پانزده عامل اصلی عدم موفقیت

پانزده عامل اصلی باز دارنده عدم موفقیت
تاریخ آخرین به روزرسانی
1403/03/20
تعداد مشاهده
687 نفر

عامل اصلی موفقیت در بازار کار رشته برق تلاش و تخصص است. آیا تاکنون به معنای موفقیت فکر کرده ‌اید و یا در ذهن خودتان برای این واژه تعریفی ارائه نموده ‌اید؟ در واقع موفقیت را به 2 شکل می‌توان تعریف کرد:

  • نیل فرد به ثروت، احترام و یا شهرت.
  • نیل به نتیجه درست یا براساس میل فرد.

تعریف اول که مشخص است. اگر شما بدنبال ثروت، احترام و یا شهرتید؛ پس تعریف اول در مورد شما صدق میکند. برای کسانیکه یک هدف یا نتیجه مشخص در ذهن دارند نیز تعریف دوم مناسب است؛ ولی در پایان، موضوع مشخص این است که هر شخص بدنبال نیل به موفقیت است. حالا چرا اکثر افراد تصور می‌کنند که این موفقیت فقط برای بقیه بوجود می ‌آید و برای خودشان در حد همان آرزو و خیال است؟

باید در نظر داشته باشید که موفقیت جادو و شانس نیست و از عالم غیب ظاهر نمی‌ گردد؛ ولی در راه نیل به آن تله‌ هایی وجود دارند که افراد را از محقق کردن نتایج دلخواهشان باز می‌دارند. نیل به موفقیت برای هر کس ممکن است؛ اما باید مراقب بود که اسیر این تله‌ ها نشده و از مسیر اصلی خود منحرف نگردید.

واقعیت اینست که بیشتر آدمها آنقدر موفقیت را رویایی تصور می‌کنند که بسادگی از نیل به آنها امید می گردند و همین حس نا امیدی آن‌ها را از اهداف خود دور می‌کند. در این مطلب قصد داریم عوامل بازدارنده از نیل به موفقیت را به شما معرفی نماییم تا با کمی هوشیاری بتوانید از آنها پرهیز کرد و به نتیجه دلخواه خود در زندگی برسید.

1-خود بزرگ ‌بینی عامل اصلی شکست

I.1 3

این موضوع بنظر چندان بزرگ و پر اهمیت نمی‌رسد؛ چون ممکن است فکر کنید که اگر خودتان را بزرگ‌تر و عاقل‌ تر از چیزی که هستید تصور نمایید، بقیه هم به همان اندازه شما را بزرگ می‌بینند و مسئولیتهای مهم‌تری هم به شما واگذار خواهند نمود؛ ولی موضوع قابل توجه اینست که این افراد مانند یک سنگ بزرگند که جا‌ به‌ جا کردن آن ممکن نیست.

اینگونه افراد تصور می‌کنند که جواب همه مسائل را می‌دانند و نیازی نیست به نصیحت اشخاص با تجربه گوش کنند. همین موضوع این افراد را از آموزش باز میدارد و جلوی باز شدن درهای پیشرفت و نیل به موفقیت را برای آن‌ها می‌گیرد. موفق ‌ترین افراد در دنیا کسانی هستند که وقتی یک زمینه کاری یا فعالیت برای خود مشخص میکنند، همه تلاش خود را به ‌کار میگیرند تا هر چیزی که به آن زمینه مربوط می گردد را یاد بگیرند؛ حالا این یادگیری میتواند با مطالعه شخصی باشد یا مشورت با افراد با تجربه و ماهر و یا حتی شرکت در کلاس‌های مربوط به آن زمینه و تخصص مشخص. این کاری‌ است که همه افراد موفق آن را انجام می‌دهند و اگر خودشان را زیادی بزرگ و دانا تصور می‌کردند، قادر به انجامش نبودند و دقیقاً مثل همان سنگی که مثالش را زدیم برای همیشه سرجای خود ثابت میماندند و احتمال پیشرفت را از خود می‌گرفتند. حتماً شما هم افراد بسیاری را دیده ‌اید که در همه جوانب زندگی‌شان شکست خورده ‌اند و هنوز هم دست هرکس که بخواهد کمکشان کند یا چیزی به آن‌ها یاد بدهد را با گفتن “خودم می‌دانم چه کار کنم”، پس میزنند.

