افزایش دو برابری درآمد نظام مهندسی

تاریخ انتشار

1400/11/18

تعداد مشاهده

321 نفر

به گزارش دپارتمان آزمون های تخصصی آکادمی مهندس کریمی، افزایش دو برابری درآمد نظام مهندسی ، از طرف احمد خرم اعلام شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در نامه ای به دکتر محمودزاده، معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در خواست افزایش ۲۰۰ درصدی تعرفه خدمات مهندسی را ارائه کرد.

احتراماً همانگونه که استحضار دارید بهای خدمات مهندسی در ابتدایی هر سال از طرف شورای مرکزی و برپایه محاسبه هزینه تمام شده ساخت در گروه‌های مختلف ساختمان برآورد گردیده و درصدی از آن بر پایه جدول شماره ۱۱ مبحث دوم مقررات ملی به عنوان جدول حق الزحمه خدمات مهندسی اعلام می گردد.
متاسفانه روش محاسبه هزینه ساخت بر اساس جدول ارائه شده در مبحث دوم (جدول شماره ۱۰) از طریق به‌روزرسانی هزینه ساخت در سال ۱۳۸۳ و اعمال شاخص های تعدیل و آن به دست می آید، نه تنها با هزینه واقعی ساخت، فاصله معناداری دارد بلکه موجب وهن وزارت راه و شهرسازی و شورای مرکزی به عنوان متولیان نظام تعرفه‌گذاری خدمات مهندسی شده است. بهترین بخش قابل توجهی از نارضایتی مردم و مهندسان منبعث از این شیوه تنظیم گری و نرخ گذاری خدمات مهندسی است که باید به سرعت در مورد آن چاره اندیشی نمود.
سازمان نظام مهندسی ساختمان در سال های گذشته با بکارگیری مهندسین مشاور در حال تدوین مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی به گونه‌ای متفاوت از گذشته است که اینک در مراحل پایانی تدوین و اعلام است.
لذا خواهشمند است دستور فرمایید، ضمن تشکیل کارگروه مشترک و بررسی عاجل مطالعات انجام شده، قدمی بزرگ و اساسی برای حل این مشکل چندین سال برداشته شود.
همچنین به استحضار می رساند سازمان نظام مهندسی ساختمان به موازات مطالعات انجام شده تدوین مبانی قیمت‌گذاری توسط مهندسین مشاوره شهری، نسبت به برآورد واقعی هزینه ساخت پایه آنالیز ساختمانهای نمونه در سراسر کشور با استفاده از فهرست بهای سال ۱۴۰۰ سازمان برنامه و بودجه نیز اقدام نموده، که نتایج آن در جدول زیر به عنوان هزینه ساخت برای شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ قابل استناد و بهره‌برداری است.

افزایش دو برابری درآمد نظام مهندسی

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!