مزاياي شغلي برقی استخدامي در شركت‌ هاي دولتي و خصوصي

مزاياي شغلي برقی
تاریخ آخرین به روزرسانی
1401/12/21
تعداد مشاهده
428 نفر

مزاياي شغلي برقی استخدامي در شركت‌ هاي دولتي و خصوصي  | کارمندان عضو مهمي از مشاغل دولتي و خصوصي هستند که توانایی سازمان ‌دهي كسب و كار را به منظور رشد و شکوفایی آن تقویت می‌كنند. ازين رو در نظر گرفتن مزايا براي كارمندان كه مهره‌ هاي اصلي كسب و كار كارفرمايان محسوب مي‌ شوند امري مهم است.

 

برای دریافت بسته راه اندازی کسب و کار برقی با صفر ریال سرمایه، اطلاعات خود را وارد کنید

 

 

 

1-چرا مزایای شغلي کارمندان برق مهم است؟

ارائه مزایاي شغلي به کسانی که به استخدامی ادارات برق درآمده اند، برق مهم است زیرا براي آن‌‌ها تضمين مي‌كند كه نه تنها زندگي کنونی آن‌ها از جنبه‌هاي مالي و سلامتي تامين مي‌ گردد، بلكه زندگي آن‌ها در آينده نيز تامين خواهد بود. هم‌چنين مزاياي شغلي برقی مي‌تواند به جذب و حفظ كارمندان مستعد نيز یاری كند. در حقیقت به‌طور كلي در نظر گرفتن مزاياي شغلي برقی مناسب مي‌تواند تجارت و كسب‌وكار كارفرمايان را از رقبايشان متمايز نماید.

2-مزاياي شغلي برقی چیست؟

I 1 1

مزاياي شغلي برقی به 2 دسته قانوني و سازماني تقسيم‌ بندي مي‌ گردند. مزاياي قانوني مزايايي هستند كه هر شركت موظف است آن‌ها را در حق كارمندان خود اجرا نماید. ولی مزاياي استخدامی سازماني را هر شركت به دل‌خواه و طبق نياز ممكن است در نظر بگيرد. از مهم‌ترين مزاياي شغلي براي شركت‌‌هاي دولتي و خصوصي مي‌توان موارد زير را عنوان کرد.

3-معرفی مزاياي قانوني شركتها

1-3- بيمه

يكي از مهم‌ترين مزاياي شغلي برقی كه جزو الويت‌ها نيز قرار دارد بيمه كارمندان است. بيمه‌هاي مختلفي در ايران وجود دارد كه در زمينه‌هاي مختلفي فعاليت می نمایند و هركدام از آن‌ها ويژگي‌هاي منحصر به فرد مربوط به خود را دارند. بيمه‌‌هايي هم‌چون بيمه سلامت، بيمه بازنشستگي، بيمه عمر و … .

رايج‌ترين بيمه‌ اي كه در بیشتر شركت‌هاي خصوصي و دولتي در نظر گرفته مي‌شود، بيمه سلامت است. بيمه‌هاي سلامت و بهداشت مختلفي وجود دارد كه هرکدام بسته به مزايايي كه دارند خدمات متفاوتي را ارائه مي‌دهند. ولی به‌طور كلي تمام بيمه‌هاي سلامت، خدمات درماني معمول را تحت پوشش قرار مي‌دهند. از اين‌رو كارمندان با خيال راحت مي‌توانند براي بيماري‌ها و مشكلات درماني خود به مراكز درماني تحت پوشش بيمه مورد نظر خود مراجعه نموده و با هزينه ‌اي خیلی كم‌تر کار خود را انجام دهند.

بيمه بازنشستگي نيز در بیشتر شركت‌ها وجود دارد. اين بيمه بدين صورت است كه افرادی که به استخدامی این شرکتها درآمده اند را، حتي در زمان بازنشستگي تامين نموده و ماهانه حقوق آن‌ها را پرداخت خواهد كرد. از اين‌رو كارمندان با امنيت شغلي و مالي خوبي روبرو خواهند شد و حداكثر استعداد و توان خود را به‌كار مي‌گيرند تا در شركتي كه مشغول به‌كار هستند به نحو احسن فعالیت نمایند.

