چگونگی قبولی در آزمون نظام مهندسی برق درمصاحبه با مهندس بیاری

چگونگی قبولی در آزمون نظام مهندسی برق

تاریخ انتشار

24 دی 1401

تعداد مشاهده

272 نفر

چگونگی قبولی در آزمون نظام مهندسی برق درمصاحبه با مهندس بیاری

چگونگی قبولی در آزمون نظام مهندسی برق درمصاحبه با مهندس بیاری

 • مهندس سلام! به این گفتگو خوش آمدید. لطفا خود را معرفی کنید.

باسلام بنده میلاد بیاری متولد سال 1371 هستم، اهل گرگان هستم، مدرک کاردانی را در دانشگاه سراسری و در کارشناسی را در دانشگاه غیرانتفاعی کسب کرده ام.

برای آزمون نظام مهندسی رشته برق، از کرج شرکت کردم و در حال حاضر در تبریز ساکن هستم.

 

 • چه زمانی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام کردید؟

اولین بار در آزمون مهرماه سال 1399 شرکت کردم ولی در هر دو آزمون طراحی و نظارت نمره کمتر از 50 کسب کردم و قبول نشدم. برای حضور در آزمون، پکیج شما را تهیه کردم ولی برای مطالعه کتاب های نظام مهندسی را تهیه نکرده بودم و نتوانستم از کلید واژه استفاده کنم.

البته باید بگویم کتاب ها را خوانده بودم و سوالات برایم آشنا بود. و وقتی پس از آزمون با شما تماس گرفتم، گفتید باید از کلیدواژه ها استفاده می کردید.

اما، در آزمون مرداد ماه 1400، کتاب ها را داشتم. کتاب های آکادمی را به همراه داشتم ولی نشریه ها و کتاب موسسیان را نخوانده بودم. در آزمون نظارت، نمره 65 را کسب کردم. این آزمون 2 مرتبه به تعویق افتاد و من در حال خواندن مطالب بودم که اعلام می شد آزمون به تعویق افتاده است.

بالاخره عزم خود را جزم کرد و تصمیم گرفتم این کار را به پایان برسانم. وقتی از سر جلسه آزمون بلند شدم بنظرم 70-75 کسب کرده ام ولی 65 کسب کردم. در طراحی هم معدود کسی را دیدم که این آزمون را قبول شده بود. چون سوالات سختی ارائه شده بود.

 

 • در جریان مطالعه برای آزمون، کدام مباحث برایتان سخت بود؟

مباحث هم بندی، مقداری باهم مشابهت دارد و تشخیص را با مشکل روبرو می کرد. در مجموع مشکل خاصی نداشتم.

 

برای دریافت بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق، اطلاعات خود را وارد کنید

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

 

 

 • روال مطالعه شما چگونه بود؟

کتاب های آکادمی را مطابق با شیوه ای که ارائه شده بود، مطالعه می کردم و پیش می بردم. و اولویت را به کتاب های آکادمی داده بودم. در واقع این کتاب های کمک آموزشی من را در آزمون یاری کرد تا موفقیت را به دست آوردم. در واقع قسمت های مهم را از هم کتاب های میکرو انتشار یافته توسط آکادمی مطالعه می کردم.

 • مباحث کتاب میکرو چگونه بود؟

میکرو را به خوبی خواندم. در واقع میکرو دربرگیرنده مطالب مبحث 13 و 15 بود. در واقع کمکی که کتاب میکرو به داوطلب می کند، آن است که مطالب مهم مباحث را جمع آوری کرده است و داوطلب را از لحاظ دانش پشتیبانی می کند.

من هم کتاب میکرو را مطالعه کردم، هم کتاب های نظام مهندسی را مطالعه کردم.

 

 • پس برای قبولی در آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات برقی، محکم کاری کردید! پیرامون مدیریت زمان یا نحوه پاسخ دادن به سوالات در جلسه آزمون نکته ای دارید؟

آکادمی کریمی کلیپی درباره آزمون آماده کرده بود که آن را مشاهده کردم و موارد را سعی کردم رعایت کنم. ابتدا سوالاتی را که بلد بودم به ترتیب پاسخ دادم. بعد به سراغ سوالاتی آمدم که آن ها را با علامت یا دایره مشخص کرده بودم. در آزمون نظارت فقط 6 سوال را اشتباه پاسخ داده بودم.

 • در آزمون مهرماه سال 1399، بسته را از آکادمی تخفیفی تهیه کردید؟ یا تضمینی؟

بسته را بصورت تضمینی دریافت کردم ولی به شما پیام ندادم که چون قبول نشده ام، پول را برگردانید.

 

 • اگر شما پیام می دادید و ما پاسخ می دادیم بسته را به ما برگردانید تا پول بسته را عودت دهیم، این کار را می کردید؟

نه! چون بسته را لازم داشتم! من حدود 570 هزار تومان برای بسته هزینه کرده بودم و برای بعد به آن نیاز داشتم. در واقع ارزش هزینه کردن را داشت، چون بسته تمامی مباحث را شامل می شود. یعنی تمامی کتاب های نظام مهندسی را نشسته اید و خوانده اید!

