پشت‌پرده سرقت‌های میلیاردی از دکل‌های برق!

تاریخ آخرین به روزرسانی
1400/08/18
تعداد مشاهده
424 نفر

پشت‌پرده سرقت‌های میلیاردی از دکل‌های برق! آشنایی با دکل های برق و تجهیزات برقی برای قبولی در آزمون نظام مهندسی برق لازم و ضروری است.

به گزارش برق نیوز، فرمانده انتظامی مشهد روز گذشته در حاشیه بازدید از نتایج عملیات‌های مبارزه با سرقت گفت: از حدود سه ماه قبل سرقت‌های گسترده از دکل‌های برق فشار قوی در مشهد افزایش یافت به طوری که قطعی برق ناگهانی، مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده بود.

حسین دهقان پور افزود: به همین دلیل چندین گروه گشت محسوس و نامحسوس در مناطق غرب مشهد فعال شدند و با همکاری گسترده بازرسی شرکت برق، گروه‌های مشترک عملیاتی تشکیل دادند. وی تصریح کرد: رصد‌های اطلاعاتی پلیس بیانگر آن بود که عاملان دستبرد به دکل‌های فشار قوی، احتمالا از افراد آشنا با امور برق و بسیار حرفه‌ای هستند چرا که در برخی از سرقت‌ها از انفجار و اتصال‌های ناگهانی در دکل‌ها جان سالم به در برده بودند، از سوی دیگر نیز بررسی‌های تخصصی حکایت از آن داشت که دزدان کابل ها، از یک زن درون خودرو استفاده می‌کنند تا مورد ظن شهروندان قرار نگیرند.

رئیس پلیس مشهد خاطرنشان کرد: با به دست آمدن این اطلاعات، پرونده سرقت‌های مذکور به طور ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت و گروه ورزیده‌ای از نیرو‌های اداره عملیات ویژه مشهد با هدایت و نظارت جواد بیگی (رئیس عملیات ویژه مشهد) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده‌ای را در این باره آغاز کردند.

دهقان پور در ادامه افزود: بعد از مدتی ردیابی در مناطق احتمالی تردد سارقان، بالاخره در دوم آبان جاری نیرو‌های گشت انتظامی در بولوار معلم به سرنشینان یک دستگاه خودروی ام وی ام مشکوک شدند که یک زن جوان نیز درون خودروی مذکور وجود داشت، اما هنگامی که برای بررسی موضوع به آن‌ها نزدیک شدند ناگهان راننده ام وی ام با دیدن نیرو‌های گشت، بلافاصله پدال گاز را فشرد و به سمت بزرگراه امام علی (ع) گریخت.

نیرو‌های عملیات ویژه نیز بی درنگ به تعقیب آنان پرداختند تا این که پس از یک عملیات تعقیب و گریز طولانی، خودروی مذکور از بزرگراه شهید چراغچی وارد منطقه خواجه ربیع شد و در خیابان بهمن ۴ در حالی به محاصره درآمد که دو سرنشین آن با استفاده از تاریکی شب گریختند، اما زن ۴۰ ساله داخل خودرو دستگیر و به مقر انتظامی هدایت شد و خودرو نیز به پارکینگ انتقال یافت. مقام ارشد انتظامی مشهد با اشاره به گسترش دامنه تحقیقات و بازجویی از زن جوان افزود: با اعترافات این زن، هویت سارقان اصلی کابل‌های فشار قوی برای پلیس مشخص شد و بررسی‌ها نشان داد که آن‌ها از اعضای باندی بودند که پاییز سال گذشته توسط نیرو‌های کلانتری سناباد دستگیر شدند و احکام تعلیقی زندان داشتند.

حسین دهقان پور ادامه داد: بعد از این ماجرا و در حالی که تحقیقات پلیس وارد مرحله جدیدی شده بود، سرقت از دکل‌ها به شرق مشهد کشیده شد. از سوی دیگر رصد‌های اطلاعاتی نشان می‌داد، سارقان این بار از یک خودروی تیبای مشکی رنگ در سرقت‌های مذکور استفاده می‌کنند بنابراین گشت‌های مشترک پلیس و شرکت برق با هماهنگی کامل وارد عمل شدند تا این که شب گذشته به محض این که برق منازلی در خیابان بهمن ۱۶ منطقه خواجه ربیع مشهد قطع شد، نیرو‌های گشت عملیات ویژه بلافاصله خود را به محل رساندند و به کمین سارقان نشستند.