 بیمه عمر

بيمه عمر نيز مربوط به مواقعي است كه كارمندان به‌ طور ناگهاني يا به هر علتی فوت ميكنند. برخي از اين افراد ممكن است با درآمد حاصل از كار كردن خود، افراد خانواده خود را تحت پوشش قرار دهند. از اين‌رو در صورتي‌كه فوت كنند و بيمه عمر داشته باشند، شركت مربوطه حقوق فرد متوفي را به حساب خانواده وی واريز خواهد كرد.

بيمه‌هاي مختلف ديگري هم وجود دارند كه طبق شغل و نياز كارمندان اين مشاغل براي آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد. برخي از اين بيمه‌ها جزو بيمه‌هاي سازماني محسوب مي‌ گردند. مانند بيمه فوت ناگهاني، بيمه مسافرت، بيمه از كارافتادگي و … .

ولی به‌طور كلي مي‌توان گفت كه بيمه امنيت شغلي خوبي را براي كارمندان ايجاد خواهد كرد و جزو مزاياي لازم و مفيد به حساب می آید.

2-3- اضافه کاری

مزاياي شغلي برقی- اکادمی کریمی

از دیگر مزایای شغلی که می‌توان گفت در همه مشاغل وجود دارد اضافه‌کاری است. هنگامی‌که کارمند بیش تر از ساعات کاری تعیین شده کار کند، شرکت موظف است هزینه ساعاتی که کارمند بیشتر از ساعت کاری تعیین شده کار نموده است را بپردازد.

تا اين‌جا درباره مزاياي قانوني شركت‌ها صحبت كرديم. در ادامه مي‌ خواهيم مزاياي سازماني شركت‌ها را شرح دهيم.

3-3- ساعات كاري انعطاف پذير

يكي ديگر از مزاياي شغلي برقی که بسیار مهم است  در انواع شركت‌هاي خصوصي يا دولتي، انعطاف‌پذير بودن ساعات كاري است. اين مورد، سبب مي‌شود كه كارمند مربوطه با انگيزه و انرژي بيشتري كار كند و هم‌چنين بازدهي بيشتري داشته باشد.

4-3- مرخصي

هر فرد در طول زندگي ممكن است با مشكلات يا موقعيت‌هايي روبرو گردد كه نتواند در زمان مقرر و يا طي مدتي در محل كار خود حضور يابد. از اين رو شركتها بايد براي اين مواقع مرخصي‌هاي لازم را در نظر بگيرند. براي مثال زايمان زنان، فوت اعضاي خانواده، بيماري، امور ديگر اداري و يا ساير موارد ديگر جزو پيش‌آمد‌هايي است كه نياز به مرخصي دارند.

هم‌چنين هر كارمند حداقل در ماه 2 روز مي‌تواند مرخصي بگيرد و از زمان فراغت خود استفاده كند. مرخصي‌هاي صادر شده براي موارد فوق شامل كسر حقوق نخواهند شد و شركتها موظفند حقوق كارمندان در روزهاي مرخصي آنها نيز پرداخت نمایند.

ولی مواردي هم وجود دارد كه كارمندان در شرايط خاصي قرار گرفته‌ اند و نياز به‌مدت طولاني مرخصي دارند. در اين حالت ميتوانند از شركت مورد نظر درخواست مرخصي بدون حقوق نمایند. از اين‌رو اين افراد در مدت دل‌خواه به مرخصي رفته و سپس مجددا مي‌توانند به كار قبلي خود برگردند.

تا اين‌جا در باره مزاياي قانوني شركت‌های برقی صحبت كرديم. در ادامه مي‌خواهيم مزاياي سازماني شركت‌های برقی را شرح دهيم.

4-مزاياي قانوني شركت‌های برقی

1-4- برنامه‌‌هاي سلامتي و چك آپ دوره ‌اي

از مزاياي سازماني مهم ميتوان برنامه‌هاي چك آپ دوره ‌اي را مثال زد. طي اين برنامه‌ها، هر چند مدت يك‌بار كارمندان يك مجموعه تحت‌ آزمايش‌هاي عمومي قرار گرفته و سلامت عمومي آن‌ها چك خواهد شد. از اينرو مي‌توان از بيماري‌هاي ناگهاني و احتمالي كارمندان يك مجموعه جلوگيري نمود.