خیلی از سوالاتی که در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی بود، حتما به کلیدواژه نیاز داشت. سوالات آشنا بود و قبلاً آن را دیده بودید ولی چون تغییراتی در آن ایجاد کرده بودند، بین دو گزینه شک می کردید! بنابراین باید به کتاب مراجعه می شد، اگر این کار را می کردید گیج می شدید، بنابراین به کلیدواژه در جلسه آزمون نیاز است. و فکر می کنم 5 سوال را با کلیدواژه پاسخ دادم.

 

 • بنظر شما، فقط با کلیدواژه می توان در آزمون قبول شد؟ چون در همین آزمون نظارت این امکان وجود داشت تا با کلیدواژه آکادمی کریمی 30 سوال را پاسخ داد.

بنظرم نه! چون به مطالعه نیاز است و احتمال قبولی فقط با کلیدواژه کم است.

 

 • من به داوطلبان می گویم، وقتی درس می خوانید، فرض را بر این بگذارید که کلیدواژه ای وجود ندارد! مطالب را بخوانید و کامل یادبگیرید و بعد به سراغ کلیدواژه بروید. فیلم آموزشی چطور بود؟

فیلم آموزشی برای من خوب بود. ولی فکر می کنم یک جاهایی در حل تمرین ها اشتباه بود! البته الان اینکه کدام سوال بود را به یاد ندارم. برای این دوره، فیلم های آموزشی را ندیدم ولی دوره قبل فیلم ها را کامل دیده بودم و این دوره بر کتاب ها متمرکز شده بودم.

توصیه داوطلبان این است تا فیلم های آموزشی را یکبار عمیق و جدی مطالعه نمایند. برای بار دوم لازم نیست مگر آنکه یک مبحث را که متوجه نمی شوند، مجدداً مشاهده کنند.

 

 • برای آزمون طراحی چه خواهید کرد؟

امسال برای آزمون طراحی نظام مهندسی تاسیسات برقی خواهم خواند تا پروانه آن را هم کسب کنم.

 • با این فرض که هیچ چیز بلد نیستید برای آزمون طراحی بروید و مباحث را کامل فرابگیرید. تا در دوره بعد برای قبولی آزمون طراحی با یکدیگر گفتگوی زنده تصویری داشته باشیم. از تعداد قبول شدگان آزمون طراحی اطلاعی دارید؟

این دوره سوالات بسیار سخت بود. تعداد کمی قبول شده اند. آزمون مرداد ماه سال 1400 فاجعه بود! سوالات عجیب غریب بود و برای حل کردن زمان زیادی می خواست. برای من که پس از آزمون، سوالات را دیدم برای حل کردن آنها، سردرد گرفتم! و در ذهنمان این بود که از محاسبات با حجم بالا سوال در آزمون خیلی کم مطرح می شود ولی امسال اینگونه نشد! آنقدر سخت بود که کلید را اعلام نکردند و با تاخیر اعلام کردند.

البته آزمون نظارت امسال قابل قبول تر بود ولی سوالات ایراد دار داشت. ولی آزمون مهر ماه سال 1399 آزمون خوبی بود، با اینکه سخت بود. ولی تیپ آزمون قابل قبول بود و افرادی که نمره 49-48 کسب کردند، قبول شدند. و ایراد سوالات را رفع کردند. ولی در آزمون مرداد ماه سال 1400 چند سوال ایراددار وجود داشت و رفع نکردند.

 

من برای آزمون انتظار داشتم تا 15-13 مسئله سوال بیاید. ولی وقتی سر آزمون رفتم مشاهده کردم اینگونه سوالات تا 30 سوال افزایش یافته است.

 

البته بعضی سوالات مثلا درباره پله برقی نسبت به سال قبل فقط عدد آن تغییر کرده بود. ضمن آنکه این همه سوال محاسباتی در 195 دقیقه زمان درست نبود.

 • آقای مهندس! اگر در پایان صحبتی دارید، مطرح فرمایید.

چند نفر با من درباره سوالات آکادمی تماس گرفتند. من به آنها گفتم تا زمانی که خودتان مطالعه نکنید، اگر هزاران کتاب کمک آموزشی هم باشد، فایده ندارد. باید بنشینید و مطالعه کنید تا در آزمون نظام مهندسی برق قبول شوید. بنظرم نظام مهندسی نباید داوطلبان با نمره 49-48 را قبول کند. درست استفاده کردن از منابع و کلیدواژه هم در قبولی آزمون موثر است. بنظرم استفاده از کلیدواژه 2 هفته مانده به آزمون می تواند کمک کند، چند سوال را با آن حل کنید تا با کارکرد آن آشنا شوید.

کتاب هایی که مباحث را بطور خلاصه ارائه می دهد، هم در قبولی موثر است. اینکه چشم داوطلب عادت کند به اینکه فلان سوال در کجای کتاب است، هم مهم است. برای همین کتاب ها علی الخصوص مبحث3 و 13 و 15 را بخوبی مطالعه کنید. هر خط مبحث 13 مهم است و جای کار دارد.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمون نظام مهندسی برق (کلیک کنید)


مطالب خواندنی :

هشدار به قبول شدگان با نمره ۴۸ و ۴۹ در آزمون نظام مهندسی برق مهر 99

دریافت اپلیکیشن آموزشی آکادمی کریمی (کلیک کنید)

آموزشی رایگان کارشناس رسمی

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!