روز‌
ساعت
دقیقه‌
ثانیه‌

استخدام مهندس برق به صورت پاره وقت و شغل های برقی

تاریخ انتشار

14 مهر 1400

تعداد مشاهده

114 نفر

استخدام مهندس برق به صورت پاره وقت و شغل های برقی

اگر مهندس برق با کار ثابت هستید و می خواهید استخدام مهندس برق شوید و درآمد خود را افزایش دهید بهتر است این مطلب را مطالعه فرمایید. مشاغلی که در این مطلب به آن اشاره میکنیم میتواند آینده شغلی مناسبی برای شما که در رشته مهندسی برق تحصیل کرده اید به دنبال داشته باشد. مهمترین این شغلها عبارت هستند از تدریس و آموزش و تکنسین برق و انجام پروژه های دانشجویی و… .

امروزه هزینه ‌های بالای زندگی سبب می‌شود بیشتر افراد در کنار شغل اصلی خود شغل دوم و شغل پاره وقت داشته‌ باشند. برای تامین هزینه ‌های زندگی بسیاری از افراد به کار ثانویه روی می ‌آورند تا بتوانند نیازهای مالی خود را برآورده نمایند.

منظور از مشاغل پاره وقت، مشاغلی است که ساعت کاری مشخصی برایشان تعریف نگردیده است و در هر ساعتی از شبانه روز امکان انجام ‌دادن آنها وجود دارد. یکی از مزایای مشاغل پاره وقت اینست که نیازی به انجام هر روزه آنها نیست. بعبارتی یک روز می‌توان کار انجام ‌داد و روز دیگر انجام‌ نداد و این موضوع خللی در جریان کار بوجود نمی آورد. در حالیکه در مشاغل دیگر فرد باید در هر روز کاری تعداد ساعاتی مشخص را در محیط کاری مشخص بگذراند.

افراد تحصیل ‌کرده در رشته برق نیز مثل دیگر افراد میتوانند بصورت پاره وقت کارهای زیادی انجام دهند. امروزه بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی بدنبال استخدام مهندس برق بصورت پاره وقت هستند. در این مقاله می‌خواهیم تعدادی از مشاغل پاره وقت مناسب برای مهندسین برق را معرفی نماییم.

1-تدریس و آموزش

مسئله آموزش همواره یکی از پر مخاطبترین موضوعات روز است. حجم بالای دانش آموزان و دانشجویان سبب می‌شود همواره به افرادی ماهر نیاز باشد که بتواند این قشر عظیم را آموزش ‌دهد.

امروزه آموزش و پرورش با کمبود نیروهای آموزشی روبرو است و بهمین علت، هر ساله شاهد این موضوع هستیم که بخشی از نیروهای آموزش و پرورش از طریق نیروهای حق‌ التدریسی جذب می گردند. شرایط حق التدریسی به این شکل است که به ازای هر ساعت تدریس، مبلغ مشخصی به فرد پرداخته می‌شود. البته منظور از هر ساعت تدریس، شصت دقیقه نیست بلکه هر زنگ آموزشی مدنظر است که ۴۵ دقیقه است و معادل 1 ساعت محاسبه می گردد. بدین ترتیب هر زنگ 2 ساعته معادل 90 دقیقه است. افرادی که بعنوان نیروی حق التدریس در آموزش و پرورش استخدام می‌ گردند، سالیانه به میزان 9 ماه حقوق دریافت می‌کنند و بهمین میزان شامل حق بیمه میشوند (به اندازه طول سال تحصیلی).

مهندس برق بصورت پاره وقت می‌تواند دروسی مانند ریاضی و فیزیک، دروس تخصصی برق در هنرستان و یا دروس عمومی دوره ابتدائی و دبیرستان دوره اول را تدریس‌ نماید. از دیگر مزایای تدریس پاره وقت در مدارس دولتی اینست که سابقه کاری موثر برای تدریس ‌کننده در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب اگر روزی قرار بر استخدام رسمی این دسته از افراد شد، مدت زمان حق التدریسی بعنوان سابقه کار در نظر گرفته می‌شود.

