قبولی فقط با یک کتاب -گفتگو با خانم مهندس باقری

قبولی فقط با یک کتاب -گفتگو با خانم مهندس باقری
تاریخ آخرین به روزرسانی
1401/11/04
تعداد مشاهده
603 نفر

قبولی فقط با یک کتاب -گفتگو با خانم مهندس باقری | در این گفتگو با یکی از مهندسین برق که در آزمون های نظام مهندسی رشته تاسیسات برقی شرکت کرده و قبول شده، گفتگوی خواهیم داشت. امیدوارم این گفتگو برای داوطلبان مفید فایده باشد.

 

 

 

برای دریافت بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق، اطلاعات خود را وارد کنید

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

 

اطلاعات کامل  درباره آزمون نظام مهندسی برق  (کلیک کنید )

 

 • سرکار خانم مهندس! سلام. لطفا خود را معرفی کنید.

بنده محیا باقری از کرمانشاه هستم، متولد سال 1368 و دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه صنعتی کرمانشاه و مدرک کارشناسی ارشد برق قدرت از دانشگاه شاهد تهران هستم. بنده در آزمون مهرماه سال 1399 قبول شدم و در آزمون نظارت نمره 54 و در آزمون طراحی نمره 50 را کسب کردم.

 

 • چندمین بار بود که در آزمون شرکت می کردید؟

اولین بار سال 1397 در آزمون شرکت کردم ولی موضوع را جدی نگرفته بودم؛ البته اقداماتی را به انجام رسانده بودم و سوالات سال های قبل را مطالعه کرده بودم ولی فایده نداشت. بالاخره در آزمون سال 1399 شرکت کردم و توانستم قبول شوم.

 

 • در آزمون سال 1399 چه کردید که موفق شدید؟

از تجربه حضور در آزمون سال 1397 متوجه شدم، تنها مطالعه کتاب برای قبولی در آزمون کافی نیست. یعنی باید یک درسنامه ای باشد تا بتوانم مبحث 13 را متوجه شوم. بخاطر همین برای شرکت در آزمون سال 1399، جستجویی در گوگل پیرامون کتاب های نظام مهندسی انجام دادم که با کتاب های آکادمی کریمی آشنا شدم. کتاب ها را مرور کردم که بنظرم جالب بود. مطالبی درباره مبحث 13 و مبحث آسانسور داشت که از آن استفاده کردم. آن کتاب را خریدم و خیلی در فهم مبحث 13 به من کمک کرد.

 

 • شما از آکادمی فقط کتاب درسنامه گرفتید؟

بله!

 

 • گفتگوهای زنده تصویری تاکنون با داوطلبانی بوده است که از آکادمی بسته تهیه کرده اند یا در کلاس شرکت کرده اند. ولی تصمیم آن شد تا با خانم مهندس باقری که تنها یک جلد کتاب از آکادمی گرفته بودند، گفتگو انجام شود. پس شما توانستید با استفاده از آن کتاب به مفاهیم مبحث 13 و 15 مسلط شوید.
 • کدام قسمت های آزمون برای شما سخت بود؟ کدام مفاهیم برای شما سنگین بود؟

در مبحث 13، موضوع کلیدها برایم سخت بود. مخصوصاً مواردی که مربوط به آزمون طراحی بود. جریان اتصال کوتاه کلیدها در کتاب به خوبی توضیح داده شده بود.

 

 • آن فصل از کتاب را خیلی دوست دارم و فکر می کنم کلیه متن آن فصل را خودم نوشته ام و از ماخذ دیگری استفاده نکرده ام. بنده در فیلم آموزشی، به دوستان تاکید می کنم پس از حل مسائل مجدداً فیلم را تماشا کنند، چون تماشای فیلم در آن فصل به آموزش کمک می کند.
 • خانم مهندس! برای آزمون مهر ماه سال 1399 از چه زمانی مطالعه را آغاز کردید؟

بنده 5-4 ماه قبل از برگزاری آزمون، مطالعه را آغاز کردم. و پس از آنکه آزمون به تعویق افتاد، در آن ثبت نام کردم. در روز تقریباً فکر می کنم حدود 6-5 ساعت مطالعه داشتم.

 

 • پس از درسنامه، کتاب مبحث 13 و 15 را هم مطالعه کردید؟

ابتدا درسنامه مبحث 13 و 15 را مطالعه کردم و سپس به کتاب مبحث 13 و 15 مراجعه کردم و متوجه شدم فهم موضوعات برایم آسان تر شده است.

 

بنده به دوستان می گویم، وقتی بدون آمادگی قبلی به بحث های مقررات ملی مراجعه می کنید، مطالب برایتان گنگ است. مخصوصاً مبحث 13 که واقعاً مطالبی سنگینی دارد. بنده وقتی کتاب راهنمای جامع مبحث 13 را می نوشتم به این موضوع پی بردم.

 

 • برای مباحث عمومی چه کردید؟ مباحث 1، 2، 3، 12، 19 و… را چه کردید؟

برای این مباحث فقط کتاب های مباحث را بطور کامل خواندم. کتاب کلیدواژه را نخریدم ولی خودم کلیدواژه را درست کردم! من سری اول که کتاب مباحث را خواندم، بعد هرکلمه را که احساس می کردم، زیاد تکرار شده است؛ در برگه ای می نوشتم و کلا 5-4 برگه a4 از کلمات پر شد.