آیا با دیدن این افراد فکر نمی‌کنید که اگر جای آن‌ها بودید سر سختی را کنار گذاشته و آغاز به یادگیری میکردید؟ هیچ زمان برای قدم گذاشتن در مسیر موفقیت دیر نیست؛ ولی برای این کار باید اول بپذیرید که موجود کاملی نیستید و باید از هر شخص و هر راهی برای نیل به اهدافتان کمک بگیرید.

2-نسبت به هیچ چیز بی توجه نباشید

زمانیکه یک رشته و زمینه خاص را برای زندگی و آینده خود برگزیده ‌اید، باید تمام دل و جان خود را وقف آن کنید. بسیاری از دانشجوهایی که نمرات خوبی میگیرند، قطعاً کلاسها و درسهای خود را جدی می‌گیرند؛ اما آن دسته از افراد که به موفقیت واقعی میرسند، آن‌هایی هستند که همواره در پی کسب مهارت و یادگیری دانسته‌ های به روز هستند و به نکاتی که سر کلاس گفته میشود، بسنده نمی‌کنند و همیشه در تلاش‌ اند تا بیشتر از بقیه با زمینه ‌ای که برگزیده اند، آشنا گردند و در مورد آن اطلاعات به‌ روز تری بدست بیاورند.

اگرهم شما مراحل یادگیری را سپری کرده اید و مشغول کار هستید، هم چنان همین موضوع در مورد شما صدق می کند. شاید در رویا های خود محیط کاری دیگری را تصور می‌کردید و الان که مجبورید از پایین ‌ترین درجه کاری در محل کار خود آغاز کنید، امید خود را از دست داده ‌اید و همه چیز را سرسری می‌گیرید.

ممکن است که الان فقط کارهای دفتری ساده را به شما بسپارند و ممکن است بگویید که این کارها هیچ ربطی به رشته تحصیلی شما ندارند؛ اما به یاد داشته باشید که هیچ‌کس در هیچ جامعه‌ ای قرار نیست شرایط کاری بسیار ایده‌آلی را برای شما فراهم نماید. در حالی که موفقیت شما تنها و فقط با تلاشهای خودتان حاصل می‌ گردد. هم چنین در نظر داشته باشید که زمینه کاری شما باید چیزی باشد که به آن علاقه دارید. استعداد و هوش را هر کسی می‌تواند داشته باشد؛ ولی افرادی موفق ‌اند که واقعاً به زمینه کاری ‌شان علاقه دارند و هر قدمی که برای آن بر می ‌دارند نه ‌تنها هیچ احساس خستگی در آنها ایجاد نمیکند، بلکه اشتیاق بیشتری را در آنها به وجود می آورد. بدترین ظلمی که میتوانید در حق خودتان کنید اینست که فقط برای فیش حقوقی آخر ماه کار کنید.

3-هیچ میانبری وجود ندارد پس دنبالش نگردید

I.2 2

همه ما گذر زمان را به‌ طور دردناکی حس میکنیم. مخصوصاً برای افراد جوان که تازه مشغول واقعی کردن رویاهایشان هستند، زمان بی رحمانه سریع طی می‌ گردد. بسیاری از فشارهای عصبی جوانان از این ناشی می گردد که تصور می‌کنند زمان کافی ندارند و نگرانی و خود خوری در مورد این موضوع، خود سبب می‌ گردد که همه کارهایی که باید انجام دهند به لحظه آخر موکول گردد.

تصور کنید که برای روز شنبه یک امتحان مهم دارید و امروز 4شنبه است. شما یک دانشجو معمولی هستید. حالا این بار وقتی جزوه را باز میکنید، می ‌بینید که مطالبی که باید برای امتحان پیش ‌رو مطالعه کنید خیلی بیشتر از تصور شما بوده و با خودتان فکر میکنید که وقت کافی ندارید و دیدن حجم زیاد جزوه شما را مضطرب و پریشان نموده است.

