سیستم تلفن مرکزی یا سانترال چیست؟

تاریخ آخرین به روزرسانی
1400/05/04
تعداد مشاهده
499 نفر

سیستم تلفن مرکزی یا سانترال جز سرفصل های آزمون نظام مهندسی برق محسوب می شود، پس حتما با دقت مطالعه گردد، وظیفه‌ی اصلی سیستم تلفن مرکزی (سانترال) متصل کردن خطوط تلفن از طریق یک زوج سیم به واسطه ‌ی نیروهای انسانی بود. رفته رفته با افزایش خطوط تلفن، این دستگاه‌ ها دیگر پاسخ گوی نیاز کاربران نبود و به همین دلیل دستگاه های پیشرفته تری به بازار آمد

1– سیستم تلفن مرکزی (سانترال) چیست؟

در حال حاضر به علت افزایش جمعیت و خط ‌های تلفن وجود دستگاه ‌هایی بمنظور کنترل خطوط و هدایت تماس ‌ها روز به روز بیشتر احساس می گردد. در گذشته دستگاه ‌هایی اختراع شده بود که برای اتصال خطوط تلفن کاربرد داشت. این دستگاه توسط نیروی انسانی کنترل می‌گردید. لازم به ذکر است، که این دستگاه ‌ها در نزدیک‌ ترین محل ‌ها به خانه ‌ها و ادارات و …. نصب می ‌شدند.

کلمه سانترال به معنی مرکزی است. در واژگان انگلیسی تلفظ کلمه سانترال، (Central) نیز است. بصورت کلی می‌ توان گفت سانترال بمعنی یک سیستم مرکزی تلفن و پخش کننده د‌ی خطوط شهری است.

سانترال با اشتراک گذاری خطوط شهری سبب می ‌شود تا کاربران براحتی و بدون هیچ مشکلی از خطوط تلفن موجود استفاده کنند. علاوه بر آن با اشتراک گذاری خط های تلفن شهری توسط سیستم تلفن مرکزی، کاربرها قادر خواهند بود، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای با دیگران ارتباط داخلی برقرار کنند.

وظیفه ‌ی اصلی آن دستگاه ‌ها متصل کردن خطوط تلفن از طریق یک زوج سیم بواسطه‌ی نیروهای انسانی بود. رفته رفته با افزایش خطوط تلفن، این دستگاه ‌ها دیگر پاسخ گوی نیاز کاربران نبود.

 

در این برهه ‌ی زمانی بود که سیستم تلفن مرکزی (سانترال) اختراع و وارد بازار شد. قابل ذکر است، که دستگاه‌ های سانترال قادر خواهند بود، همانند یک مخابرات کوچک در ادارات، سازمان‌ ها، بیمارستان ها، هتل ‌ها و ….. ایفای نقش کنند.

دستگاه ‌های سانترال با به اشتراک گذاشتن خطوط تلفن شهری برای همه‌ی داخلی ‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. دقت کنید، دستگاه سیستم تلفن مرکزی چندین خط شهری و چندین خط داخلی را بصورت خودکار هدایت می کند. این کنترل و هدایت بصورت کاملا خودکار و بدون دخالت هیچ ئگونه نیروی انسانی نیز است.

بصورت کلی می ‌توان یک سیستم تلفن مرکزی (سانترال) را به یک شرکت در یک فضای اختصاصی محدود دانست و کاملا اختصاصی در نظر گرفت.

ولی در نظر داشته باشید یک دستگاه سانترال می‌ تواند با بهره‌گیری از قابلیتهای Voip و اتصال به مدار شبکه های کامپیوتری از 1 سیستم مدار بسته به 1 سیستم کاملا مدار باز تغییر حالت دهد، یعنی شما با برنامه ریزی سانترال با استفاده از کدهای راهنمایی که در اختیار دارید می ‌توانید یک سانترال VoIP را این بار نه در فضای محدود به یک ساختمان بلکه چند شرکت به هم متصل کنید.

تلفن ‌های سانترال برند پاناسونیک از بهترین و کارآمدترین این گونه دستگاه ‌ها نیز بشمار می ‌روند. امروزه در بیشتر شرکت ‌ها و سازمان‌ های بزرگ از این دستگاه برای برقراری ارتباط با یک دیگر استفاده می نمایند.

 

2- ویژگی‌های مهم سانترال

سیستم تلفن مرکزی یا سانترال چیست؟

دستگاه ‌های سانترال دارای قابلیت‌ ها و ویژگی ‌هایی هستند که در ادامه آن ‌ها را برای شما عنوان خواهیم کرد. در ادامه این مقاله نیز همراه ما باشید. قابلیت ‌های مهم سیستم تلفن مرکزی یا سانترال عبارت هستند از:

  • کنترل و مدیریت خودکار و اتوماتیک کلیه تماس ‌ها و ارتباطات بدون نیاز به نیروی انسانی
  • برقرای ارتباط آسان و بدون دردسر در میان داخلی ‌های یک سازمان
  • محدود ساختن استفاده از خطوط شهری
  • ایجاد کردن تایمر جهت استفاده از خطوط شهری
  • برقراری ارتباط راحت و آسان با سیستم ‌های تلفن گویا
  • دارا بودن قابلیت ارتقا امکانات و ویژگی ‌ها
  • کاهش هزینه‌ های ارتباطی

 

 

3- بهترین دستگاه سانترال موجود در ایران

تلفن‌ های سانترال برند پاناسونیک از بهترین و کارآمدترین این گونه دستگاه‌ ها بشمار می ‌روند. امروزه در بیشتر شرکت‌ ها و سازمان‌ های بزرگ از این دستگاه برای برقراری ارتباط با یک دیگر استفاده می نمایند. دستگاه سانترال پاناسونیک 2 نوع دارد که عبارت هستند از:

  • سانترال‌ های پاناسونیک کم ظرفیت
  • سانترال ‌های پاناسونیک پرظرفیت

 

 

1-3- سانترال ‌های کم ظرفیت

سانترال‌ های پاناسونیک کم ظرفیت بصورت معمول دارای سه الی هشت خط شهری و هشت الی 24 خط داخلی نیز هستند.

سیستمهای تلفن مرکزی پاناسونیک از نوع کم ظرفیت خود دو مدل دارد، یک مدل آن که دارای ظرفیت سه شهری و هشت خط داخلی نیز است. که دیگر تولید نمی گردد، جز مدل‌ های قدیمی بشمار می ‌رود. مدل دیگر آن نیز دارای شش خط شهری و شانزده خط داخلی است که این مدل قابلت ارتقا به هشت خط شهری و 24 خط داخلی را نیز دارد.

 

2-3- سانترال‌ های پرظرفیت

سانترال‌ های پاناسونیک پر ظرفیت بصورت معمول دارای هشت الی 640 خط شهری و شانزده الی 960 خط داخلی نیز هستند.

سانترال ‌های پاناسونیک پرظرفیت دارای انواع و مدلهای متفاوتی است، که هر کسی می ‌تواند بسته به نیاز سازمان خود از آن ‌ها استفاده کند.

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!