 

 • کار را برای خودتان سخت کردید. مطمئن باشید اگر کلیدواژه خوب با خودتان در آزمون داشتید، 15 نمره بیشتر کسب می کردید. نشریه 110 و راهنمای جامع مبحث 13 را هم خواندید؟

سوال از نشریه 110 در آزمون زیاد بود. چون نسخه قدیمی نشریه 110 همراهم بود، نتوانستم به همه پاسخ دهم.

 

 • چه توصیه ای برای سایر داوطلبان برای آزمون بعدی دارید؟

توصیه ام این است حداقل 5-4 ماه قبل از برگزاری آزمون، خواندن را آغاز کنند. ابتدا کتاب های مباحث را مطالعه کنند. در کنار آنها حتماً از درسنامه استفاده کنند. چون بدون درسنامه فهم مطالب مشکل است. حتماً نشریه ای را که سر جلسه می برند، نسخه جدید باشد.

 

 • خانم مهندس! نشریه 110 از سال 1389، ویرایشی نداشته است.

من فایل pdf از نشریه داشتم که با خود به آزمون بردم. شاید آن فایل قدیمی بوده است. بعد که با کتاب نشریه مقایسه کردم، متوجه شدم تفاوت هایی دارد.

 

 • خانم مهندس! پروانه نظام مهندسی را گرفته اید؟ پروژه ای داشتید؟

بله! اردیبهشت ماه پروانه را گرفتم و تاکنون 8-7 پروژه داشته ام که 7-6 مورد نظارت بوده است.

تاکنون چقدر از پروانه درآمد داشتید؟

کارهای من با تعرفه قدیم بود که تاکنون حدود 12 میلیون تومان درآمد داشته ام. ولی اگر صبر می کردم درآمدم 2 برابر می شد. البته کسی نمی دانست تعرفه اینقدر افزایش می یابد. نرم افزار اتوکد را بلد هستم و می توانم طراحی نیز انجام دهم.

در تنها تجربه ای که در موضوع طراحی داشتم، مهندس معمار نقشه ای را می کشد و ما بعنوان مهندس برق باید آن را تایید کنیم.

 

 • این کار را نکنید! البته در ساختمان همکف خیلی مسئله حاد نیست ولی اگر ساختمان چند طبقه باشد، مهندس معمار چگونه می تواند، محاسبات را انجام دهد؟!

شما باید فایل نقشه معماری را از مهندس معمار بگیرید، بعد می بایست ابتدا محاسبه کنید و سپس طراحی را انجام دهید و روی نقشه اجرا کنید.

 

 • غیر از این کار، شغلی دارید؟

من به مدت 2 سال شرکت توزیع نیروی برق کار می کردم، ولی الان در یک شرکت زیرمجموعه شرکت توزیع مشغول هستم.

 

 • شما در دوره ژنراتور حرفه ای آکادمی شرکت کرده بودید؟ بنده تجاربی که از درآمدزایی اینترنت داشتم را در قالب دوره ژنراتور درآمدزایی از اینترنت ارائه کردم. این دوره مخصوص مهندسان برق است. یعنی اینکه چطور یک مهندس برق می تواند از اینترنت درآمد کسب کند.

بله! در آن شرکت کردم. و در حال حاضر مشغول انجام تکالیف آن هستم. و هفته به هفته با آقای حاجی وند در ارتباط هستم.

 

 • آن دوره هم، دوره رایگان دارد و می توانید آن را دریافت کنید. دوستان چنانچه تمایل دارید دوره رایگان ژنراتور را دریافت کنید، کافی است تا در دایرکت صفحه آکادمی در اینستاگرام، کلمه ژنراتور را بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.
 • برای نمونه بگویم، در اینجا با یک مهندس گفتگوی زنده تصویری داشتیم که پروانه نداشت ولی چون اتوکد را بلد بود و طراحی می کرد، می توانست از اینترنت درآمد کسب کند. یک خانم مهندس دیگر هم با revit کار می کرد و می توانست از اینترنت پروژه بگیرد و درآمد کسب کند.
 • در واقع طراحی را اصولی و کاربردی یاد بگیرید، و سپس ایجاد صفحه اینترنت و اینستاگرام را در دوره فرابگیرید و درآمدزایی را استارت بزنید!

 

 • چنانچه در پایان نکته ای دارید، بفرمایید. امیدوارم رویه ای را که دارید، ادامه دهید و موفق باشید.

باتشکر از شما. از برگزاری این مصاحبه ممنون هستم.

 


 

این مصاحبه و نیز تعداد زیادی از محصولات به صورت رایگان از طریق اپلیکیشن آموزشی آکادمی کریمی در اختیار شماست  برای دریافت روی (اپلیکیشن آموزشی آکادمی کریمی) کلیک کنید

پیگیری عجیب !!!! خدمات رایگان آکادمی

 

کلاس آفلاین رایگان نظام مهندسی مکانیک
کلاس آنلاین آزمون نظام مهندسی مکانیک
بسته پایه کارشناس رسمی کارخانجات
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

error: Content is protected !!