استارتاپ های برقی و 10 گام برای موفق شدن آن ‌ها

استارتاپ برقی - آکادم میهندس کریمی

تاریخ انتشار

1401/11/05

تعداد مشاهده

325 نفر

استارتاپ یک شرکت جوان و نوپا است که توسط یک یا چند کارآفرین به منظور توسعه ‌ی یک محصول یا خدمات منحصر به فرد و ارائه ‌ی آن به بازار تاسیس می ‌شود. استارتاپ ‌ها معمولاً با بودجه‌ ی اندکی راه اندازی می ‌شوند که این بودجه نیز در مراحل اولیه توسط خود موسسان و کارآفرینان تامین می ‌شود. اغلب اوقات، جوانان با استعداد به منظور عملی کردن ایده ‌ی خود در رابطه با دغدغه ‌ای که دارند، گروه تشکیل می ‌دهند و یک استارتاپ را راه اندازی می ‌کنند.

در ابتدای کار، این گروه از کارآفرینان اغلب جمعی از دوستان یا اعضای خانواده هستند که علایق و دغدغه ‌های فکری یکسانی دارند. با گذشت زمان، در صورتی که استارتاپ به سود دهی برسد، سرمایه‌گذاران بیشتری نسبت به سرمایه ‌گذاری در این حوزه علاقمند می ‌شوند و به این ترتیب استارتاپ گسترش پیدا می ‌کند. زمانی که استارتاپ به تعداد معینی از  کارمندان دست پیدا کند و حضور قابل توجهی در بازار مد نظر داشته باشد، دیگر استارتاپ نیست و به یک شرکت موفق با سود دهی بالا در بازار تبدیل می ‌شود.

 

برای دریافت بسته راه اندازی کسب و کار برقی با صفر ریال سرمایه، اطلاعات خود را وارد کنید

 

 

 

امروزه، استارتاپ‌ ها در حوزه ‌های مختلف صنعت وارد شده ‌اند و بسیاری از آن ‌ها با ایده ‌های نوآورانه‌ی خود تبدیل به شرکت ‌ها بزرگی گردیده ‌اند. صنعت برق نیز یکی از وسیع ‌ترین حوزه ‌هایی است که استارتاپ‌ های بسیاری زیادی را به خود جذب کرده است. استارتاپ ‌های برقی شامل موضوعاتی از قبیل انرژی، توزیع برق، آب و برق، هوشمند سازی لوازم خانگی، انرژی ‌های تجدید پذیر، مدیریت مصرف برق و … هستند که هر یک کدام از آن‌ ها خود شامل شاخه ‌های متعددی است.

گاهی اوقات، استارتاپ‌ های برقی با وجود ایده ‌های نوآورانه ‌ای که دارند، به موفقیت و سود دهی دست پیدا نمی‌ کنند و به دلیل از دست رفتن سرمایه و ناکامی در جذب سرمایه‌گذار با شکست مواجه می‌ شوند. در حقیقت، بسیاری از استارتاپ ‌ها حداکثر دو سال دوام می ‌آورند و سپس از بین می‌ روند. هر  استارتاپ به منظور موفقیت و تبدیل  شدن به صاحب کسب و کار با چالش بسیار بزرگی مواجه است. در ادامه، 10 گام برای موفق بودن استارتاپ‌ های برقی معرفی و بررسی می‌ شوند که هر استارت اپ با دنبال کردن موارد زیر می ‌تواند به موفقیت دست پیدا نماید.

