فرق بین صاعقه گیر و برقگیر

فرق بین صاعقه گیر و برقگیر

تاریخ انتشار

1401/11/17

تعداد مشاهده

379 نفر

  اکثر مردم بر این باورند که صاعقه گیر و برق گیر یکسان هستند، اما متفاوت هستند. اولی در فضای باز نصب می شود در حالی که دومی در داخل ساختمان نصب می شود.

صاعقه گیر(Lightning Arrester) چیست؟

وسیله ای که از یک مدار الکتریکی در برابر برخورد صاعقه (آذرخش) محافظت می‌کند را صاعقه گیر می‌نامند. صاعقه گیر مسیری امن برای انتقال قدرت عظیم صاعقه به درون زمین را تضمین می‌کند. در واقع صاعقه چیزی جزء افزایش ناگهانی ولتاژ در اثر ولتاژ گذرا، قوس الکتریکی، جرقه یا افزایش ناگهانی جریان الکتریکی در برندارد. اجزای مختلف صاعقه گیر هر یک وظیفه ای خاص دارند مثلا رادهای هوایی وظیفه جذب صاعقه دارند هادی های نزولی برای انتقال جریان صاعقه به سیستم ارتینگ استفاده می‌شوند.

 

فرق بین صاعقه گیر و برقگیر

 

قبولی تضمینی در آزمون به صورت کاملا رایگان با مطالعه بسته پایه نظام مهندسی برق

یه باور اشتباه درمورد صاعقه گیر

بسیاری از افراد بر این باور هستند که صاعقه گیر باعث جذب صاعقه به سمت ساختمان می‌شود. در واقع باید این طور بیان شود که صاعقه گیر وظیفه آن را دارد که مسیری با مقاومت خیلی کم را فراهم کند تا هنگام وقوع صاعقه، جریان‌های الکتریکی از طریق این مسیر به سمت زمین هدایت شوند.

صاعقه گیر کجا نصب میشه؟

صاعقه گیر ها بر روی بالاترین قسمت و یا نوک ارتفاع یک سازه، دکل های انتقال، برج ها و ساختمان ها نصب می شوند تا از طریق ایجاد یک مسیر ایمن برای تخلیه جریان و ولتاژ ناشی از برخورد های صاعقه به درون زمین، از آن ها در برابر مشکلاتی که در اثر این پدیده به وجود می آید، محافظت کنند.

قبولی صد در صدی در آزمون نظام مهندسی برق با نصب اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی

ارتفاع ساختمان برای نصب صاعقه گیر باید چقدر باشد؟فرق بین صاعقه گیر و برقگیر

اگر سازه‌ای ارتفاعی بیشتر از 60 متر داشته باشد باید از تجهیزات صاعقه‌گیر در آن‌ها استفاده شود، خواه در منطقه‌ای باشد که میزان برخورد صاعقه کم باشد یا زیاد.نصب صاعقه گیر در ساختمان به آب و هوای منطقه، ارتفاع شهر از سطح دریا و نزدیک بودن به کوه بستگی دارد.

برای دریافت بسته رایگان آزمون نظام مهندسی برق، اطلاعات خود را وارد کنید

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

برق گیر( SURGE ARRESTER)چیست؟

وسیله ای است که از تاسیسات و تجهیزات الکتریکی در برابر افزایش توان و ولتاژ گذرای ناشی از وقوع خطاهای الکتریکی مانند: سوئیچینگ، اتصال کوتاه، جرقه و صاعقه، حفاظت می کند

فرق بین صاعقه گیر و برقگیر - اکادمی مهندس کریمی

فرق بین  صاعقه گیر و برق گیر چیه؟

– کاربرد اصلی یک صاعقه گیر، حفاظت از دستگاه های برقی، از سطح بیرونی است ولی کاربرد اصلی برق گیر، حفاظت از دستگاه های برقی، از درون پنل است.

– یک برق گیر، از سیستم در برابر سوئیچینگ، صاعقه، افزایش های ناگهانی، ولتاژهای گذرا و خطاهای الکتریکی، محفاظت می کند اما  صاعقه گیر بیشتر برای حفاظت در برابر برخورد های صاعقه و افزایش های ناگهانی حاصل از آن، استفاده می شود.

– از برق گیر می توان به عنوان صاعقه گیر نیز استفاده کرد ولی صاعقه گیر را نمی توان به عنوان یک برق گیر مورد استفاده قرار داد.

کدام گزینه صحیح می باشد؟

1) اگر سازه‌ای ارتفاعی کمتر از 60 متر داشته باشد باید از تجهیزات صاعقه‌گیر در آن‌ها استفاده شود.

2) صاعقه گیر باعث جذب صاعقه به سمت ساختمان می‌شود.

3) از صاعقه گیر می توان به عنوان برق گیر استفاده کرد .ولی برق گیر را نمی توان به عنوان یک صاعقه گیرمورد استفاده قرار داد.

4) کاربرد اصلی یک صاعقه گیر، حفاظت از دستگاه های برقی، از سطح بیرونی است ولی کاربرد اصلی برق گیر، حفاظت از دستگاه های برقی، از درون پنل است.

گزینه صحیح را کامنت کنید.

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!