قبولی در آزمون ورود به حرفه شرط صلاحیت اجرا

شرط صلاحیت اجرا

تاریخ انتشار

3 آبان 1402

تعداد مشاهده

290 نفر

قبولی در آزمون ورود به حرفه شرط صلاحیت اجرا

با توجه به پیشنهاد معاون محترم مسکن و ساختمان و تایید مقامات ارشد وزارت در سال ۱۴۰۰، شرط شرکت در آزمون‌های ورود به حرفه جهت دریافت صلاحیت اجرا در زمینه‌های تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان الزامی گردیده است.

 

متن نامه ها به شرح زیر است :

جناب آقای دکتر مانی فر

مدیر کل محترم دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

موضوع نامه: صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات برقی و مکانیکی

با سلام و احترام

همانگونه که استحضار دارید نامه شماره 430/66750 مورخ 06/۰۳/1400 دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، صدور صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی پس از تاریخ 14/۰۲/1394 را منوط به شرکت در آزمون صلاحیت اجرا نموده است. در این خصوص موارد زیر به استحضار رسانده می‌شود:

1)نامه یاد شده به استناد رای شماره ۹۹ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ابلاغ گردیده که ارتباط بین محتوای این رای و توقف صدور صلاحیت اجرا پس از تاریخ یاد شده دارای ابهام می‌باشد.

 

2)اولین تاریخ برگزاری آزمون صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات برقی و مکانیکی مرداد ماه سال ۱۴۰۰ می‌باشد، توقف در صدور صلاحیت اجرا برای این رشته‌ها در بازه زمانی قابل توجه شش ساله رخ می‌دهد.

3)تعدادی از مهندسان در رشته‌های تاسیسات برقی و مکانیکی به عنوان عضو امتیاز آور یا مدیرعامل سازندگان حقوقی مسکن و ساختمان مشغول به فعالیت هستند که گرفتن صلاحیت اجرا از ایشان منجر به ایجاد تبعات حقوقی برای این شرکت‌ها شده است.

با توجه به مراتب فوق پیشنهاد می‌شود تا تاریخ برگزاری نخستین آزمون صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات برقی و مکانیکی (مرداد ماه سال ۱۴۰۰)، صلاحیت اجرا بر مبنای نامه شماره 34771/430 مورخ 18/۱۰/1384 مدیر کل وقت دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی (تصویر پیوست) به دارندگان حداقل یکی از صلاحیت‌های طراحی و نظارت در رشته‌های یاد شده اعطا شود.

خواهشمند است در این خصوص دستور اقدام منقضی صادر و این اداره کل را از نتیجه امر مطلع فرمایید.

احسان خواجه رضایی

مدیر کل

 

 

 

جناب آقای مهندس خواجه رضایی

مدیر کل محترم راه و شهرسازی استان یزد

با سلام و احترام،

بازگشت به نامه شماره ۱۲۳۹۸ مورخ 19/۲/1402 در خصوص اعطای صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی به آگاهی می‌رساند، تدوین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط با اعطای صلاحیت‌ها اعم از شرایط و ضوابط نحوه اعطا و شرح خدمات آنها در حیطه وظایف دفتر توسعه مهندسی ساختمان است. لیکن از سال ۱۴۰۰ حسب پیشنهاد معاون محترم مسکن و ساختمان و موافقت مقام عالی وزارت وقت شرط قبولی در آزمون‌های ورود به حرفه برای دریافت این صلاحیت الزامی شده که آزمون‌های مربوط توسط این دفتر برگزار می‌گردد..

حامد مانی فر

مدیر کل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

رونوشت:

جناب آقای دانشگر، مدیر کل محترم دفتر توسعه مهندسی ساختمان جهت آگاهی

مدیران کل محترم راه و شهرسازی استان‌ها جهت آگاهی

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!