1– تحقیق و بررسی در خصوص ایده های اولیه

گام نخست در راه اندازی استارتاپ‌ های برقی، تحقیق و بررسی در خصوص ایده ‌ی اولیه است. پیش از راه اندازی استارتاپ، ابتدا باید ایده ‌ی کسب و کار شناسایی شود و سپس، این ایده در دنیای واقعی مورد بررسی قرار گیرد. برخی از ایده ‌ها با این که جذاب به نظر می‌ رسند اما احتمال موفقیتشان در دنیای واقعی بسیار کم است. به همین دلیل، بهتر است تا در همان مراحل اولیه‌ ی کار، قابل اجرا بودن ایده‌ ی شناسایی شده اعتبار سنجی شود. ایده‌ های استارتاپ ‌های برق معمولاً به منظور حل یک مشکل، نیاز یا کمبود بازار برق شکل می ‌گیرند. یکی از روش ‌های اعتبار سنجی قابل اجرا بودن یک ایده، روش صحیح و خطا است. کارآفرینان باید پس از شناسایی یک ایده، سوالاتی از قبیل موارد زیر را از خود بپرسند:

  • که این ایده برای چه کسی نیاز است؟
  • آیا بازار ظرفیت لازم برای این ایده را دارد؟
  • رقابت در این زمینه چگونه است؟
  • – نوشتن و طراحی یک طرح توجیهی برای کسب و کار
  • گام دوم در راه ‌ اندازی یک استارتاپ، ایجاد یک طرح توجیهی کسب و کار است. پس از اطمینان از قابل اجرا بودن ایده ‌ی اولیه، لازم است تا یک طرح به منظور به واقعیت تبدیل نمودن آن وجود داشته باشد. طرح توجیهی شامل برنامه‌ای است که استارتاپ را از زمان راه اندازی تا تبدیل به یک کسب و کار موفق پوشش می ‌دهد.
  • طرح ‌های کسب و کار تجاری بسیاری زیادی وجود دارند که کارآفرینان می ‌توانند از آن‌ ها استفاده نمایند. اگر استارتاپ به دنبال حمایت مالی یا سرمایه‌ گذار خارجی است، طرح کسب و کار سنتی باید در نظر گرفته شود که یک طرح جامع و کامل محسوب می ‌شود. اما اگر استارتاپ، حمایت مالی و سرمایه‌ گذار خارجی لازم ندارد، یک طرح کسب و کار ساده می ‌تواند به کار آفرینان در رسیدن به هدف مد نظر کمک نماید. داشتن یک طرح توجیهی، کلید موفقیت یک استارتاپ محسوب می ‌شود.
  • 3- انتخاب یک ساختار منسجم برای کسب و کار
  • گام سوم در موفقیت یک استارتاپ، انتخاب ساختار مناسب است. این ساختار می ‌تواند شامل یک شرکت خصوصی، شرکت تضمینی، یک شرکت با مسئولیت محدود یا یک شرکت سهامی باشد. انتخاب ساختار درست برای استارتاپ می‌ تواند بر عوامل بسیار زیادی از جمله نام تجاری و مسائل مالی تاثیر گذار باشد. لازم به ذکر است که ساختار یک استارتاپ می ‌تواند با توجه به درصد موفقیتش تغییر کند. به منظور انتخاب ساختار درست می ‌توان با افراد متخصص مشورت نمود.
  • 4- برنامه ‌ریزی برای مسائل مالی استارت آپ
  • گام چهارم، برنامه‌ ریزی در مورد مسائل مالی استارت آپ است. همان طور که گفته شد اکثر استارتاپ ‌ها با بودجه ‌ی اولیه تأمین شده توسط خود کار آفرینان راه اندازی می ‌شوند. علاوه بر هزینه ‌های اولیه‌ی راه اندازی، هزینه‌ های بسیار زیادی در حین کار به وجود می ‌آیند که باید تا قبل سود دهی شرکت توسط خود کارآفرینان و موسسان پرداخت شوند.

برنامه‌ ریز مسائل مالی باید تمام هزینه‌ های احتمالی از قبیل اجاره، آب و برق، تبلیغات، تجهیزات، حقوق کارمندان و دستمزد خود، هزینه‌ های سفر و بازاریابی را حداقل برای یک سال پیش‌ بینی نماید. پس از پیش‌ بینی هزینه‌ ها، روش ‌های مختلفی از قبیل سرمایه ‌گذاری شخصی، وام ‌های تجاری، سرمایه‌ گذاران فرشته، تامین جمعی سرمایه برای تامین مالی وجود دارند. البته، بهترین گزینه ترکیب چند روش با یکدیگر  به منظور جذب سرمایه ‌ی مورد نیاز برای راه اندازی و موفقیت یک استارتاپ است.

