سیستم جریان ضعیف تحت شبکه چیست؟

تاریخ انتشار

18 مرداد 1400

تعداد مشاهده

202 نفر

سیستم جریان ضعیف تحت شبکه چیست؟

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی، سیستم جریان ضعیف تحت شبکه چیست؟ توضیح د اده شده است

در آزمون نظام مهندسی برق آشنایی با سیستم جریان ضعیف تحت شبکه لازم و ضروری است. به مدارهای الکتریکی مربوط به سیم‌کشی‌ های تلفن، سیستم ‌های اعلام حریق، دوربین ‌های مدار بسته، سیستم ‌های اعلام سرقت و از این قبیل تجهیزات جریان ضعیف گفته می ‌شود. در سیستم تجهیزات جریان ضعیف سطح مقطع هادی اهمیت آن چنانی ندارد. بلکه در این سیستم ‌ها موضوعی که مهم و دارای اهمیت است، حفاظ‌دار بودن هادی‌ ها است. یکی از عوامل خیلی مهم در انتخاب هادی ‌ها (سطح مقطع سیم ‌ها و سیم‌کشی روشنایی ‌ها و پریزهای برق) نیز است. برای کابل‌کشی یک سیستم جریان ضعیف از ابزارهایی همچون برش، پرس، نصب فیش، ابزار روکش برداری و …. استفاده می گردد. اگر در کمبود و محدودیت ابزارها هستید، می ‌توانید از ابزارهای معمول و متداول در این زمینه استفاده کنید. در ساختمان‌ های مسکونی وجود یکسری سیستم ‌های جریان ضعیف واجب و ضروری و وجود سایرین اختیاری است.

1– سیستم‌ جریان ضعیف چیست؟

به مدارهای الکتریکی مربوط به سیم‌کشی ‎های تلفن، سیستم ‌های اعلام حریق، دوربین ‌های مداربسته، سیستم ‌های اعلام سرقت و از این قبیل تجهیزات جریان ضعیف گفته می ‌شود.

با  توجه به نام این تجهیزات که بعنوان سیستم جریان ضعیف بشمار می ‌روند، دقت داشته باشید، که کیفیت اتصال این سیستم‌ ها خیلی مهم و دارای اهمیت است. مثلا میزان صدای انتقالی در تلفن یا آیفون تصویری، دریافت سیگنال ‌های باکیفیت در آنتن های مرکزی و ……

قابل ذکر است، که نحوه اتصال در این گونه سیستم‌ ها خیلی مهم است و باید در نحوه اتصال دقت کرد.

در سیستم تجهیزات جریان ضعیف سطح مقطع هادی اهمیت آن چنانی ندارد. بلکه در این سیستم ‌ها موضوعی که مهم و دارای اهمیت است، حفاظ‌دار بودن هادی ‌ها است. یکی از عوامل خیلی مهم در انتخاب هادی ‌ها (سطح مقطع سیم ‌ها و سیم‌کشی روشنایی ‌ها و پریزهای برق) نیز است.

برای جلوگیری از مشکلات و اتصالات برقی، به سیستم ‌های تجهیزات برقی اهمیت ویژه ‌ای دهید و برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع ‌تر در این مورد تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

2- در تجهیزات جریان ضعیف از چه کابل‌های استفاده می‌شود؟

در تجهیزات جریان ضعیف از چه کابل‌های استفاده می‌شود؟

در سیستم ‌ها و تجهیزات جریان ضعیف از 2 نوع کابل استفاده می ‌شوند، که این کابل‌ ها عبارت هستند از:

  • کابل‌ های با زوج تابیده
  • کابل ‌های هم‌محور

1-2- کابل‌ های با زوج تابیده

همان‌ طور که قبلا هم اشاره کردیم، در کابل‌ های با زوج تابیده هادی‌ ها مرکز توجه هستند.