دقایقی بعد خودروی تیبای مشکی در محل ظاهر شد، اما نیرو‌های گشت نامحسوس دیگر فرصت فرار به آن‌ها ندادند و بدین ترتیب راننده تیبا به همراه دو سرنشین دیگر خودرو دستگیر و به اداره عملیات ویژه مشهد منتقل شدند. این مقام انتظامی با بیان این که سرکرده باند سرقت، پیمانکار سابق شرکت برق بود که سه سال قبل اخراج شده است، به پشت پرده سرقت‌های میلیاردی از دکل‌های برق فشار قوی اشاره کرد و گفت: «محمد. ز» که قبلا با همین جرم دستگیر شده و ۴ سال زندان تعلیقی دارد پس از آزادی از زندان و درحالی که از همسرش جدا شده بود به فروش ضایعات روی آورد و سپس با آشنایی و تبحری که در این زمینه داشت، باند سرقت از دکل‌های برق فشار قوی را تشکیل داد. دهقان پور همچنین به دستگیری یک مالخر حرفه‌ای در این پرونده اشاره و تاکید کرد: مخفیگاه این مالخر نیز با صدور دستورات ویژه قضایی مورد بازرسی قرار گرفت که در نتیجه کلت قلابی مشابه سلاح جنگی، تعداد زیادی لاستیک، شمشیر، ۴ دستگاه موتورسیکلت و… کشف شد.

فرمانده با تجربه انتظامی مشهد تصریح کرد: سارقان با قیچی‌های بلند آهن بری عایق کاری شده، کابل‌ها را برش می‌زدند و با سوزاندن روکش آن‌ها در بیابان کیلویی ۱۷۰ هزار تومان به مالخران می‌فروختند و بدین ترتیب میلیارد‌ها ریال به شرکت برق خسارت می‌زدند. وی ادامه داد: بررسی‌های تخصصی پلیس بیانگر آن است که سارقان مذکور در هر بار سرقت حدود ۳ کیلومتر کابل برق را به یغما می‌بردند و تاکنون هم به ۲۰ فقره سرقت اعتراف کرده اند.

دهقان پور تاکید کرد: تحقیقات زیر نظر ستوان دوم خانی (افسر پرونده) درحالی ادامه دارد که مالخر این باند به جرم مواد مخدر دستگیر و هم اکنون با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

رئیس پلیس مشهد همچنین به دستگیری دو عضو دیگر یک باند سرقت از دکل‌های برق فشار قوی توسط نیرو‌های تجسس کلانتری سپاد مشهد اشاره کرد و به ما گفت: هنگامی که سرقت کابل از دکل‌ها به شرق مشهد کشیده شد، همزمان گروه ویژه‌ای از نیرو‌های تجسس کلانتری سپاد به سرپرستی مستقیم جعفر عامری (رئیس کلانتری) وارد عمل شدند و طرح‌های مختلفی را برای به دام انداختن سارقان به اجرا گذاشتند.

حسین دهقان پور خاطرنشان کرد: نیمه شب دهم آبان جاری بود که یگان‌های گشت تجسس با کسب اطلاعاتی درباره حضور افراد مشکوک در بیابان‌های انتهای روستای اسماعیل آباد، بلافاصله عازم محل شدند و دو جوان را در حال سرقت از دکل برق فشار قوی مشاهده کردند.

وی افزود: آن‌ها با دیدن ماموران در تاریکی شب قصد فرار داشتند که نیرو‌های انتظامی در یک اقدام رزمی یکی را بالای دکل و دیگری را قبل از رسیدن به موتورسیکلت، دستگیر کردند و به کلانتری انتقال دادند. رئیس پلیس مشهد اظهار کرد: دو متهم با اعتراف به این که در حال سرقت کابل بودند، مدعی شدند در مرکز ترک اعتیاد با هم آشنا شده اند و نقشه دستبرد به کابل‌های برق را کشیده اند. وی گفت: دوسارق مذکور مدعی هستند که ابزار و ادوات سرقت را از دست فروشان حاشیه آرامگاه خواجه ربیع تهیه کرده‌اند و پس از مصرف مواد مخدر در بیابان‌های اطراف روستای اسماعیل آباد درحال بازکردن پیچ‌های دکل بوده اند که توسط نیرو‌های انتظامی دستگیر شده اند. حسین دهقان پور تصریح کرد: تحقیقات بیشتر در این باره با دستور قاضی «فرهمندنیا» توسط نیرو‌های تجسس کلانتری سپاد ادامه دارد.

منبع: برترین ها

👌 برای مشاوره آزمون تماس بگیرید👇

☎️ 02166404186
📝 @allo_mohandes

🔗تاسیسات برقی؛ بزرگترین کانال نظام مهندسی برق
🆔 @tasisat_barghi

 

آموزشی رایگان کارشناس رسمی
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک
پاسخ تشریحی نظام مهندسی مکانیک

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!