2-4- كمك هزينه مسكن، خودرو و شهريه

به علت تورم ناگهاني و بالا رفتن نرخ هزينه‌‌هاي اوليه زندگي، كارمندان قادر نخواهند بود در مدت زمان لازم هزينه‌ي مسكن و يا خودرو خود را با حقوق ماهانه خود به‌طور كامل پرداخت كنند. از اين‌رو نياز به مساعده يا يك هزينه اوليه دارند. برخي شركت‌ها اين نياز كارمندان خود را برطرف كرده و به آن‌ها هزينه اوليه خريد مسكن و يا خودرو را خواهد داد. هم‌چنين برخي از كارمندان فرزنداني دارند كه بايستي شهريه دانشگاه يا مدرسه آن‌ها را پرداخت كنند. از آن‌جا كه برخي از كارمندان ممكن است قادر به پرداخت اين هزينه با حقوق ماهانه خود نباشند، برخي شركت‌های برقی مزايايي تحت اين عنوان را به آن‌ها اهدا خواهد نمود.

3-4- اهدا هدايا به مناسب‌ هاي مختلف

I.3 1

از ديگر مزاياي سازماني برخي شركت‌ها اهدا هدايا در مناسبتهايي چون نوروز، تولد، اعياد مذهبي و … است. اين مزايا مي‌تواند نقدي و يا غير نقدي باشد.

4-4- پرداخت وام

برخي از كارمندان ممكن است نياز به مبلغ قابل توجه براي خريد يا سرمايه‌گذاري داشته باشند. برخي از شركت‌ها اين مزيت شغلي را دارند كه به كارمند خود هر زمان كه احتياج داشته باشد وام با سود نسبتا كم مي‌دهند.

5-4- هزينه اياب و ذهاب

امروزه به علت گسترش شهرها و افزايش قيمت هزينه رفت و آمد، اكثر كارمندان هزينه زيادي را براي بنزين و يا وسايل حمل و نقل عمومي مي‌پردازند و در واقع بخشي از حقوق ماهانه‌ خود را صرف اين امور می‌کنند. برخي از شركت‌های برقی اين مورد را در نظر گرفته و هزينه اياب و ذهاب كارمندان را يا به‌صورت نقدي و يا با در نظر گرفتن سرويس‌هاي كارمندي به عهده مي‌گيرند.

6-4- بن كالا

كالاهاي خانگي و خوراك و پوشاك بخش قابل توجهی از حقوق كارمندان را در بر ميگيرد. به‌ويژه اگر كارمند مورد نظر خانواده ‌اي پر جمعيت داشته باشد. از اين رو برخي از شركت‌ها با تخصيص بن‌ خريد كالا در فروشگاه‌هاي مشخص به كارمندان خود اين فرصت را مي‌دهند كه با هزينه ‌اي كم‌تر و يا به‌صورت اقساط كالاهاي مورد نياز خود را خريداري نمایند.

7-4- هزينه سفر

برخي از شركت‌‌هاي خصوصي و يا دولتي به‌صورت سالانه مزايايي را براي مسافرت كارمندان خود در نظر مي‌گيرند. بدين صورت كه ممكن است بخشي از هزينه سفر آن‌ها را تقبل كنند و يا مكان‌هايي براي اقامت كارمندان خود را در شهرهاي توريستي رزرو كنند. از اين‌رو كارمندان مي‌توانند با هزينه ‌اي كم‌تر سفر نمایند.

مزاياي سازماني گفته شده نيز در بازدهي بيش‌تر كارمندان تاثير به سزايي دارد. از اين‌رو شركت‌هاي مختلف برقی و كارفرمايان در صورتي‌كه حداكثر بازدهي را از كارمندان خود انتظار دارند، بايد موارد گفته شده را تا جايي كه ممكن است در حق كارمندانشان لحاظ نمایند تا بازدهی شركت و كسب و كارشان افزايش يابد.

8-4- كارانه

از ديگر مزاياي شغلي برقی سازماني كارانه است. بدين صورت كه برخي شركت‌های برقی و كسب‌وكارها بسته به ميل خود به كارمندان خود طبق توانايي‌هايشان و يا دستاوردهايشان پاداش پرداخت مي‌كنند. اين مورد تاثير خیلی زيادي در تشويق كارمندان به‌منظور افزايش راندمان دارد.

مزاياي سازماني برقی گفته شده نيز در راندمان بيش‌تر كارمندان تاثير به سزايي دارد. از اينرو شركت‌هاي مختلف و كارفرمايان در صورتي‌كه حداكثر بازدهي را از كارمندان خود انتظار دارند، بايد موارد گفته شده را تا جايي كه ممكن است در حق كارمندان مجموعه خود لحاظ نمایند تا بازدهی شركت و كسب و كارشان بیشتر شود.

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!