در این حالت که ذهنتان کاملاً بهم ریخته، شما بجای آرام کردن خودتان و منطقی فکر کردن در مورد موضوع، شروع به گشتن دنبال راه میان بر می‌کنید. به چینش دقیق صندلی‌ها در روز امتحان فکر می‌ کنید. شما با استرس و ظاهری پریشان سر جلسه حاضر می‌ گردید و سرجای خود می ‌نشینید در آن لحظات احساس پشیمانی همه وجود شما را در بر میگیرد و با خود می‌ گویید ای کاش از اول جزوه را درست مطالعه کرده بودید.

4-به توصیه های منفی گوش نکنید

همه ما آن دسته از آدم‌ها را میشناسیم که انگار فقط برای گفتن جملاتی مثل “نمی‌ شود انجامش داد.” یا “این ایده قبلاً انجام شده.” و یا حتی “چی سبب شده که فکر کنی می‌توانی انجامش بدهی وقتی خیلی‌های دیگر قبل تو شکست خوردند؟” به دنیا آمده ‌اند و هیچ کار بهتری در زندگی به جز گفتن حرفهای منفی در گوش دیگران ندارند.

این افراد همان کسانی هستند که حوصله دویدن دنبال موفقیت را ندارند و با جلوگیری از نیل به موفقیت بقیه، می‌خواهند به خودشان ثابت کنند که همه مثل خودشان نا امید می‌ گردند، همه شکست می‌خورند و هیچکس (حداقل بین اطرافیانشان) قرار نیست به نتیجه دلخواهش دست یابد.

این افراد ممکن است از سر حسودی راه موفقیت شما را ببندند و یا حتی ممکن است خودشان قبلاً ‌بخاطر حرفهای منفی بقیه دست از سعی و تلاش کشیده باشند و بخواهند همین اتفاق برای شما هم بیفتد. در آخر واقعاً اهمیتی ندارد که توجیه این افراد برای منفی ‌بافی چیست؛ نکته ‌ای که حائز اهمیت است، این است که نباید بگذارید حرف‌های این افراد دید شما را تیره و تار کرده و یا شما را از مسیر هدفتان دور کند.

بعضی از افراد هم به ‌جای نا امید شدن از موفقیت، عصبی می گردند و شروع به بحث و دعوا با این افراد میکنند که آن هم روش درستی نیست و فقط موجب میشود که شما مدت طولانی را بجای وقت ‌گذاشتن روی موفقیت، به عصبانیت و خود خوری اختصاص دهید. بهترین روش برای مقابله با کسانی که مدام به شما می‌گویند که نمی‌توانید انجامش دهید، این است که به آن‌ها توجهی نشان ندهید. این افراد خوشحال می‌شوند که ببینند توانسته‌ اند شما را عصبانی یا پریشان کنند؛ پس فقط کافی است که شانه های خود را بالا بیندازید و توجهی به حرف‌ های آنها نکنید. موفق شدن شما در مسیری که برگزیده اید، به خودی خود جواب مناسب را به این افراد می‌دهد. توجه کنید که همیشه با عمل ثابت کردن بهتر از زدن حرفهای بی اساس است.

5-تمرکز خود را از دست ندهید

تمرکز شما همواره باید روی مسیرتان باشد. شما بعد از نیل به هدفتان هر چقدر که بخواهید وقت آزاد خواهید داشت تا به تفریحات مورد علاقه ‌تان برسید؛ ولی زمانی که برنامه ریزی مناسبی برای نیل به اهداف خود انجام داده‌اید باید انجام برخی از تفریح را کنار بگذارید و آن را به آینده موکول کنید. هیچ‌کس نخواهد گفت که این کار آسانی است؛ ولی همه قبول میکنند که برای داشتن یک آینده موفق، گاهی سخت ‌گیری الزامی است. البته توجه داشته باشید که منظورمان به هیچ ‌وجه این نیست که همه چیز را کنار بگذارید و فقط روی درس و کار تمرکز کنید.

مغز ما گاها نیاز به استراحت دارد و صرف وقت کافی برای این استراحت، یکی دیگر از کارهایی است که شما را به موفقیت می‌رساند؛ اما باید برای هر چیز برنامه ‌ریزی داشت. حتماً برای شما پیش آمده که شروع به تماشای یک سریال کنید و اول به خود بگویید که پس از تماشای یک قسمت، تلوزیون را خاموش کرده و می خوابید تا بتوانید فردا را با انرژی کامل آغاز کنید؛ ولی ساعت 3 شب و بعد از تماشای 5 یا 6 قسمت به خود می ‌آیید و می‌ بینید که فرصت با ارزش تان برای خواب را از دست داده ‌اید.