دلیل تابیدن زوج سیم ‌ها در این نوع کابل ‌ها به علت عدم ایجاد میدان مغناطیسی در هادی‌ ها است، علت دیگر خنثی سازی اثرات نویز ایجاد شده بر روی کابل ‌ها است. این کابل ‌ها در 2 نوع عمده بدون حفاظ (UTP) و باحفاظ (STP) در سیستم ‌های مخابراتی به وفور مورد کاربرد هستند.

2-2-کابل ‌های هم‌محور یا کواکسیال

کابل ‌هایی که در سیستم ‌های جریان ضعیف می ‌تواند عوامل محیطی و مزاحم را دفع کند، کابل ‌های هم‌محور یا کواکسیال نام دارد. حفاظ و پوسته خارجی این کابل‌ ها نیز از مس است، و روی آن توسط 1 عایق پلاستیکی و هادی مسی تشکیل شده است. از این کابل‌ ها بیشتر در آنتن ‌های تلویزیون، دوربین مدار بسته و …. مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

لازه به ذکر ذکر است، کابل ‌های هم‌محور دارای 2 نوع اصلی  RG6 و RG95 نیز هستند. هم چنین برای اتصال این 2 نوع کابل 2 نوع کانکتور به نام ‌های F و BNC وجود دارد.

3- ابزارهای کابل‌کشی در سیستم جریان ضعیف

برای کابل‌کشی سیستم های جریان ضعیف از ابزارهایی مثل برش، پرس، نصب فیش، ابزار روکش برداری و …. استفاده می‌ گردد. اگر در کمبود و محدودیت ابزارها هستید، می‌ توانید از ابزارهای معمول و متداول در این زمینه استفاده کنید. ولی اگر می ‌خواهید کار با ظرافت و دقیقی را انجام و تحویل دهید به شما توصیه می نماییم از ابزارهای مخصوص تجهیزات فشار ضعیف استفاده کنید. در ادامه به معرفی تعدادی از ابزارهای کابل کشی میپردازیم.

  • روکش بردار کابل

این وسیله، یک وسیله بسیار مناسب و کاربردی جهت روکش برداری کابل ‌های کواکسیال (هم‌محور) و کابل‌ های TP (زوج تابیده) است.

  • آچار سوکت زن

آچار سوکت زن برای اتصال کابل ‌های RG و فقط از خانواده TP (زوج تابیده) و اتصال آن‌ ها به سوکت‌ های RG مورد استفاده قرار میگیرد.

  • پانچ زن سیم‌کشی تلفن

لازم به ذکر است، از پانچ زن برای اتصالات غیرپیچی و فشاری پایین رو در سیم‌کشی ورودی ‌ها استفاده می‌ شود. هم چنین می ‌توان گفت از این ابزار در جعبه های تقسیم تلفن و …. استفاده می شود.

  • 6 گوشه زن

برای پرس کردن سر سیم‌ های بند پوتینی از ابزار 6گوشه زن استفاده می شود. قابل ذکر است، از این ابزار برای اتصالات فیش BNC و کانکتور F و اتصالات RCA استفاده می شود.

4- سیستم جریان ضعیف اجباری در ساختمان مسکونی

سیستم جریان ضعیف اجباری در ساختمان مسکونی

در ساختمان ‌های مسکونی وجود یکسری سیستم ‌های جریان ضعیف واجب و الزامی و وجود سایرین اختیاری است، که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

  • سیستم جریان ضعیف اجباری و الزامی

استفاده از سیستم جریان ضعیف در سیم‌کشی تلفن منازل و سیستم درب باز کن (آیفون) ضروری است و حتما بایستی استفاده شود.

  • سیستم جریان ضعیف اختیاری

در منازل و ساختمان‌ های مسکونی استفاده از سیستم تجهیزات ضعیف در زنگ اخبار یا احضار، اعلام حریق، پیام‌رسانی، آنتن مرکزی، شبکه رایانه اختیاری بوده و ضرورتی در وجود آن ‌ها نیست.

محاسبات طراحی
کلاس افلاین کارشناس رسمی تاسیسات کارخانجات
کارشناس رسمی افلاین تاسیسات ساختمان
کلاس افلاین

سایر مقالات

دیدگاه های شما

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!