علاوه بر مدارس دولتی، در چند سال اخیر و با توسعه مدارس خصوصی و غیر انتفاعی شاهد جذب بسیاری از مهندسین برق در این نوع مدارس بوده ‌ایم. شرایط جذب مهندس برق بصورت پاره وقت در مدارس خصوصی و غیر انتفاعی خیلی راحتتر از جذب در آموزش و پرورش است. از مزایای تدریس در مدارس غیر انتفاعی میتوان به تسویه حساب منظم‌تر و سریعتر این مدارس نسبت به مدارس دولتی اشاره‌ نمود. در مدارس دولتی معمولا هر چند ماه 1 بار، حق ‌الزحمه تدریس کننده پرداخت می‌شود در حالیکه در مدارس خصوصی و غیر انتفاعی بصورت ماهیانه دستمزد حق ‌التدریسی‌ها پرداخته می‌ گردد.

البته تدریس در مدارس غیر انتفاعی و خصوصی جزو سابقه‌کار محسوب نمی‌ گردد و اگر فرد روزی تصمیم بگیرد در آموزش و پرورش استخدام گردد، مدت زمان حق ‌التدریسی جزو سابقه کاری‌ اش محسوب نمی‌ گردد. هم‌چنین دستمزد در نظر گرفته‌ شده به ازای هر ساعت برای معلمان حق التدریس در مدارس دولتی بیشتر از دست‌مزد در نظر گرفته ‌شده برای هر ساعت تدریس معلمان حق التدریسی در مدارس خصوصی و غیر انتفاعی است.

بصورت کلی یکی از بهترین مشاغلی که مهندس برق بصورت پاره وقت میتواند در آن مشغول بکار شود حوزه تدریس و آموزش است. علاوه بر تدریس در مدرسه، فرد می‌تواند با راه ‌اندازی و تشکیل کلاس‌های خصوصی یک شغل پاره وقت با درآمد زایی خیلی بالا داشته‌ باشد.

2-ویزیتور و بازاریاب

با رشد صنعت و فناوری در حوزه‌ های مختلف امروزه شرکت‌ها و موسسات برقی بسیار متنوعی ایجاد شده ‌اند که خدمات و محصولات برقی مختلفی را به عموم افراد ارائه می‌دهند. تمامی این شرکتها چه دولتی و چه خصوصی برای رشد و توسعه و افزایش میزان فروش باید بتوانند بازار فروش خود را گسترش‌ دهند. بهمین علت، بسیاری از شرکتهای برقی در هر شهر و منطقه‌ ای اقدام به استخدام افرادی تحت عنوان بازاریاب و ویزیتور می‌کنند. مهندس برق بصورت پاره وقت می‌تواند در این شرکت‌ها مشغول بکار شوند و با توجه به توانایی‌های خود می‌توانند شغل بازاریابی یا ویزیتوری را برگزینند.

در موقعیت شغلی ویزیتوری، فرد به مشتریان شرکت مراجعه می‌ نماید و ضمن معرفی محصولات و خدمات جدید، اگر مشتری به محصولات و خدمات قبلی نیاز داشته ‌باشد، ثبت سفارش را برای آنها انجام می‌‌دهد. نقش بازاریاب هم به این شکل است که مراکز و کسانی را که پتانسیل تبدیل‌ شدن به مشتری را دارند را شناسایی ‌کرده و تلاش می‌کند تا آن ها را به جامعه مشتریان شرکت اضافه نماید.

از مزایای این شغل پاره وقت می‌توان به سیار بودن آن اشاره‌ نمود. شغل ویزیتوری و بازاریابی نیاز به یک مکان یا تجهیزات خاصی ندارد زیرا محل اصلی کار، جایی ‌است که مشتریان در آن مشغول بکار هستند.

امروزه همه صنایع و شرکت ‌های فعال در حوزه برق از بازاریاب و ویزیتور استفاده می‌کنند. شرایط استخدام ‌شدن برای چنین مشاغلی چندان پیچیده نیست و اگر فرد از فن بیان خوبی برخوردار باشد شانس بالایی برای موفقیت در این شغل پاره وقت خواهد داشت. البته آقایان متقاضی کار باید کارت پایان خدمت داشته ‌باشند زیرا شرکتهای مختلف تمایل دارند با ویزیتور و بازاریاب‌های خود برای یک بازه طولانی مدت همکاری داشته‌ باشند و اگر متوجه‌ گردند، فرد متقاضی هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده ‌است تمایل چندانی به همکاری با وی نخواهند داشت.

