بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها

بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها
تاریخ آخرین به روزرسانی
1400/02/15
تعداد مشاهده
913 نفر

بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها

بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها، همان طور که می دانید رشته ‌ مهندسی برق یکی از پرکاربرد ترین رشته ‌های مهندسی است

رشته مهندسی برق یکی از پرکاربرد ترین رشته ‌های مهندسی محسوب می‌ شود که محدوده‌  وسیعی از حوزه‌ های کاری را در بر می ‌گیرد.

بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها

فارغ التحصیلان رشته‌ مهندسی برق در صورتی که علاقمند به استخدام دولتی هستند، می ‌توانند در وزارتخانه‌ های مختلفی بر اساس نوع گرایش رشته‌ ی خود مشغول به فعالیت شوند. در ادامه، وازرتخانه ‌هایی که فارغ التحصیلان هر گرایش رشته‌ ی برق می ‌توانند در آن‌ها استخدام شوند و شرایط لازم جهت استخدام در این وازرتخانه‌ ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها

1- وزارت نیرو

همان طور که گفته شد، وزارت نیرو از جمله اصلی‌‌ترین و مهم‌‌ترین وزارتخانه‌‌ها جهت استخدام مهندسین برق به خصوص گرایش قدرت است. سازمان سنجش هر ساله جهت استخدام مهندس برق و مهندسین رشته‌ های دیگر در وزارت نیرو، آزمون ‌های استخدامی متمرکزی را برگزار می ‌کند.

وزارت نیرو در میان سایر دستگاه‌ های اجرایی دولتی دارای بالاترین نرخ جذب نیرو است. علاقمندان باید جهت شرکت در آزمون در سایت سنجش ثبت نام کنند و با پرداخت هزینه‌ ی ثبت نام، از مکان و زمان برگزاری این آزمون استخدامی اطلاع یابند. وزارت نیرو در آزمون‌ های استخدامی خود در بخش ‌های مختلفی از قبیل شرکت ‌های برق منطقه‌‌ای، شرکت مادر تخصصی توانیر، شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی (سازمان توسعه برق سابق)، شرکت مدیریت شبکه برق ایران، سازمان آب و برق  خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، شرکت مادر تخصصی آب ایران، شرکت‌‌های آب منطقه ‌ای و غیره نیرو جذب می ‌کند. گرایش ‌های مختلف رشته‌ ی مهندسی برق از جمله قدرت، مخابرات و غیره می‌ توانند در این آزمون شرکت نمایند.

1-1شرایط اختصاصی استخدام مهندسین برق در وزارت نیرو

 • داشتن حداکثر سن برای مقطع کارشناسی، 32 سال؛ برای مقطع کارشناسی ارشد، 33 سال؛ و برای مقطع دکترا، 35 سال در زمان ثبت نام.
 • در استان‌‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان فقط داوطلبان بومی پذیرش می ‌شوند.
 • پذیرفته‌ شدگان موظف به سپردن تعهد خدمت به مدت 10 سال برای شغل قبول شده هستند.
 • در رابطه با کارکنان قراردادی، در صورتی که سابقه‌ ی کاری در دستگاه‌ های اجرایی مشابه را داشته باشند، دو تا بیست درصد به نمره آزمون آن ‌ها اضافه می ‌شود. البته، این اضافه نمره تنها در صورتی است که داوطلب نمره  حد نصاب آزمون را کسب کرده باشد.
 • در رابطه با شغل ‌های اعلام شده توسط شرکت ‌های برق منطقه ‌ای، داوطلبان مشمول امتیاز بومی استان خود نیز می‌ شوند.

لازم به ذکر است که استخدام مهندسین برق در وزارت نیرو علاوه بر آزمون کتبی، مصاحبه ‌ی استخدامی نیز دارد که فرد پس از قبولی در آزمون باید در مصاحبه‌ ی حضوری نیز شرکت نماید. بررسی استخدام مهندسین برق در وزارتخانه‌ ها صورت می گیرد

2- وزارت نفت

یکی دیگر از وزارتخانه‌ هایی که امکان استخدام مهندس برق وجود دارد، وزارت نفت است. این وزارتخانه نیز جهت جذب نیروی جدید، آزمون استخدامی برگزار می ‌کند. داوطلبان می ‌توانند با ثبت نام در صفحه‌ ی استخدامی وزارت نفت از شرایط و مدارک مورد نیاز جهت شرکت در آزمون مطلع شوند. استخدام در وزارت نفت نیز مانند باقی وزارتخانه ‌ها علاوه بر آزمون کتبی استخدامی، شامل مصاحبه ‌ی حضوری نیز است.

2-1 شرایط عمومی و اختصاصی استخدام مهندسین برق در وزارت نفت

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • تدین به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور مصرح در قانون اساسی
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌ های روان گردان
 • نداشتن سابقه ‌ی کفری یا محکومیت جزایی موثر
 • عدم منع از خدمات دولتی به موجب آرا مراجع قضایی
 • داشتن گواهی موقت فراغت از تحصیل یا دانشنامه پایان تحصیلات و یا ارزشنامه مدرک تحصیلی خارجی در یکی از گرایش‌ های رشته‌ ی مهندسی برق
 • داشتن کارت معافیت دائم یا پایان خدمت وظیفه عمومی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی، پیمانی و یا بازخرید در دستگاه‌ های دولتی در زمان ثبت نام
 • عدم اشتغال به صورت پیمانی و رسمی در هر یک از واحد های تابعه صنعت نفت
 • برخورداری از سلامت جسمانی، روانی و اعتقادی

دانش آموختگان رشته‌ ی مهندسی برق در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید دارای شرایط تحصیلی زیر باشند:

 • جز دانش آموختگان برتر دانشگاه‌ های سراسری کشور باشند (برای مقطع کارشناسی: دارای رتبه کل 4000 یا کمتر در آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ های دولتی و برای مقطع کارشناسی ارشد: دارای رتبه کل 200 یا کمتر در آزمون سراسری ورودی دانشگاه ‌های دولتی همراه با حداقل معدل فارغ التحصیلی 18)
 • دانش آموختگانی که جز استعدادهای درخشان هستند، تنها با شرط حداقل معدل کل فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد 18 می ‌توانند در آزمون شرکت نمایند.