هیچ اشکالی ندارد اگر بخواهید 1 قسمت سریال نگاه کنید یا نیم ساعت به بازی ویدیویی بپردازید و یا حتی در یک دورهمی با دوستان یا فامیل شرکت نمایید؛ ولی توجه داشته باشید که کار و درس شما همیشه باید در اولویت باشد همیشه با خودتان روراست باشید، برای تمام کارهایتان برنامه ‌ریزی نمایید. برای خود وقت بگذارید چون شما لایق آن هستید.

6-زمان لازم برای محقق کردن اهدافتان را دست‌کم نگیرید

I.3 2

قطعاً کار سختی است که بگوییم دقیقاً چقدر زمان برای نیل به اهدافمان نیاز داریم. همیشه به خودتان یادآوری نمایید که این تازه اول راه است و باید آماده باشید تا سختی‌های بیشتر از این را تحمل کنید. اگر با خودتان بگویید که 5 سال دیگر از همه نظر موفق خواهید شد و به هر چیزی که می‌خواهید میرسید، پس از گذشت آن 5 سال، با اینکه پیشرفت چشمگیری هم نموده ‌اید؛ ولی چون هنوز به هدف خود نرسیده ‌اید ناامید خواهید شد و ممکن است همه ‌چیز را به ‌طور کامل ول کنید.

هیچ‌کس یک شبه موفق نخواهد شد پس بجای خیال ‌پردازی در مورد آینده و فکر به اینکه بالاخره کی به آرزوهای خود می‌رسید، همین امروز و همین الان را در نظر بگیرید. برنامه امروزتان چیست؟ چه پروژه ‌ای را باید برای ارائه تهیه و آماده کنید؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که باید در ذهن شما باشد و نه اتفاقاتی که مربوط به 5 سال یا 10 سال آینده است.

7-تعریف فرد دیگری از موفقیت قرار نیست برای شما هم صدق  کند

همانطور که در شروع این مطلب اشاره نمودیم، عموماً 2 تعریف برای موفقیت وجود دارد و افراد طبق اهدافی که دارند، در یکی از این 2 گروه قرار میگیرند؛ ولی تعریف دیگری نیز برای موفقیت وجود دارد که از 2 تای دیگر اهمیت بیشتری دارد و این تعریف، تعریف خود شما از موفقیت است. یک روز پشت میزتان بنشینید، کاغذی جلوی خودتان بگذارید و آرزوها و خواسته ‌های خودتان را روی آن بنویسید. موفقیت برای شما چه معنایی دارد و برای نیل به آن باید چه کار کنید؟ اینها پرسش هایی است که باید به آن جواب دهید و تکلیف خود را با خودتان مشخص کنید؛ زیرا تا وقتی ندانید که دقیقاً در زندگی می‌ خواهید به چه اهدافی برسید، نمیتوانید به موفقیت برسید. شما باید به تنهایی اهداف خود را بیابید و مسیر آینده شغلی یا زندگی خود را ترسیم کنید.

اگر شما هنوز نمیدانید دقیقاً از زندگی چه چیزی میخواهید نگران نباشید زیرا باید تجربه کسب کنید و در جستجوی کارهای پاره ‌وقت مختلف باشید، در کلاسهای متنوع شرکت کنید تا شناخت لازم و کافی بدست آورید. بالاخره مسیر درست و مورد علاقه خود را بیابید. توجه داشته باشید راه نیل به موفقیت همیشه هموار نخواهد بود؛ ولی جای نگرانی نیست چون اگر یاد بگیرید که مسیر را دوست داشته باشید و فقط به سختی‌های آن فکر نکنید، همه‌ چیز ساده ‌تر خواهد شد.

8-اهمیت خواب شب را بشناسید

I.4

بدن به ‌طور طبیعی به خواب شبانه نیاز دارد؛ تلاش نکنید با گفتن این که ساعت خواب من متفاوت است و یا بدنم این گونه عادت کرده برای خود بهانه تراشی کنید. کسیکه شب‌ها نمی خوابد و روزها می‌خوابد، حتی اگر ساعت کاری انعطاف‌ پذیری داشته باشد باز هم همیشه کلافه و خسته خواهد بود و نمیتواند کارهایش را بدرستی انجام دهد.