مهندس برق بصورت پاره‌وقت که مشغول به بازاریابی یا ویزیتوری است دارای زمان بندی انعطاف پذیری است زیرا بازاریابی و ویزیتوری را می‌توان در هر ساعتی از شبانه روز انجام‌ داد و هم‌چنین مدت زمانی که فرد در طول روز برای بازاریابی و ویزیتوری باید صرف ‌کند خیلی پایین است و تنها با 2 الی 3 ساعت فعالیت می‌تواند به همه امور بازاریابی و ویزیتوری رسیدگی کند.

بازاریابی و ویزیتوری یکی از مشاغل پاره وقت با درآمد بالا برای مهندسان برق است. نحوه پرداخت حقوق برای یک بازاریاب و ویزیتور معمولا به این شکل است که ماهیانه و با توجه به قوانین کار حقوق ثابتی به فرد پرداخته می گردد و در کنار آن درصدی از میزان فروش بصورت پورسانت به بازاریاب یا ویزیتور تعلق میگیرد.

بنابراین هرچه میزان فعالیت فرد بیشتر باشد، می‌تواند ماهیانه درآمد بیشتری داشته باشد. بعلاوه ماهیانه فرد می‌تواند تا یک سقف قیمتی مشخص و بصورت رایگان از محصولات و خدمات عرضه شده توسط شرکت استفاده‌ نماید. برای افراد بازاریاب و ویزیتور حق بیمه رد می‌شود و به اینصورت می‌توان روی آینده این شغل پاره وقت امیدوار بود.

3-تکنسین برق

یکی از پردرآمد ترین مشاغل پاره وقت که مهندسین برق میتوانند به آن بپردازند شغل تکنسین برق است. نه تنها در همه صنایع و کارخانه ‌ها بلکه در همه مغازه‌ ها و منازل عادی وسایل و تجهیزات برقی زیادی وجود دارد که نیاز به تعمیر و نگه داری دارند. بهمین علت، کسانی که در حوزه فنی و تعمیرات تجهیزات برقی تخصص خوبی داشته ‌باشند می‌توانند به این شغل پاره وقت روی بیاورند.

در حال حاضر، مراکز خدماتی خیلی زیادی ایجاد شده که نحوه کار آنها به این شکل است که افراد به آنها مراجعه می‌کنند و تجهیزات برقی معیوب خود را به آنها تحویل می‌دهند و سپس این وسایل و تجهیزات توسط تکنسین‌های فعال در آن مجموعه تعمیر می‌شود.

مهندس برق بصورت پاره وقت می‌تواند این شغل را به عهده بگیرد و در زمان آزاد خود به تعمیر قطعات و تجهیزات برقی بپردازد. این‌کار سبب می‌شود هم از نظر مالی شرایط بهتری داشته‌ باشد و هم با قطعات و تجهیزات برقی بیشتر آشنا گردد. مراکزی که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند مراکز خصوصی هستند و میزان حقوقی که این مراکز به تکنسین‌های خود پرداخت می‌ نمایند با توجه به میزان فعالیت آنها و نوع تجهیزاتی که تعمیر می‌کنند، متغیر است.

البته مهندس برق بصورت پاره وقت می‌تواند این شغل را بصورت شخصی نیز انجام بدهد. یعنی سفارشات و قطعات و تجهیزات معیوب و نیازمند تعمیر را مستقیما از مشتری دریافت‌ کند و پس از تعمیر آنها را به مشتری تحویل‌ دهد.