 

5- انتخاب نام تجاری مناسب و به ثبت رساندن برند تجاری

یکی از مهم ‌ترین گام‌ های موفقیت یک استارتاپ، گام پنجم یعنی انتخاب نام تجاری است که تاثیر بسیار زیادی در جنبه ‌های مخالف کسب و کار دارد. به همین دلیل، هنگام انتخاب نام تجاری، تمام جوانب لازم را در نظر بگیرد. پس از انتخاب، حتماً بررسی کنید که نامی که انتخاب کرده ‌اید، پیش از شما توسط شرکت یا فرد دیگری به کار نرفته باشد.

 

 

 

6- دریافت مجوز های مربوطه و مورد نیاز

اکنون که ایده‌‌ی اولیه تبدیل به نام تجاری شده است، نوبت به کاغذ بازی‌های اداری می ‌رسد. در گام ششم، به دریافت مجوزهای مورد نیاز برای راه اندازی یک استارتاپ خواهیم پرداخت. گرفتن مجوز‌های مربوطه، چه بخواهید چه نخواهید، بخشی از فرآیند راه اندازی یک استارتاپ به شمار می ‌رود. موسسان یک استارتاپ باید با توجه به نوع استارتاپی که می‌ خواهند راه اندازی کنند و مکان استارتاپ، جهت دریافت مجوز های لازم اقدام نمایند. به همین منظور، باید در مورد مجوز های مورد نیاز و نحوه ‌ی دریافت آن‌ ها تحقیق شود.

 

7- انتخاب سیستم حسابداری مناسب و حرفه ‌ای

گام هفتم، انتخاب سیستم حسابداری برای استارتاپ مورد نظر است. سیستم حسابداری از جمله مهم‌ ترین بخش‌ های یک سیستم کسب و کار موفق به شمار می ‌رود. از این نوع از سیستم ‌ها به منظور مدیریت بودجه استفاده می ‌شود. علاوه بر این، با وجود یک سیستم مدیریت مناسب می ‌توان قیمت ‌ها را تنظیم کرد، با شرکت‌ های دیگر وارد تجارت و معامله شد و مالیات استارتاپ را محاسبه نمود. به منظور مدیریت سیستم حسابداری، موسسان یک استارتاپ می ‌توانند یا خود این کار را انجام دهند و یا یک حسابدار برای رسیدگی به امور مالی شرکت خود استخدام نمایند. نرم افزار‌های بسیار زیادی در زمینه ‌ی حسابداری یک استارتاپ وجود دارند که بسته به نوع سیستم حسابداری می ‌توان از آن ‌ها استفاده نمود.

8- در نظر گرفتن و انتخاب مکان مناسب برای استارتاپ

در گام هشتم نوبت به انتخاب مکان راه اندازی استارتاپ می‌ رسد. انتخاب مکان مناسب، یعنی این که استارتاپ مورد نظر به یک دفتر یا خانه، فضای اداری یا محل خصوصی لازم دارد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کارآفرینان به منظور انتخاب محل راه اندازی استارتاپ خود باید به خوبی فکر کنند و اطمینان حاصل نمایند که محل مورد نظر با نوع کسب و کارشان تناسب داشته باشد.

علاوه بر این، باید بر اساس بودجه ‌ای که در اختیار دارند و برنامه ‌ریزی مالی صورت گرفته در گام چهارم در مورد اجاره کردن مکان مورد نظر و یا خرید آن تصمیم  بگیرند. کارآفرینان می ‌توانند از افراد متخصص در این زمینه مشورت بگیرند و انتخاب درستی داشته باشند.

9– ساخت یک تیم منسجم

گام نهم، تشکیل و آماده ‌سازی تیم استارتاپ مورد نظر است. در این مرحله، تمام کار های اولیه و کاغذ بازی ‌های اداری انجام گرفته است و موسسان و کارآفرینان یک استارتاپ می ‌توانند با توجه به بودجه و طرح مالی گام چهارم اقدام به استخدام کارکنان مورد نیاز خود کنند.