بهتر است اهمیت این موضوع را این گونه مورد بررسی قرار دهید که آیا وقتی صبح سرحال از خواب بیدار میشوید و یک صبحانه کامل می‌خورید و کار خود را با انرژی آغاز می‌ کنید حس بهتری دارید یا موقعی که در تاریکی شب کار می‌کنید؟ داشتن حس خوب یکی از مهم ترین عللی است که شب خوابیدن و صبح زود بیدار شدن را با اهمیت تر جلوه می ‌دهد؛ پس خواب شبتان را جدی بگیرید.

9-هیچوقت فکر نکنید که برای شما آغاز یک کسب و کار و یا نیل به موفقیت دیر شده

شاید فرض کنید که با بالا رفتن سن دیگر توانایی تغیر روش زندگی خود را ندارید. شاید هم قرار گرفتن در محیط‌هایی که پر از افراد جوان است را برای خود خجالت ‌آور می‌دانید؛ ولی هیچ وقت برای آغاز دیر نیست. همین امروز در آن کلاس که همیشه دوست داشتید ثبت ‌نام کنید، همین امروز آغاز به نوشتن آن داستان  و رمانی که آرزویش را داشتید کنید. زندگی کوتاه ‌تر آن چیزی است که بخواهید تمامش را در نا امیدی و حسرت طی کنید؛ پس بلند شوید و آماده سپری کردن مسیر موفقیت شوید. تا وقتیکه بخواهید، می‌توانید انجامش دهید.

10-خودتان را باور داشته باشید

یکی از مهم‌ترین عاملی که باید به آن توجه کرد، خود باوری است. تا وقتیکه شما خودتان را باور داشته باشید که به یک نتیجه خاص خواهید رسید پس دیگر جای نگرانی نیست؛ ولی درست زمانیکه در نا امیدی را باز کنید و اجازه دهید که هر مسئله کوچک کاری یا شغلی اعتماد به نفس شما را کاهش دهد، احتمال موفق شدن شما خیلی کاهش می ‌یابد. بقیه افراد قرار نیست ‌بجای شما مسیر موفقیت شما را سپری کنند پس حرفهای منفی این افراد نباید برای شما اهمیتی داشته باشد. هر روز جلوی آینه بروید، به خودتان نگاه کنید و باور داشته باشید که این تصویر کسی است که در آینده فرد خیلی موفقی خواهد شد. شما پتانسیل لازم برای انجام هر کاری را دارید. تا وقتیکه بخواهید و حاضر باشید که تلاش کنید و سختیهای مسیر دست یابی به موفقیت را سپری کنید، موفق به انجام هر کاری خواهید شد.

11- حسادت نکنید

I.5

حتماً شنیده ‌اید که میگویند فلانی مرغ همسایه را غاز است. گاهی ما به مسیر موفقیت افراد توجه نمی‌ کنیم و تصور می‌ کنیم که دست یابی به همه‌ چیز براحتی برای افراد موفق فراهم است. گاهی ممکن است شما دوست خود را در نظر بگیرید و تصور کنید بدون انجام هیچ کار خاصی راه‌ حل مشکلش پیدا می‌شود و یا از دریچه اینترنت و سوشال مدیا عکس‌های اقوام دور و نزدیک خود را ببینید که چقدر در کنار خانواده ‌اش خوشبخت بنظر می‌رسد.

مخصوصاً در جهان امروزی که ما ارتباط مستقیم کم تری با افراد داریم، طبیعی است که با دیدن ظاهر قضیه دچار نا امیدی گردیم و فکر کنیم که چه قدر زندگی بقیه از ما بهتر است. توجه داشته باشید با یک نگاه سطحی نمی‌توان گفت که چه قدر زندگی بقیه از ما بهتر است. نهایتا شما با سعی و تلاش می‌توانید به نتایجی که می‌خواهید برسید و اهمیتی ندارد که چه قدر بقیه خوشبخت و خوش شانس ‌بنظر می‌رسند. تمرکز شما همواره باید روی خود شما باشد.