3-وزارت دفاع و نیروی ‌های مسلح

همان طور که گفته شد، مهندسین برقی به خصوص گرایش‌ های مخابرات و الکترونیک می‌ توانند جذب وزارت دفاع و نیروهای مسلح شوند. با توجه به تنوع پروژه ‌های نظامی و حساس بودن آن‌ ها، جذب نیرو در این حوزه ‌ی کاری بسیار دقیق و محتاطانه انجام می ‌گیرد و معمولاً بهترین دانش آموختگان استخدام می‌ شوند. متقاضیان می ‌توانند ضمن مطالعه ‌ی شرایط و ضوابط در پایگاه استخدامی وزارت دفاع ثبت نام نمایند و کاربرگ اطلاعات فردی را تکمیل کنند.

3-1 شرایط عمومی و اختصاصی استخدام مهندسین برق در وزارت دفاع و نیروی ‌های مسلح

 • اعتقاد به دین اسلام و التزام عملی به احکام اسلامی و نظام جمهوری اسلامی
 • اعتقاد و التزام به ولایت فقیه
 • اعتقاد و التزام به قانون اساسی و قوانین جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم سابقه ‌ عضویت در احزاب و گروه ‌ها، فرق، تشکلات سیاسی و سازمان ‌های غیر اسلامی، التقاطی، الحادی و غیر قانونی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر و قرص ‌های روان گردان
 • نداشتن سابقه کیفری و محرومیت از خدمات دولتی
 • داشتن حسن شهرت اجتماعی و اخلاقی و رعایت موازین و شئونات اسلامی
 • دارای بودن شرایط سنی (بر اساس قوانین وزارت دفاع)
 • داشتن حداقل معدل کل 14 از دانشگاه‌ های سراسری کشور
 • داشتن سلامت و توانایی جسمانی و روانی لازم

مهندسین رشته ‌ی برق در مقاطع مختلف یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا می ‌توانند جهت شرکت در آزمون استخدامی مهندسین برق وزارت دفاع شرکت نمایند.

4-وزارت بهداشت

علاوه بر وزارتخانه‌ های نام برده شده، مهندسین برق می ‌توانند جهت استخدام در وزارت بهداشت اقدام نمایند. وزارت بهداشت از طریق برگزاری آزمون استخدامی، نیروهای مورد نظر را جذب می‌ کند. آزمون استخدامی وزارت بهداشت شامل دو بخش عمومی (معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضی و آمار، هوش و استعداد شغلی، کامپیوتر) و تخصصی (کنترل خطی، مدارهای منطقی، الکترومغناطیس، سیستم‌ های قدرت، ماشین ‌های الکتریکی، اندازه‌ گیری الکتریکی، مدارهای الکتریکی) است.

لازم به ذکر است که این وزارتخانه به تعداد محدود مهندس برق استخدام می‌ کند. شرایط عمومی استخدام مهندسین برق در وزارت بهداشت همانند وزارتخانه‌ های نام برده است.

5- وزارت آموزش و پرورش

از دیگر وزارتخانه‌ هایی که اقدام به جذب مهندس برق می ‌کند، وزارت آموزش و پرورش است. این وزارتخانه هر سال لیست رشته‌ های مورد نیاز جهت استخدام را منتشر می ‌کند. متقاضیان می ‌توانند با توجه به شرایط و ضوابط موجود در آزمون استخدامی این وزارتخانه شرکت نمایند. یکی از رشته ‌های مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، هنرآموز یا استاد کار الکتروتکنیک است. مهندسین برق کلیه ‌ی گرایش ‌ها چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد می ‌توانند جهت استخدام اقدام نمایند. به منظور شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش، داوطلبان باید حداقل بیست سال تمام و حداکثر 35 سال برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و حداکثر 40 سال برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک تحصیلی دکترا باشند.

5-1 شرایط عمومی و اختصاصی استخدام مهندسین برق در وزارت آموزش و پرورش

پذیرفته ‌شدگان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش باید در دوره‌ یک ساله مهارت ‌آموزی شرکت نمایند. این دوره شامل مجموعه ‌ای از دروس تربیتی، تخصصی و کارورزی (نظری و مهارتی) است که مطابق با رشته ‌ برق برگزار می ‌شود.

شرکت نکردن در این دوره ‌ی مهارت ‌آموزی به معنای انصراف از استخدام است. لازم به ذکر است که این دوره مهارت ‌آموزی جز سنوات خدمتی محسوب نمی‌ شود.

کلاس آفلاین رایگان نظام مهندسی مکانیک
کلاس آنلاین آزمون نظام مهندسی مکانیک
بسته پایه کارشناس رسمی کارخانجات
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!