 

به منظور این کار، ابتدا باید فهرستی از مشاغل مورد نیاز در استارتاپ تهیه شود و تبلیغات لازم جهت مصاحبه‌ های شغلی صورت بگیرد. کارآفرینان باید زمان کافی را صرف مصاحبه با افراد متقاضی کنند تا بتوانند بهترین ‌ها را برای پر کردن مشاغل مورد نظر خود انتخاب و استخدام نمایند.

تشکیل یک تیم منسجم یکی از ارکان اساسی موفقیت یک استارتاپ محسوب می ‌شود. به همین دلیل، باید دقت و توجه ‌ی زیادی به این مرحله از راه اندازی استارتاپ ‌های برقی شود. گاهی اوقات نیز برخی از استارتاپ ‌ها به دنبال استخدام کارمندان خارجی نمی‌ گردند و به جای آن، قصد دارند تا کار را با استفاده از پیمانکاران خارجی به صورت برون‌ سپاری انجام دهند. در این صورت، استارتاپ به یک وکیل یا نماینده ‌ی رسمی و ماهر برای رسیدگی به کار های مربوطه از قبیل جستجو و تنظیم قرارداد ها نیاز دارد.

در صورتی که استارتاپ تنها توسط یک کارآفرین راه اندازی می ‌شود و تنها یک مالک دارد، با این که شاید نیازی به کارکنان یا تیم پشتیبانی وجود نداشته باشد اما همچنان وجود تیم پشتیبانی امری ضروری و الزامی محسوب می ‌شود. این تیم می ‌تواند از معلم، مربی کسب و کار یا اعضای خانواده تشکیل شده باشد که تا هر موقع که استارتاپ با مشکل مواجه شد و از مسیر خود منحرف گردید، به موسس انگیزه ‌ی ادامه‌ ی کار و مشاوره‌ ی لازم برای حل مشکل داده شود.

10- توسعه دادن و ارتقای استارتاپ

مرحله ‌ی نهایی از 10 گام برای موفق شدن استارتاپ ‌های برقی، توسعه و ارتقای آن است. با توجه به گذراندن مراحل پیشین و راه اندازی استارتاپ، اکنون زمان آن رسیده که مشتریان و مصرف‌کنندگان مورد نظر جذب استارتاپ شوند.

برای این کار به یک طرح بازاریابی قدرتمند یا یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) نیاز است. این طرح بازاریابی باید بر اساس اصول اولیه به وجود آید. به منظور توسعه ‌ی یک طرح جامع و کامل لازم است تا ایده‌ های کسب و کار ها و استارتاپ‌ های برقی دیگری که در زمینه ‌ی مد نظر در حال فعالیت هستند، به دقت مورد بررسی قرار گیرند و با توجه به آن، تبلیغات لازم جهت معرفی استارتاپ و خدمات مورد نظر صورت  گیرند. این تبلیغات نقش مهمی در موفقیت استارتاپ‌ های برقی ایفا می‌ کنند؛ به همین دلیل، توصیه می ‌شود که با یک تیم متخصص جهت تبلیغات و بازاریابی و نحوه ‌ی انجام آن مشورت انجام شود.

 

11-کلام آخر

موفقیت یک استارتاپ یک شبه به دست نمی ‌آید و به برنامه ‌ریزی و ساختار بندی نیاز دارد. استارتاپ ‌های برقی با دنبال کردن 10 مرحله ‌ی یاد شده می‌ توانند به دستیابی به هدف خود یعنی تبدیل شدن به یک کسب و کار موفق و پر درآمد نزدیک شوند. توجه به نکات بالا وجه تمایز استارتاپ ‌های موفق با استارتاپ ‌هایی است که پس از یک مدت زمان کوتاه از بین می ‌روند.


بسته حرفه ای راه اندازی کسب و کار برقی  را در اینجا ببینید (کلیک کنید)

با دریافت اپلیکیشن برقی آکادمی کریمی به محصولات رایگان دسترسی خواهید داشت

 

 

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!