معرفی سیستم های ELV

فریلنسر-(10)
تاریخ آخرین به روزرسانی
1403/04/19
تعداد مشاهده
748 نفر

حفاظت در برابر تماس مستقیم در تجهیزات یکی از روش‌های جلوگیری از برق گرفتگی است که از جمله راهکار‌های مربوط به آن می‌توان به سیستم زمین، ارتینگ، همبندی و سیستم ارت اشاره کرد. البته در مبحث حفاظت در برابر تماس مستقیم یکی از نکات ایمنی که در سیستم ارتینگ مطرح می‌گردد، استفاده از ولتاژ‌های خیلی پایین استELV که در فارسی ولتاژ بسیار پایین می‌باشد. در واقع ما این ولتاژ را به اختلاف پتانسیل کمتر از ۵۰ ولتAC و یا همان ۱۲۰ ولت DCبین فاز و نول و یا فاز و زمین مربوط می‌دانیم که به سه نوع SELV، PELV و FELV تقسیم می‌گردند.

تماس مستقیم چیست؟

  تماس با هادی برق دار ، كه در شرايط عادي نسبت به زمين دارای اختلاف پتانسیل است.( مانند زمانی که فرد مستقیماً با فاز تماس پیدا کند.)

مستقیم

تماس غیر مستقیم چیست؟

تماس با قسمت‌هاي رساناي يك وسيله یا بدنه تجهیزات كه در حالت عادي برق‌دار نيستند و زمین شده اند. اما ممکن است این قسمت های رسانا به علت وقوع نقص عايقي در وسيله برق‌دار شوند.( مانند تماس با بدنه ماشین لباسشویی)

تماس غیر مستقیم

 

قبولی تضمینی در آزمون نظام مهندسی برق  با دانلود و نصب  اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی

ترانس ایزوله(Isolation transformer) چیست؟معرفی سیستم های ELV

ترانس ایزوله قطعه‌ای الکتریکی است که با واسطه یک میدان مغناطیسی، دو مدار الکتریکی را از هم ایزوله می‌کند، بدین معنی که مابین دو مسیر انرژی هیچ اتصال اهمی وجود ندارد و در نتیجه در خروجی ترانس شرایط الکتریکی ورودی بر قرار نمی‌باشد. ارتباط نول با زمین وجود ندارد. اکثراً در مکان‌هایی که به علت وجود انرژی الکتریکی و رطوبت زیاد امکان اتصال اتفاقی ما بین کاربر و زمین وجود دارد از جمله بیمارستانها، اتاق‌های عمل، CCU و ICU، استخر‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برای آموزش های بیشتر بسته پایه آزمون نظام مهندسی برق را دریافت کنید.

 

ولتاژ بسیار پایین ایمنی (SELV)

SELV مخفف ولتاژ بسیار پایین مجزا (جدا از زمین) نوعی ولتاژ بسیار پایین است که با استفاده از ترانس ایزوله‌کننده مخصوص فراهم می‌شود. ولتاژ ثانویهٔ این ترانس‌ها هرگز از ۵۰ ولت موثر تجاوز نمی‌کند. ولتاژهای بسیار پایین ایمنی برای مواردی که تجهیزات الکتریکی می‌توانند خطرات جدی در بر داشته باشند مانند استخرهای شنا و شهر بازی‌ها استفاده می‌شود.

برای دریافت ویدئوی آموزشی رایگان آزمون کارشناسی رسمی اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید:

لطفا شماره را به انگلیسی وارد کنید

ولتاژ بسیار پایین حفاظتی (PELV)

معرفی سیستم های ELV

سامانه هایی که دارای PELV هستند معمولا در سامانه های حفاظتی آن ها یکی از نقاط ثانویه ترانسفورماتور آن ها به زمین وصل می گردد. این نوع از تجهیزات معمولا دارای ولتاژ ۲۵ RMS هستند و تنها در محیط های خشک که امکان تماس سریع با بدن انسان وجود نداشته باشند به کار گرفته می شوند PELV تنها تفاوتی که با روش SELV دارد این است که در صورت ضرورت به زمین اتصال پیدا می کند و در این روش ، ایمنی در برابر تماس مستقیم تامین نمی شود! در باقی موارد که محافظتی در برابر تماس مستقیم وجود ندارد، بیشترین ولتاژ RMS مجاز تنها ۶ ولت پیش بینی می گردد.

ولتاژ بسیار پایین عملیاتی (FELV)

روش ولتاژ بسیار پایین عملیاتی روشی پوشش دهنده برای تمامی ولتاژهای بسیار ضعیف و ایمن می باشد که در این روش حفاظت در برابر تماس مستقیم و غیر مستقیم به طور کامل تضمین نمی گردد. سیستمها و تجهیزاتی که با ولتاژ بسیار پایین عملیاتی فعالیت انجام می دهند باید برای حفاظت از آنها راهکارهایی برای محافظت در برابر برق گرفتگی ارائه شود. در این نمونه از سیستمها معمولا از ترانسفورماتوری معمولی برای کاهش ولتاژ استفاده می شود. انجام تمامی اقدامات حفاظتی به مانند زمین کردن همه هادی ها در معرض تماس ثانویه اجباری و الزامی است.

کدام یک از سیستمهای ولتاژ پایین در استخر ممنوع است؟

1) PELV

2) SELV

3) FELV

4)  ممنوعیتی ندارد.

گزینه صحیح را کامنت کنید.

کلاس آفلاین رایگان نظام مهندسی مکانیک
کلاس آنلاین آزمون نظام مهندسی مکانیک
بسته پایه کارشناس رسمی کارخانجات
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!