اگر چه در این شیوه نیاز به بازاریابی و جلب اعتماد مشتری وجود دارد ولی درآمد آن نسبت به کار کردن با یک موسسه خدماتی خیلی بیشتر است. از مزایای این شغل پاره وقت میتوان اشاره‌ نمود که فرد حتی در منزل خود نیز می‌تواند این کار را انجام‌ دهد. کافی ‌است سفارشات را از مشتری تحویل بگیرد، در منزل روی آن کار کند و بعد از تعمیر آن را به مشتری تحویل‌ دهد. این شغل پاره وقت دارای زمان ‌بندی محدودی نیست و در هر ساعتی از شبانه روز فرد می‌تواند این کار را انجام‌ دهد.

مهندس برق بصورت پاره وقت در این شغل، میزان درآمد متغیری دارد و با توجه به ساعت کاری و نوع کاری که انجام می‌دهد، در آمد متفاوتی خواهد داشت.

4-پروژه ‌های دانشجویی

اگر فرد در رشته برق تحصیل کرده ‌باشد، می‌داند که از ترم 1 تحصیل تا آخرین ترم و فارغ‌ التحصیل شدن، پروژه ‌های بسیاری باید انجام‌ گردد. پروژه ‌هایی که تعدادی آنها بسیار سخت و زمان ‌بر هستند و به تجهیزات و نرم ‌‌افزارهای خاصی نیاز دارند که ممکن است دانشجو به تنهایی از عهده آن بر نیاید. بهمین علت، امروزه مراکزی بوجود آمده ‌اند که این خدمات را به دانشجویان ارائه میدهند. در واقع این مراکز رابطی بین دانشجویان و مهندسین برق در سر تا سر کشور هستند.

روندکار به این شکل است که دانشجو به این مراکز مراجعه و نوع پروژه خود را اعلام می‌کند. سپس با توجه به نوع پروژه درخواستی با مهندس برق متخصص در آن زمینه تماس گرفته می‌شود و شرایط مختلف پروژه ( مثل نوع پروژه، زمان تحویل، میزان دستمزد و غیره) به وی اعلام می‌ گردد. در صورت موافقت، این پروژه را انجام میدهد و پس از تحویل، دستمزد خود را دریافت می‌کند.

میزان درآمد هر پروژه بستگی به نوع پروژه، مواد و وسایل مورد نیاز برای انجام پروژه و پیچیدگی‌های خاص پروژه دارد. قطعا هرچه نوع پروژه سخت ‌تر و پیچیده‌ تر باشد، به تخصص بیشتری برای انجام آن نیاز است و طبعا درآمد حاصله نیز بیشتر خواهد بود.

مهندس برق بصورت پاره وقت می‌تواند این شغل دانشجویی را بعنوان شغل دوم خود انتخاب ‌کند و برای تامین بخشی از نیازهای روزمره خود روی آن حساب باز کند و یا بصورت پاره وقت استخدام گردد. این شغل پاره وقت یک شغل فصلی محسوب می گردد. یعنی در زمان امتحانات دانشگاه که دانشجویان باید پروژه‌ های زیادی تحویل دهند، حجم کاری خیلی بالا است ولی در تابستان که دانشگاهها تعطیل است حجم کاری خیلی پایین است.

جمع بندی

افزایش هزینه‌ های زندگی سبب می‌شود افراد به شغل‌های دوم و سوم روی بیاورند و یا بصورت پاره وقت به استخدام شرکتها در بیایند. برای کسانی که در رشته برق تحصیل کرده ‌اند، فرصت‌های شغلی پاره وقت مناسبی وجود دارد که در کنار شغل اصلی می‌تواند یک منبع در آمد مناسب محسوب گردد.

اگر چه مشاغل پاره وقت بسیار زیادی دیگری هم وجود دارد که یک مهندس برق می‌تواند در آنها مشغول گردد، ولی ما در این مطلب تلاش ‌کردیم تا جای ممکن مناسبترین مشاغل برای استخدام مهندس بصورت پاره وقت را معرفی نماییم.

بسته آموزش حرفه ای طراحی تاسیسات برقی با رویت (رویت الکتریکال)
آموزش رایگان رویت
آموزش رایگان کارشناسی رسمی

سایر مقالات

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت صدها آموزش رایگان در اپلیکیشن آکادمی مهندس کریمی دریافت اپلیکیشن
error: Content is protected !!