12-مسئولیت ‌پذیر باشید و دیگران را مقصر ندانید

همه ما بطور طبیعی تا یک اشکالی پیش می ‌آید پیش از هر چیز انگشت قضاوت را سمت هم دیگر میگیریم و در صدد پیدا کردن مقصریم. در واقع در جامعه ما 2 دسته افراد وجود دارند؛ افرادی که فقط به ‌دنبال مقصر میگردند و افرادی که چه تقصیر شان باشد چه نباشد همیشه شرمسار و در حال معذرت ‌خواهی هستند.

ولی در کشورهای جهان اول وقتی بعنوان مثال در یک شرکت مشکلی بوجود می ‌آید، قبل از این که دنبال مقصر بگردند و تقصیر را گردن هم دیگر بیندازند، ابتدا تلاش میکنند که مشکل پیش آمده را حل کنند و این مسئله را در اولویت قرار می‌دهند. در زندگی شخصی هم همینطور است. از این پس زمانیکه یک جا به مشکل بر می‌خورید و یا دچار شکست می‌ گردید، پیش از اینکه دنبال مقصر بگردید و پدر و مادر و دوستان و اطرافیان را برای اتفاقی که افتاده مقصر بدانید، تلاش کنید آرامش خود را حفظ نموده و در مقام اول تلاش کنید مشکل خود را حل نمایید.

چه تقصیر سایر افراد باشد چه نباشد، باید بدانید که این مشکل بوجود آمده و زمان به عقب باز نخواهد گشت. این زندگی شما است و تصمیمات شما هستند که راه را برای پیروزی یا شکست هموار میکنند.

13-از شکست نهراسید

مسیر موفقیت هیچگاه هموار نیست. همیشه پیچ‌های گیج ‌کننده و تپه چاله ‌های مزاحم در این راه خواهند بود و برای هر فرد این امکان وجود دارد قسمتی از مسیر را اشتباه برود و یا زمین بخورد. اینکه بگوییم چون قرارست شکست بخوریم پس اصلا آغاز نکنیم یعنی ما قصد نداریم مسئولیت زندگی خود را به دوش بکشیم که باید توجه داشته باشید که اینکار کاملاً اشتباه است. کار یا حرفه خود را آغاز کنید، شکست بخورید و قوی ‌تر از قبل بلند گردید.

از شکستهای کوچک با آغوش باز استقبال کنید؛ زیرا درس گرفتن از همین شکست‌ها سبب می‌شود که در آینده اسیر شکست‌های بزرگ‌تر و مخربتر نگردید.

14-شجاع باشید و با اعتماد به نفس قدم بردارید

I.6

افراد موفق می‌ گویند ما از کارهایی که انجام دادیم پشیمان نیستیم، فقط از انجام ندادن کارهایی که یک زمان شانس انجامش را داشتیم اما انجامش ندادیم پشیمانیم. گفتن “ای وای اشتباه شد!” و پذیرفتن آن خیلی راحت تر از “ای کاش…” است. همین ای کاش‌ها آسیب بزرگی به شما می زنند. اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، شجاع باشید و از ریسک کردن نهراسید. اکنون زمان عمل کردن و دست یابی به موفقیت است و باید به هر چیزی که زندگی جلوی شما قرار می‌دهد، لبخند بزنید.

15-همه جوانب را در نظر بگیرید

شجاع و نترس بودن مهمند؛ ولی نباید چشم بسته وارد محوطه خطر گردید. درست برنامه ‌ریزی کنید، همه چیز را در نظر بگیرید و در ذهن خود بدانید که الان باید چه مسیری را سپری کنید و فردا باید کدام مسیر را انتخاب کنید. نقشه اصلی شما برای نیل به اهدافتان باید تعریف شده باشد. برنامه اصلی شما نباید با هر چیز کوچکی عوض شود و هم چنین نباید چشم بسته پیش بروید و امیدوار باشید که همه چیز سریع برای شما درست خواهد شد.

 

کلاس آفلاین رایگان نظام مهندسی مکانیک
کلاس آنلاین آزمون نظام مهندسی مکانیک
بسته پایه کارشناس رسمی کارخانجات
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

error: Content is protected !!