیشنهاد می‌ شود که از تجربه ‌ی افرادی که در گزینش سازمان‌های دولتی شرکت کرده ‌اند نیز استفاده نمایید.

 اعلام نتایج گزینش

اعلام نتایج گزینش به نحوی آخرین مرحله از استخدام مهندس برق در سازمان ‌های دولتی محسوب می ‌شود. در این مرحله، فهرست متقاضیانی که در مرحله‌ ی گزینش قبول شده‌ اند، منتشر می ‌شود و متعاقباً به متقاضیان جهت انجام مراحل بعدی اطلاع داده می‌ شود. پس از اتمام مرحله‌ ی گزینش ممکن است نام بسیاری از مهندسان برقی که امتیاز بالایی از نظر تخصصی به دست آورده ‌اند، از فهرست نهایی متقاضیان برای موقعیت شغلی در سازمان دولتی خط خورده شود. بنابراین، در صورتی که نام متقاضی در فهرست نهایی یک سازمان دولتی قرار گیرد، بدان معنی است که او برای موقعیت شغلی مورد نظر انتخاب شده است و می ‌توانند با خیال راحت جهت تکمیل مراحل استخدام مهندس برق در سازمان ‌های دولتی اقدام نماید.

 معاینات پزشکی

پس از انتشار فهرست پذیرفته‌ شدگان برای موقعیت‌ شغلی سازمان دولتی، معاینات پزشکی صورت می ‌گیرد. پذیرفته ‌شدگان باید در یک سری از ارزیابی ‌های پزشکی مشخص شده توسط سازمان دولتی شرکت نمایند و نتایج را به سازمان مربوطه تحویل دهند. لازم به ذکر است که این مرحله بسته به اولویت ‌های سازمان دولتی ممکن است در مراحل قبل‌ تر صورت گیرد.

شرکت دوره‌ های آموزشی

مرحله‌ ی آخر از مراحل استخدام مهندس برق در سازمان ‌های دولتی و شرکت ‌های وابسته، شرکت در دوره‌ های آموزشی برگزار شده توسط خود سازمان است. شرکت‌ ها و سازمان‌ های دولتی به طور معمول دوره‌ های آموزشی مختلفی را برای پذیرفته ‌شدگان برگزار می ‌کنند. این دوره‌ های آموزشی به طور کاملاً رایگان برگزار می ‌شوند و معمولاً چند ماه به طول می ‌انجامند. هدف از برگزاری دوره ‌های آموزشی برای پذیرفته ‌شدگان، آشنایی هر چه بیشتر آن ‌ها با موقعیت شغلی مورد نظر است.

 

این دوره‌ های آموزشی یا در ضمن خدمت و یا قبل از شروع به کار رسمی به عنوان کارآموز برگزار می‌ شوند و فرصت خوبی را جهت یادگیری بیشتر و آشنایی با شرایط و محیط کار در اختیار مهندسان برق پذیرفته شده در سازمان‌ های دولتی قرار می ‌دهند.

 شروع به کار

شما به عنوان یک مهندس برق جویای کار در سازمان‌ های دولتی توانسته ‌اید با گذراندن 11 مرحله‌ ی حساس و مهم مذکور به موقعیت شغلی ایده‌آل خود دست پیدا  کنید. به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب در سازمان دولتی، کار آسانی نیست و نیاز به صبر و پشتکار دارد.

همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، فرآیند استخدام در سازمان‌ های دولتی بر خلاف شرکت‌ های خصوصی بسیار زمان ‌بر است و متقاضیان باید مراحل و آزمون ‌های مختلفی را پشت سر بگذرانند. با این وجود، موقعیت شغلی به دست آمده در یک سازمان دولتی ارزش آن همه تلاش و زحمت را دارد. فرآیند پیوستن به یک شرکت یا سازمان دولتی شاید مهم ‌ترین و ضروری ‌ترین بخش از مراحل استخدام مهندس برق به شمار می ‌رود و تنها شامل کاغذ بازی ‌های مرسوم، نشان دادن میز کار و برگزاری دوره‌ های آموزشی نیست بلکه کارفرمایان برای افزایش بازدهی سازمان خود باید محیطی را به وجود آوردند که کارمند جدید در آن احساس راحتی کند و از تصمیمش برای پیوستن به سازمان یا شرکت مربوطه پشیمان نشود.

 

همان طور که گفته شد، مراحل یاد شده برای استخدام در یک سازمان دولتی یا شرکت وابسته متغیر است و برخی از این مراحل ممکن است بسته به اولویت ‌های شرکت یا سازمان دولتی حذف یا اضافه شوند.

دریافت اپلیکیشن آکادمی کریمی

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!